پیام آذری

آخرين مطالب

کجوار تبریز در حریم مشکلات زیست محیطی مقالات

کجوار تبریز در حریم مشکلات زیست محیطی
  بزرگنمايي:

پیام آذری- امروز جلسه کارگروه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی به منظور بررسی مشکلات اخذ پروانه شهرداری و صنعتی واحدهای تولیدی مستقر در منطقه کجوار تبریز در اتاق تبریز برگزار شد.

مسئول دبیرخانه شورای گفتگو در این جلسه گفت: ظرفیت های تولیدی، اشتغالزایی و صادراتی واحدهای تولیدی مستقر در منطقه کجوار بر کسی پوشیده نیست ولی این واحدها به دلیل مغایرت های قانونی نظیر تعارض با حریم شرکت های واقع در منطقه و مشخص نبودن کاربری با مشکل اخذ مجوز فعالیت و اسناد مواجه هستند. 

نسرین درخشانی افزود: پیشنهادهایی مانند کاهش حریم شرکت های واقع در منطقه مطرح می شود ولی به منظور جلوگیری از هر حادثه و تبعات جبران ناپذیر احتمالی باید پیشنهادات در زمینه رعایت قوانین امنیتی ارائه شود.

رئیس خانه صنعت و معدن آذربایجان شرقی نیز با بیان این که منطقه کجوار، قطب لوازم خانگی استان است، گفت: واحدهای تولیدی این منطقه از نظر اشتغال و صادرات نقش مهمی دارند و برخی واحدها در حال توسعه هستند ولی اجازه این امر داده نمی شود. 

محمدحسین باقری افزود: موضوع حریم هایی که در این منطقه از طرف پالایشگاه و پتروشیمی مطرح است باعث نابودی و خشک شدن درختان منطقه شده است. 

وی با بیان اینکه بیشتر این واحدها بدون استفاده از تسهیلات و با سرمایه های خود شروع به کار کرده اند، تاکید کرد: برای آبادانی این منطقه و رشد واحدها باید مسئولان دست به دست هم داده و مشکلات واحدها را حل کنند.

نائب رئیس انجمن صنایع همگن فلزی آذربایجان شرقی نیز با بیان این که  40 هزار نفر در صنعت لوازم خانگی و ملزومات آن شاغل هستند، گفت: پیرو پایش میدانی بسیج مهندسین صنعتی استان در مهر سال گذشته، واحدها دارای شناسه هستند. 

ابوالفضل شوقی کجاباد مشکل اصلی این منطقه را عدم ارائه نقشه دانست و اظهار کرد: این منطقه از سه طرف در محاصره مستقیم پتروشیمی، پالایشگاه، پلینار و جاده گاز بوده و از هر طرف به اندازه 250 متر حریم (بدون تملک) در نظر گرفته اند و به خاطر آلاینده های پتروشیمی و پالایشگاه، این منطقه برای سکونت مناسب نیست. 

وی افزود: مجوزهای فعالیت ما از سوی سازمان صمت و تمامی نهادها مورد تایید است ولی چون سندی برای ارائه به بانک برای اخذ تسهیلات نداریم، از هیچ گونه تسهیلات دولتی برخوردار نیستیم. 

کارشناس اداره صنایع فلزی سازمان صمت نیز گفت: در منطقه کجوار 56 پروانه فعال وجود دارد که مشکل حفظ شرایط قبلی را دارند یعنی امکان به روز کردن و اصلاح پروانه های خود را ندارند.

روح اله موسی پور افزود: این امر باعث می شود سهمیه سوخت و نوع ورق محصولات پتروشیمی به آنها تعلق نگیرد. 

وی با بیان این که اگر نوع کاربری با محیط زیست حل شود اصلاح و تمدید پروانه ها میسر خواهد بود، افزود: در خصوص صدور پروانه های بهره برداری این منطقه، از سوی سازمان صمت الزام تعیین نوع کاربری واحدها مطرح است که متاسفانه در این منطقه نوع کاربری آنها در سند مشخص نیست.

عضو شورای شهر تبریز نیز گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی شهرسازی معماری ایران در سال 1395 کجوار به تبریز الحاق و مقرر شد در قالب طرح تفصیلی تبریز به تایید کمیسیون ماده 5 استان برسد. 

فریدون بابائی اقدم افزود: با توجه به این که این منطقه از لحاظ تولید و اشتغال جایگاه ویژه ای دارد، بنابراین می توان با استناد به ماده 55 قانون رفع موانع، این منطقه را از قوانین جاری مستثنی کرد.

وی اظهار کرد: چنانچه دستگاه یا واحدی ادعای حریم دارد، برای رهائی از مشکلات به وجود آمده باید برای حریم مشخص شده جبران مافاتی در نظر بگیرد.

معاون شهرداری تبریز نیز گفت: از سه سال پیش برای طرح تفصیلی کجوار قرارداد منعقد کردیم ولی فرآیند تصویب آن به دلیل عدم پاسخ به استعلام های شهرداری دو سال طول کشیده است. 

محمد عزتی تاکید کرد: دیگر موضوعی که در خصوص واحدهای تولیدی این منطقه وجود دارد، گروه بندی  چهار لوازم خانگی است که باید حل شود. در این منطقه سه حریم تاسیساتی بزرگ پتروشیمی، گاز و برق وجود دارد در واقع کل منطقه را با حریم ها محاصره کرده اند و تنها روستا به مانند جزیره ای در وسط آن واقع شده است. 

وی ادامه داد: طبق مصوبه شورای عالی امنیت ملی، نهادهائی که برای آنها حریم تعیین می شود از جمله حریم میراث فرهنگی، حریم امنیتی و تاسیساتی، موظف به تعیین تکلیف (تملک یا برخورداری از حقوق مالکانه) می باشد.
 

تعیین کجوار به عنوان "لکه صنعتی " راهکار حل مشکلات منطقه

موسی فرضی، نماینده شرکت شهرک های صنعتی آذربایجان شرقی نیز با اشاره به این که منطقه کجوار قطب صنعتی شناخته شده در استان است که ظرفیت های ویژه ای دارد، گفت: بهترین راه حل مشکلات واحدهای صنعتی این منطقه طراحی شهرداری به عنوان "لکه صنعتی" است که با تغییر کاربری امکانپذیر خواهد شد. 

رئیس اداره نظارت بر طرح های توسعه و عمران اداره کل راه و شهرسازی نیز اظهار کرد: ما به دنبال حل مشکل و حمایت از تولید هستیم. 

علی رستمی گفت: با توجه به عدم وجود حیات روستائی در این منطقه می توان به عنوان لکه صنعتی در حد بافت کاربری موجود تثبیت کرد ولی در این زمینه مشکلاتی نیز وجود دارد. 

وی ادامه داد: مخزن های کروی شکل حاوی مواد اسیدی خطرناک در این منطقه وجود دارد که در صورت انفجار به شعاع چندین کیلومتر قدرت انجماد دارد. 

مقصود حیدرزاده، رئیس اتحادیه خدمات سرمایش و گرمایش آذربایجان شرقی نیز گفت: در این منطقه بیشتر از 900 پروانه تولیدی صنفی صادر شده که همگی کارآفرین هستند و صادرات زیادی دارند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به این که این منطقه لم یزرع است به غیر از کارگاه های تولیدی در این منطقه نمی توان کار دیگری انجام داد.

نماینده پتروشیمی تبریز نیز گفت: تمامی مجموعه های صنعتی، دارای جاده حراستی می باشند تا بتوانند حاشیه امنیتی مجموعه خود را با توجه به طبقه بندی تعیین شده، پوشش دهند. 

یوسف صمدی خاطرنشان کرد: در ابتدای کار با توجه به دستورالعمل های موجود دستوری از سوی پدافند غیرعامل و مدیریت بحران استان به تمامی ارگان ها ابلاغ شد که حق تغییر کاربری ندارند ولی این موضوع رعایت نشده و این منطقه را از لحاظ امنیتی دچار مشکل کرده است. 

رئیس مرکز بهره برداری انتقال خطوط لوله تبریز (منطقه 8) نیز گفت: پیرو خواسته اهالی و سازمان ها و نمایندگان مجلس در خصوص ایمن شدن این منطقه، جلسات متعددی با نمایندگان مجلس برگزار و کاهش حریم ایمنی مطرح شد. 

حسن ساعی افزود: برای کاهش حریم ایمنی نیاز به تغییر کلاس است که در این خصوص مجوزهای لازم اخذ شده و در صورت تخصیص بودجه اقدامات لازم انجام خواهد شد ولی تا آن زمان به پاسخ های استعلام ها جواب منفی داده می شود. 

نماینده شرکت پالایش نفت تبریز نیز با بیان این که تعارضی بین شرکت پالایش نفت و منطقه کجوار وجود ندارد، گفت: قبلا مجموعه ما دولتی بوده و از طریق دادگستری می توانستیم دستور تصاحب زمین را انجام دهیم ولی در حال حاضر به دلیل خصوصی شدن شرکت، این کار باید توسط هیات رئیسه انجام شود.

ابوالفضل غالب اعلام کرد: در صورت نیاز به تصاحب زمین های این منطقه، ما مشکلی با پرداخت هزینه اراضی نداریم.

مدیر دفتر خدمات مشترکین و مدیریت مصرف و وصل درآمد برق منطقه ای آذربایجان شرقی نیز گفت: بر اساس قانون سازمان برق ایران مصوب سال 1346 قانون حرایم برای خطوط فوق توزیع انتقال خطوط فشار قوی تعیین شد و در سال 1394 با بازنگری هیات وزیران، با توجه به تغییرات مناطق مسکونی و قیمت دار، حریم تغییر یافت. 

محمد پورمستقیمی ادامه داد: حریم های این منطقه، حریم درجه یک می باشند که انجام هر گونه عملیات ساختمانی و اقداماتی نظیر ایجاد تاسیسات صنعتی، مسکونی، مخازن سوخت و انبارداری، تاسیسات دامداری، باغ و درختکاری در حریم زمینی هوایی خطوط انتقال توزیع نیروی برق ممنوع است، بنابراین باید تمامی این موارد رعایت شود.

نماینده اداره کل حفاظت از محیط زیست نیز گفت: در جلسه ای که با حضور دکتر کلامی تشکیل شد، قرار بر این شد این واحدها به صورت منفصل وارد محدوده شهر تبریز شده تا شامل ماده (11) محیط زیست باشند.

سید علی اکبر میرراضی افزود: براساس ماده 55 رفع موانع تولید، ادامه فعالیت واحدهای موجود مورد تایید ارگان های ذیصلاح به شرطی که آلودگی نداشته باشند، بلامانع است. 

وی اضافه کرد: ما به دفعات از همکاران صنعت و معدن درخواست استعلام کردیم تا محیط زیست نظر خود را اعلام کند ولی به دلیل صنعتی نبودن کاربری این واحدها، اداره صنعت و معدن قادر به انجام استعلام نمی باشند.

مشاور حقوقی اتاق تبریز نیز گفت: در بحث حریم، ممنوعیت فیزیکی از سوی قانونگذار اعطا شده که حتی با مساعدت و اغماض، اجازه هیچ گونه تخطی داده نشده است. 

ناصر امامی فرد افزود: حریم در حکم ملک مالک است و در صورتی که به ملک اشخاص تعرضی صورت گیرد باید طبق نرخ روز، بهاء آن پرداخته شود. 

وی با بیان اینکه در قانون تنظیم مقررات بخشی از مقررات مالی دولت 1380 در مورد ایجاد شهرک های صنعتی خصوصی و به دنبال آن لکه های صنعتی مطرح شده استف اضافه کرد: در حال حاضر در استان تهران حدود 40 تا 50 لکه صنعتی وجود دارد که در حال ساماندهی برای ایجاد شهرک صنعتی می باشند.

با توجه به صحبت های طرح شده، ظاهرا مشکل اصلی با حریم شرکت پتروشیمی است که نماینده این شرکت نیز بحث افزایش قیمت زمین ها را مطرح کرد و در پایان جلسه مقرر شد موضوع در صحن اصلی شورای شهر تبریز مطرح شود.

کوجووار یکی از محلات تاریخی شهر تبریز است که دارای واحدهای تولیدی زیادی است که شاکله این محله مسکونی را تحت تاثیر قرار داده اند و به جهت واقع شدن در حریم شهری با مشکل اخذ پروانه فعالیت مواجه هستند.

این منطقه در غرب شهر تبریز (جنب پالایشگاه و پتروشیمی) واقع شده و جزء محدودهٔ شهرداری منطقهٔ 7 تبریز محسوب می‌شود.

لینک کوتاه:
https://www.payameazari.ir/Fa/News/477475/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ایسر از ماوس، کیبورد و پروژکتور سازگار با محیط‌زیست رونمایی کرد

نسخه ریمیک بازی The Last of Us برای PS5 تابستان امسال منتشر خواهد شد

بانک‌ها با نگاه توسعه‌ای سیاست‌های انبساطی خود را دنبال کنند

وزیر آموزش و پرورش به بوکان سفر می‌کند

قطار ارومیه-مشهد به‌زودی راه‌اندازی می‌شود

معرفی گوشی هوشمند Moto G52j توسط موتورولا

نام تجاری Protected by Android گوگل برای حفظ امنیت و حریم خصوصی معرفی شد

کشف 225 تن کالای اساسی احتکارشده در آذرشهر و تبریز

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده به مقام شامخ شهدای ارومیه ادای احترام کرد

ایجاد بیش از 8 هزار فرصت شغلی جدید در مناطق آزاد کشور

جنجال در تبریز/ از لیزر و پرتاب سنگ تا درگیری شدید بازیکنان دوتیم

رسانه و مطبوعات نقش غیرقابل انکاری در توسعه یک جامعه دارد

بازی دو تیم تراکتور با پرسپولیس نیمه تمام ماند

بازی تراکتور و پرسپولیس نیمه تمام ماند/ در انتظار رای انضباطی

دستگاه های اجرایی از فرصت‌سوزی در فصل کاری پرهیز کنند

تساوی تراکتور و پرسپولیس در نیمه اول

فیلم - امام جمعه مهاباد: حضور رییس جمهور موجب توسعه شاخص‌های عدالتی در میان اقوام و مذاهب می‌شود

پیشرفت پروژه راه ارتباطی خلخال- منجیل مطلوب است/ قطعه 2 سه ماهه سوم امسال تکمیل می‌شود

تشدید مهاجرت به دلیل نبود اشتغال پایدار در مناطق محروم اردبیل

هواشناسی آذربایجان غربی درباره وزش تندباد و بارش‌های رگباری هشدار داد

ترکیب پرسپولیس در بازی مقابل تراکتور مشخص شد

راه آهن ارومیه تکمیل می شود/آغاز ساخت40هزار مسکن درآذربایجان غربی

حمایت جدی شبکه بانکی از تولیدات صادرات محور

ترکیب پرسپولیس مقابل تراکتور مشخص شد

اردبیل میزبان مسابقات کیک بوکسینگ کشوری می شود

مراسم ورود 20 ون‌ ویژه به ناوگان خدمات‌رسانی به معلولان و جانبازان

وضعیت جاده های شاهراه ارتباطی ایران به اروپا مناسب نیست

مردم را باید به بافت تاریخی شهر تبریز برگردانیم

ارز 4200 تومانی موجب افزایش رانت و آسیب به تولید شد

5 میلیارد تومان به پایانه مرزی کیله سردشت اختصاص یافت

آموزش ابتدایی حساس و پیچیده ترین عرصه تعلیم و تربیت است

انتصاب مدیرعامل جدید شرکت برق آذربایجان‌غربی

سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال دوران سختی در پیش دارند

ماسک نمی‌تواند به راحتی از معامله با توئیتر خارج شود

فناوری‌های AR و VR برای فروشندگان و مشتریان چه کاربردهایی دارند؟

تریلر داستانی جدید بازی Steelrising منتشر شد

رونمایی ایسر از کروم بوک‌های جدید

ایسر مدل جدید لپ‌تاپ‌های Aspire Vero را معرفی کرد

حادثه رانندگی در تبریز 4 کشته و مصدوم بر جای گذاشت

استخرهای شنا در مهاباد برای استفاده عموم بازگشایی شد

منابع بانکی معادن در استان‌های محل ذخایر معدنی متمرکز شود

اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس به استان اردبیل سفر کردند

چالش بهداشت و درمان آذربایجان غربی منتظر نسخه شفابخش دولت

معاون استاندار آذربایجان شرقی: همکاری بیشتر بانک های استان برای اجرای طرح ها ضروری است

حاکمیت شرایط پایدار جوی در اردبیل

حمایت جدی شبکه بانکی از تولید صادرات محور و بخش خصوصی در دستور کار است

سفرهای استانی رییس جمهور روند توسعه را در مناطق محروم شتاب می‌بخشد

25 پروژه ورزشی در استان اردبیل به بهره‌برداری می‌رسد

دو خبر کوتاه از ورزش آذربایجان‌غربی

طرح «کاهش آسیب های اجتماعی» در اردبیل برگزار می شود