پیام آذری

آخرين مطالب

آیا طلسم تولید خودرو در تبریز شکسته می شود؟ مقالات

آیا طلسم تولید خودرو در تبریز شکسته می شود؟
  بزرگنمايي:

پیام آذری- کیفیت پایین خودروهای داخلی و افزایش قیمت آنها موجب نارضایتی افکار عمومی شده و با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی و رییس جمهوری بر لزوم ارتقای کیفیت خودرو و توسعه شرکت های دانش بنیان، برخی کارشناسان به فکر ساخت خودروی داخلی با کیفیت بالا افتادند که در این میان تبریز با ظرفیت قطعه سازی قابل توجه، سرمایه گذارانی در این خصوص پیدا کرده است. 

داستان تلاش برای تولید خودرو در تبریز به حداقل دو دهه قبل باز می گردد که در آن زمان بیش از 400 قطعه ساز خودرو در این خطه فعالیت می کردند.

اما کوشش ها برای اقناع کارخانه های بزرگ خودروسازی کشورمان جهت ایجاد خط تولیدشان در آذربایجان شرقی به عنوان استانی با ظرفیت های بالای قطعه سازی به جایی نرسید و آنان با چشم پوشی از مزیت های نسبی این خطه از منظر اقتصادی، صنعتی و موقعیت جغرافیایی کم مانند، ترجیح دادند در مناطق دیگر سرمایه گذاری و خطوط تولید تاسیس کنند.

این در حالی است که آذربایجان شرقی به دلیل داشتن مجموعه های تراکتورسازی، ماشین سازی، ایدم، چرخشگر، بلبرینگ سازی و دیگر تولیدکنندگان و صنعتگران به عنوان قطب تولید قطعات خودرو به شمار می آید.

 البته بخش خصوصی آذربایجان شرقی به عنوان سرمایه گذار اصلی صنعت در استان در این مدت از پا ننشست و تجربه های ماندگاری در زمینه تولید خودروهای سنگین و اتوبوس و ون ثبت کرد.

اکنون نیز کارخانه ایران خودروی تبریز با ساخت سمند در زمره خودروسازان داخلی قرار دارد که در حقیقت قطره ای از ظرفیت بالقوه صنعت قطعه سازی و خودروسازی آذربایجان شرقی است. 

اکنون در این استان 2 واحد خودروسازی سواری با ظرفیت 330هزار دستگاه خودروی سواری و با میزان اشتغال 2هزار و 400 نفر وجود دارد و حداقل 170 واحد قطعه سازی  با اشتغال پنج هزار نفر بطور مستقیم و 10 هزار نفر بصورت غیر مستقیم وجود دارد.

حال چشم امید فعالان صنعتی آذربایجان شرقی به دولت سیزدهم است تا شاید طلسم تولید خودروی با کیفیت در تبریز شکسته شود؛ انتظاری که نماینده عالی دولت نیز برای تحقق آن با تمام توان می کوشد.

آیا طلسم تولید خودرو در تبریز شکسته می شود؟
دیدار استاندار آذربایجان شرقی با مدیران گروه خودروسازی بهمن

آذربایجان شرقی یکی از استان‌های برتر کشور در صنعت قطعه‌سازی بوده و تولید خودرو در تبریز زمینه مناسبی برای توسعه صادرات است

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت های قابل توجه خودروسازی و قطعه سازی تبریز، گفت: آذربایجان شرقی یکی از استان‌های برتر کشور در صنعت قطعه‌سازی بوده و تولید خودرو در تبریز زمینه مناسبی برای توسعه صادرات است. 

عابدین خرّم تاکید کرد: آذربایجان‌شرقی بستر مناسب و جذابی برای صادرات به کشورهای همسایه بوده، این استان برای تکمیل زنجیره تولید خودرو در آذربایجان شرقی برنامه‌ریزی منسجمی انجام داده است. 

وی فعالیت خودروسازان مجرّب در آذربایجان ‌شرقی را به فال نیک گرفت و تاکید کرد: نیازهای داخل استان اعم از قطعات و خرید خودروهای سنگین باید از ظرفیت‌های تولیدی درون استان تهیه و تامین شود و مدیران صنایع و دستگاه‌های اجرایی این شرایط را فراهم خواهند کرد.

استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به توانمندی‌های صنعتی درون استان، گفت: تولید اتوبوس و خودروهای عمومی و تجاری بیش از آن که تجارت باشد یک مسئولیت اجتماعی است؛ لذا با پیگیری مسئولان و اهتمام مدیران صنایع، ظرفیت تبریز برای تولید این نوع خودروها آزاد خواهد شد.

روزانه 350 دستگاه خودرو در ایران خودروی تبریز تولید می‌شود

استاندار آذربایجان‌ شرقی همچنین در بازدید از انبار و خط تولید ایران خودرو تبریز، اظهار کرد: روند تولید در این واحد صنعتی رو به بهبود بوده و روزانه 350 دستگاه خودرو در ایران خودروی تبریز تولید می‌شود که ظرفیت افزایش به 450 دستگاه وجود دارد.

تولید انبوه اتوبوس‌های درون‌شهری و بین‌شهری در تبریز

در این میان مدیران گروه خودروسازی بهمن به تازگی از تولید انبوه اتوبوس‌های درون‌شهری و بین‌شهری در تبریز خبر دادند.

مسئولان این گروه خودروسازی همچنین درباره توسعه و سرمایه‌گذاری‌های جدید در آذربایجان‌شرقی اعلام آمادگی کرده و یادآور شدند: ما تبریز را به‌عنوان قطب صنعتی کشور می‌پذیریم و نام تجاری اتوبوس‌سازی و کامیون‌های صادراتی را برای تبریز اختصاص خواهیم داد.

آیا طلسم تولید خودرو در تبریز شکسته می شود؟

2 واحد خودروسازی سواری با ظرفیت 330هزار دستگاه خودروی سواری و بیش از 170 واحد قطعه سازی در آذربایجان شرقی فعال هستند 

رییس سازمان صنعت،معدن و تجارت آذربایجان شرقی اظهار کرد: در این استان 2 واحد خودروسازی سواری با ظرفیت 330هزار دستگاه خودروی سواری و با میزان اشتغال 2هزار و 400 نفر وجود دارد.
صابر پرنیان در خصوص وضعیت خودروسازی تجاری و سنگین نیز گفت: استان آذربایجان شرقی با دارا بودن هشت واحد خودرو سازی اتوبوس، مینی بوس و کامیون و کامیونت با ظرفیت حدود 150هزار دستگاه، به عنوان قطب خودروهای  تجاری و سنگین در کشور محسوب می شود که میزان اشتغال یکهزار و 400 نفر ایجاد و فعال می باشند.
وی با اشاره به وضعیت واحدهای قطعه ساز استان، ادامه داد: بر اساس آمار حدود 30 درصد قطعات مورد نیاز کشور در این استان تولید و عرضه می شود و در این میان بخش عمده ای از این واحد ها با شرکت های بزرگ خودرویی کشور قرارداد و تامین قطعات خودروهای تولیدی این شرکت ها را بر عهده دارند .

پرنیان افزود: در استان آذربایجان شرقی حداقل 170 واحد صنعتی قطعه سازی  با میزان اشتغال پنج هزار نفر بطور مستقیم و 10 هزار نفر بصورت غیر مستقیم در این استان وجود دارد و بسیاری از این واحدها دارای تولیدات منحصر به فرد در زمینه قطعات خودرو از جمله کمک فنر، کیلومتر شمار و غیره در سطح کشور می باشند.

تبریز تبدیل به دومین تولیدکننده کمک فنر خودروهای سواری کشور می شود 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: با راه اندازی مرحله دوم شرکت دانش بنیان تولیدکننده قطعات جلوبندی خودرو در تبریز در 6 ماه آینده این شهر تبدیل به دومین تولیدکننده کمک فنر خودروهای سواری می‌شود.

پرنیان اظهار کرد: واحد یاد شده با استقرار در محل جدید و اختصاص زمین در شهرک صنعتی بعثت زمینه ساز اشتغال بالای جوانان تحصیلکرده دانشگاهی و نخبگان علمی شده و به پشتوانه توان فنی و تخصصی مهندسان و شاغلان خود پیشرفت های قابل ملاحظه ای خواهد داشت تا تبدیل به مجموعه پرافتخار شود.
وی بر آمادگی کامل مجموعه صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی در حمایت از تولیدکنندگان به ویژه در سال تولید، دانش بنیان و اشتغال زایی تاکید کرد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی همچنین گفت: 30 درصد نیاز قطعات خودروسازان کشور از این استان تامین می شود.

پرنیان افزود: خودروسازی یک صنعت پیچیده است که با رشد آن شاهد رونق بیشتر صنایع پایین دستی از جمله 60 رشته بزرگ و کوچک صنعتی مانند فولاد، پتروشیمی، لاستیک، آلومینیوم، شیشه، نساجی، رنگ و پوشش‌های مواد شیمیائی خواهیم بود.

وی ادامه داد: حدود 19 درصد سرمایه گذاری کشور مربوط به این صنعت است.  

آیا طلسم تولید خودرو در تبریز شکسته می شود؟فعالیت حداقل 170 واحد صنعتی قطعه سازی با اشتغال پنج هزار نفر در آذربایجان شرقی

پرنیان ادامه داد: فعالیت حداقل 170 واحد صنعتی قطعه سازی با اشتغال پنج هزار نفر بطور مستقیم و 10 هزار نفر بصورت غیر مستقیم در استان از جمله ظرفیت‌های صنعتی است.

رئیس سازمان صمت آذربایجان شرقی عمده مشکلات شایع قطعه سازان استان را مربوط به مطالبات این قشر از واحدهای بزرگ کشور عنوان و اظهار کرد: پرداخت نشدن به موقع این مطالبات در طولانی مدت موجب بروز مشکلات عدیده مالی، کمبود سرمایه در گردش، مشکل تهیه مواد اولیه و در نهایت جلوگیری از توسعه فعالیت اینگونه واحدها را در پی دارد.

پرنیان به روز نبودن ماشین آلات و تجهیزات واحدهای قطعه سازی را از دیگر مشکلات عمده قطعه سازان استان دانست که موجب بالا رفتن قیمت تمام شده محصول نیز می‌شود.

پیگیری قطب سوم خودرو در استان و تولید خودرو با پلتفرم مشترک از دیگر برنامه‌های زیر ساختی کلان آذربایجان شرقی محسوب می‌شود

وی با تشریح برنامه‌های سازمان صمت در خصوص صنعت خودرو و قطعه سازی استان، اظهار کرد: پیگیری تکمیل زنجیره خودرو و مجموعه سازی در استان جزو اولویت‌های سازمان بوده و پیگیری قطب سوم خودرو در استان و تولید خودرو با پلتفرم مشترک از دیگر برنامه‌های زیر ساختی کلان استان محسوب می‌شود.

وی همچنین پیگیری مطالبات قطعه سازان از شرکت‌های بزرگ خودروساز کشور و الزام واحدهای بزرگ طرف قرارداد به پرداخت مطالبات طی بازه زمانی مشخص، تامین نقدینگی و ارائه تسهیلات ویژه مالی جهت بازسازی خطوط تولید  از طریق شیوه‌های نوین تامین مالی از جمله تامین مالی زنجیره‌ای در قطعه سازی استان را جزو برنامه‌های پیش روی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برشمرد.  

آیا طلسم تولید خودرو در تبریز شکسته می شود؟

برای ساخت خودروی دانش بنیان در تبریز 2 سرمایه گذار اعلام آمادگی کرده است 

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه مدیران شرکت های دانش بنیان در خط مقدم مبارزه در جنگ اقتصادی هستند، گفت: نخستین خودروی دانش بنیان در تبریز طراحی و ساخته می شود و در این خصوص 2 سرمایه گذار داخلی اعلام آمادگی کرده است.

عبدالرضا واعظی  اظهار کرد: حدود 90درصد قطعات خودرو در آذربایجان شرقی تولید می شود بر این اساس امکان تولید خودروی دانش بنیان در تبریز وجود دارد در حالی که این قطعات در تهران و برخی استان ها در ساخت خودرو مونتاژ می شود، تبریز این توانمندی را دارد تا بر اساس فرمایشات رهبری پیش از عید در خصوص خودروسازی و اکنون با تبعیت در تحقق شعار سال خودروی با کیفیت دانش بنیان تولید کند. 

وی اظهار کرد: پیش از عید و پس از فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص خودروسازی و کیفیت نامطلوب برخی خودروهای داخلی جلساتی را با قطعه سازان آذربایجان شرقی و سرمایه گذارانی که اعلام آمادگی کردند، داشتیم که معتقد هستند توانمندی استان برای تولید خودروی با کیفیت دانش بنیان مد نظر رهبری وجود دارد. 

وی ادامه داد: تاکنون 2 نام «سهند» و «تبریز» برای تولید خودروی جدید دانش بنیان در آذربایجان شرقی پیشنهاد شده است. 

واعظی همچنین از ایجاد کارخانه نوآوری تراکتورسازی در تبریز خبر داد و افزود: برای ایجاد این مکان یک سوله بزرگ از طرف این گروه صنعتی در اختیار پارک علم و فن آوری آذربایجان شرقی قرار گرفته تا ضمن راه اندازی مرکز نوآوری تراکتور محل تمرکز و استقرار شرکت های دانش بنیان خودرو در تبریز باشد. 

وی همچنین با اشاره به سایر برنامه های پارک علم و صنعت استان، گفت: تلاش می کنیم صنایع بزرگ آذربایجان شرقی را دانش بنیان کنیم و در این راستا کریدور فناوری در اطراف آزادراه تبریز - سهند نیز ایجاد می شود. 
وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری از سالیان گذشته با مطرح کردن جنبش نرم افزاری، اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان و بیانیه گام دوم انقلاب بر موضوع اقتصاد منهای نفت و اقتصاد دانش بنیان تاکید کرده اند افزود: از 20 سال قبل پارک علم و فناوری با هدف جدایی از اقتصاد نفتی و حمایت از ایده ها و نخبگان در کشور ایجاد شده است.

لینک کوتاه:
https://www.payameazari.ir/Fa/News/477311/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ناعدالتی در توزیع اعتبارات و ثروت، موجب عقب ماندگی گرمی شده است

ایسر از ماوس، کیبورد و پروژکتور سازگار با محیط‌زیست رونمایی کرد

نسخه ریمیک بازی The Last of Us برای PS5 تابستان امسال منتشر خواهد شد

بانک‌ها با نگاه توسعه‌ای سیاست‌های انبساطی خود را دنبال کنند

وزیر آموزش و پرورش به بوکان سفر می‌کند

قطار ارومیه-مشهد به‌زودی راه‌اندازی می‌شود

معرفی گوشی هوشمند Moto G52j توسط موتورولا

نام تجاری Protected by Android گوگل برای حفظ امنیت و حریم خصوصی معرفی شد

کشف 225 تن کالای اساسی احتکارشده در آذرشهر و تبریز

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده به مقام شامخ شهدای ارومیه ادای احترام کرد

ایجاد بیش از 8 هزار فرصت شغلی جدید در مناطق آزاد کشور

جنجال در تبریز/ از لیزر و پرتاب سنگ تا درگیری شدید بازیکنان دوتیم

رسانه و مطبوعات نقش غیرقابل انکاری در توسعه یک جامعه دارد

بازی دو تیم تراکتور با پرسپولیس نیمه تمام ماند

بازی تراکتور و پرسپولیس نیمه تمام ماند/ در انتظار رای انضباطی

دستگاه های اجرایی از فرصت‌سوزی در فصل کاری پرهیز کنند

تساوی تراکتور و پرسپولیس در نیمه اول

فیلم - امام جمعه مهاباد: حضور رییس جمهور موجب توسعه شاخص‌های عدالتی در میان اقوام و مذاهب می‌شود

پیشرفت پروژه راه ارتباطی خلخال- منجیل مطلوب است/ قطعه 2 سه ماهه سوم امسال تکمیل می‌شود

تشدید مهاجرت به دلیل نبود اشتغال پایدار در مناطق محروم اردبیل

هواشناسی آذربایجان غربی درباره وزش تندباد و بارش‌های رگباری هشدار داد

ترکیب پرسپولیس در بازی مقابل تراکتور مشخص شد

راه آهن ارومیه تکمیل می شود/آغاز ساخت40هزار مسکن درآذربایجان غربی

حمایت جدی شبکه بانکی از تولیدات صادرات محور

ترکیب پرسپولیس مقابل تراکتور مشخص شد

اردبیل میزبان مسابقات کیک بوکسینگ کشوری می شود

مراسم ورود 20 ون‌ ویژه به ناوگان خدمات‌رسانی به معلولان و جانبازان

وضعیت جاده های شاهراه ارتباطی ایران به اروپا مناسب نیست

مردم را باید به بافت تاریخی شهر تبریز برگردانیم

ارز 4200 تومانی موجب افزایش رانت و آسیب به تولید شد

5 میلیارد تومان به پایانه مرزی کیله سردشت اختصاص یافت

آموزش ابتدایی حساس و پیچیده ترین عرصه تعلیم و تربیت است

انتصاب مدیرعامل جدید شرکت برق آذربایجان‌غربی

سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال دوران سختی در پیش دارند

ماسک نمی‌تواند به راحتی از معامله با توئیتر خارج شود

فناوری‌های AR و VR برای فروشندگان و مشتریان چه کاربردهایی دارند؟

تریلر داستانی جدید بازی Steelrising منتشر شد

رونمایی ایسر از کروم بوک‌های جدید

ایسر مدل جدید لپ‌تاپ‌های Aspire Vero را معرفی کرد

حادثه رانندگی در تبریز 4 کشته و مصدوم بر جای گذاشت

استخرهای شنا در مهاباد برای استفاده عموم بازگشایی شد

منابع بانکی معادن در استان‌های محل ذخایر معدنی متمرکز شود

اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس به استان اردبیل سفر کردند

چالش بهداشت و درمان آذربایجان غربی منتظر نسخه شفابخش دولت

معاون استاندار آذربایجان شرقی: همکاری بیشتر بانک های استان برای اجرای طرح ها ضروری است

حاکمیت شرایط پایدار جوی در اردبیل

حمایت جدی شبکه بانکی از تولید صادرات محور و بخش خصوصی در دستور کار است

سفرهای استانی رییس جمهور روند توسعه را در مناطق محروم شتاب می‌بخشد

25 پروژه ورزشی در استان اردبیل به بهره‌برداری می‌رسد

دو خبر کوتاه از ورزش آذربایجان‌غربی