پیام آذری

آخرين مطالب

درس‌هایی که از مصاحبه گوگوش در ذهنمان می‌ماند فرهنگي

درس‌هایی که از مصاحبه گوگوش در ذهنمان می‌ماند
  بزرگنمايي:

پیام آذری - تب مصاحبه اخیر گوگوش هنوز داغ است. مصاحبه‌ای که به عقیده برخی جدا از فضای یک‌طرفه‌ای که داشت، تلاش برای الصاق نوعی معصومیت تحمیلی‌ به کاراکتر گوگوش هم در آن دخیل شده بود که انگار بیشتر از سمت هما سرشار تقویت می‌شد.

تب مصاحبه اخیر گوگوش هنوز داغ است. مصاحبه‌ای که به عقیده برخی جدا از فضای یک‌طرفه‌ای که داشت، تلاش برای الصاق نوعی معصومیت تحمیلی‌ به کاراکتر گوگوش هم در آن دخیل شده بود که انگار بیشتر از سمت هما سرشار تقویت می‌شد. سرشار در بزنگاه‌های گفتگو با بعضا با تحمیل نگرش خودش، گاه حتی با یک کلمه، مسیر را به سمت رستگاری گوگوش می‌برد. همین روند باعث می‌شد تا فضا برای حق به جانب بودن گوگوش فراهم شود.

پیام آذری


به هر حال از نام‌های مختلفی در این برنامه اسم آمد و خب چندتایشان هم واکنش‌هایی داشتند. بارز‌ترینش هم کیمیایی‌ها بودند و ماجرایی که همچنان مبهم است. اما شاید به نوعی درست‌ترین واکنش را مهرداد آسمانی داشت که با یک معذرت‌خواهی ساده از مردم ایران، پاسخ کنایه‌آمیز خود را روانه گوگوش کرد.
در ماجرای مهرداد، احتمالا حق با خود اوست. شاخص‌ترین کارهای گوگوشِ پس از انقلاب را اتفاقا مهرداد ساخته، اما خب مهجور مانده و چه جفایی که به عنوان دلیل افت گوگوش معرفی شد. اما چیزی که کیمیایی را مستثنی می‌کند یک گمراهی دسته جمعی‌ست. کسی نمی‌داند در عمق آن ارتباط چندساله چه گذشته. چیزی که واضح است این تقابل به طور قطع برنده‌ای نخواهد داشت. مردم مخاطب هر دوی آن‌ها هستند و این کینه‌توزی را نمی‌پذیرند.

پیام آذری


کمی به نیمه پر لیوان بنگریم؛ از بهروز وثوقی نیز در این یک ساعت و اندی یاد شده و به گفته خود گوگوش، شاید بهترین پارتنرش بوده. او معتقد است در دوره رابطه با بهروز خودش را پیدا کرده و اگر هم نگاهی به کارنامه کاری‌اش بیندازیم می‌بینیم که بی‌راه هم نمی‌گوید. که البته در گرمای سال‌های 50، حمایت‌های قربانی هم تاثیر زیادی دررشد گوگوش داشت.
به هر حال، حیات گوگوش خواه ناخواه با هنر معاصر ایران عجین شده. سختی‌های زیادی هم طی زندگی شخصی و هنری متحمل شده و طبعا چنین افرادی از معیارهای زندگی نرمال تا حد زیادی به دورند. او همانقدر که مقصر است به همان اندازه نیز بهای هنرش را داده و در پایان این محاکمه دسته جمعی تبرئه است.
چرا جامعه ایرانی ضد زن است؟
دامون قنبزاده، منتقد سینما درباره ابعاد کمتردیده‌شده ماجرای گوگوش می‌نویسد: من هیچ‌وقت طرفدار گوگوش نبوده‌ام. اما بعد از مصاحبه‌ی جنجالی‌اش دیگر نمی‌توانستم او را نبینم چون هر صفحه‌ای را که باز می‌کردم چیزی درباره‌اش نوشته شده بود. اما نکته‌ی عجیب این بود که اکثر نوشته‌ها و کامنت‌ها سمت‌وسویی مخالف او داشت. اکثریت بر این باور بودند که فائقه آتشین با مردها بازی کرده، آن‌ها را از راه به در کرده، از پشت به دوستانش خنجر زده، دروغ گفته و... او مصاحبه‌ای بی‌پرده انجام داده بود و حالا در جایگاه متهم قرار گرفته بود و باید جواب پس می‌داد.
مردهایی که او در بخش‌هایی از مصاحبه‌اش از آن‌ها نام برد، چنان از حرف‌هایش آشفته شدند که مانند مورچگانی که در لانه‌شان آب ریخته باشند، سعی کردند با هزار ترفند خودشان را مبرا از هر گناهی نشان بدهند و تمام تقصیرها را بیندازند گردن گوگوش. مثلاً پولاد کیمیایی فوراً وارد عمل می‌شود و تهدید به افشاگری می‌کند و مسعود کیمیایی هم به شکل غیرمستقیم گوگوش را به وقاحت متهم می‌کند. گمان می‌کنم در نگاهی کلی‌تر، همان ذات زن‌ستیزانه‌ی جامعه‌ی ایرانی، این‌جا در شکل و شمایلی متفاوت خودش را نشان می‌دهد، تا بار دیگر نه یک هنرمند، بلکه یک زن قضاوت شود.

پیام آذری


طبعاً هیچ‌کس نخواهد دانست گوگوش چه لحظه‌هایی را از سر گذرانده است. او به دلیل شهرت فراوانش زندگی نرمالی را تجربه نمی‌کرد و به همین دلیل نظر دادن درباره‌ی جنبه‌های مختلف زندگی‌اش قطعاً به این سادگی‌ها نخواهد بود. زندگی از لحظه‌های پیچیده‌ای تشکیل شده که در پس آن هزاران و بلکه میلیون‌ها فکر و تصمیم نهفته است که هر کدام‌شان برای چندهزارم ثانیه به ذهن می‌رسند وهمان چندهزارم ثانیه کافی‌ست تا زندگی انسان عوض شود. اما چیزی که بعد از مصاحبه‌ی گوگوش جلب توجه می‌کرد حکم قطعی محکومیتش بود. حکمی که می‌گفت این زن ایراد دارد، گیروگرفت دارد، دروغ می‌گوید، خیانت کرده است و...
جامعه‌ی ما بار دیگر نشان داد که در عمیق‌ترین لایه‌های وجودی‌اش زن‌ها را محکوم می‌کند. این زن‌ها هستند که باید جواب پس بدهند و اگر ایرادی پیش آمد، زندگی‌ای خراب شد یا انحرافی شکل گرفت، قطعاً زن مقصر است. گوگوش مانند همه‌ی آدم‌های روی زمین مبرا از اشتباه نیست، اما این‌که تمام تقصیرها را به گردنش می‌اندازند نشان می‌دهد که ناخودآگاه جمعی همه‌ی ما، برای تطهیر درون‌مان، هنوز هم باید یک زن را له کند تا ارضای روحی و روانی شود.
فائقه آتشین؛ اسطوره واقعی یا نمایش مظلومیت؟
پس از گذشت چند روز و تحلیل‌های متفاوتی که از این ماجرا شد حالا کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز با نگاه بازتری نقد می‌کنند.
کاربری به نام «عماد» در توئیتر به ابعاد روانشناختی مصاحبه گوگوش پرداخته:
* گوگوش اسطوره‌ست؛ بدون‌شک. در طول مصاحبه برداشتم این بود که همه‌ی جهان دست به دست هم دادن من رو زمین بزنن، معتاد کنن، بدبخت کنن، من هم مظلوم و تنها و بی‌‌تقصیر. انگار نقش قربانی با او زاده شده و رهاش نمی‌کنه. امیدوارم به جز مشاور حقوقی و مدیر برنامه، از مشاور روان هم بهره ببرن.
* برنامه زنده هم‌ نبود، ضبط شده بود. یعنی یکی نبوده موقع تدوین بگه حالا این بخش ناموس‌پرستی مردان ایرانی رو کات کنیم. واقعا اتفاقی هم نمی‌افتاد اگر نبود.
* چیزی نشنیدم که پیش روان‌شناس میرفته، فقط گفت از بچگی دوست داشتم روان‌شناس بشم. برام عجیبه کسی تراپی شده باشه و تا این اندازه از کمپلکس‌های روانی و نقش‌ قربانی که به خودش گرفته بی‌خبر باشه. قطعا زندگی پر فراز و نشیبی داشته اما به نظرم خیلی آگاه نبود از تاثیر اتفاقاتی که برش گذشته.

پیام آذری


رشته‌توئیتی که خواندید بازخوردهای نسبتا زیادی داشت، کاربری به نام «سارا» در پاسخ می‌نویسد:
عماد من تا انتها مصاحبه رو دیدم؛ نکته‌ی مهم اینه که وقتی در دوره‌ی خردسالی جای بچگی کردن به قول خودش نان‌آور باشی، انتظار ازت بالا باشه، بچگی نکنی، والدین محبت کافی نکنن، چندین اتفاق رقم خواهد خورد.
* خودش در جایگاه حامی، نمی‌تونه بالغ رفتار کنه. نمونه‌اش مادریش برای کامبیز، درحالیکه با گزارش خودش برای برادرهای کوچکتر مادری می‌کرده؛ یعنی اون تحمیل نقش در اوان کودکی باعث شد والد بالغی نباشه تا الان.
* ببین آرکتایپ معصوم رو کامل میشه دید؛ انگار که بازی این دنیا رو بلد نیست، انتظار داره یکی بیاد نجاتش بده که اتفاقا همه هم بی‌شرف از آب دراومدن! وقتی ما اسیر این کهن‌الگوییم عاملیتی از خودمون نمی‌بینیم، چه در شکست‌ها و حتی در موفقیت‌ها. باز هم من رد پای علت این طلبکاری از دنیا رو توی خردسالیش میبینم.
* من دلم براش سوخت، تقریبا تمام مدت این مصاحبه احساس گناه داشت. یه آدم 72ساله با این سطح از احساس گناه.
* خیلی جاها میبینیم که مسئولیتی برای خودش قائل نیست؛ مثلا ابهاماتش با کیمیایی که هنوز هم واضح نشد. کی بود کی بود من نبودم رو هنوزم داره، البته که دفاع‌های روانیشه به هرحال و دیگه الان وقت تغییر نیست!
* ما هر فلاکتی که می‌کشیم زیر سر Mother complex و Father complex عه. اونجا که گفت از پدرش فاصله گرفت و چندین سوال نپرسیده داره لحظه‌ی تلخی بود. همین طلبکاری از دنیا مشخصا از عقده‌ی مادر میاد.
* با همه‌ی حرفایی که زدم، این صحنه که هما سرشار بدون هیچ‌کلامی فقط دستگوگوش رو گرفت برای من نفس‌گیرترین بخش این گفتگو بود. این همدلی به موقع و به اندازه هما سرشار واقعا شیرین بود.
خواندن سایر نظرات هم خالی از لطف نیست:
* گوگوش انسانه، اسطوره نیست. انسان یعنی احتمال بالای آسیب دیدن که گاهی هم ظرفیت همدردی داره! قبلاً به واگویه درد می‌گفتن ننه‌من‌غریبم‌بازی، حالا مودب شدن میگن فرو رفتن در نقش قربانی. مدام یادتون میره که اینجا متجاوز و دزد رو هم یه عده تبرئه می‌کنن و می‌گن خودت مواظب نبودی.
* گوگوش رو باید تنها تو حوزه هنرش دید، وگرنه از حال بهم زن ترین آدماییه که میتونه وجود داشته باشه، یک ترکیب مزخرفی از خودبرتربینی، مظلوم نمایی، و دایما نقش قربانی رنجور و محزون رو بازی کردن! اون هم آگاهانه! همیشه صداش لرزشی داره تو مصاحبه‌هاش، که بیشتر تاثیرگذار باشه
*من هنر گوگوش رو دوست دارم، از کودکی هوادارشم و هنرش رو ستایش می کنم اما این دلیل نمیشه شخصیتش رو هم قبول داشته باشم. یک جایی از مصاحبه میگه اعتیادش به کوکایین و تریاک ناخواسته بوده! مگه بارداریه که ناخواسته باشه؟ به زور اسلحه که دستت ندادن؟ گرفتی و مصرف کردی ناخواسته یعنی چی دیگه؟

لینک کوتاه:
https://www.payameazari.ir/Fa/News/477834/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ایسر از ماوس، کیبورد و پروژکتور سازگار با محیط‌زیست رونمایی کرد

نسخه ریمیک بازی The Last of Us برای PS5 تابستان امسال منتشر خواهد شد

بانک‌ها با نگاه توسعه‌ای سیاست‌های انبساطی خود را دنبال کنند

وزیر آموزش و پرورش به بوکان سفر می‌کند

قطار ارومیه-مشهد به‌زودی راه‌اندازی می‌شود

معرفی گوشی هوشمند Moto G52j توسط موتورولا

نام تجاری Protected by Android گوگل برای حفظ امنیت و حریم خصوصی معرفی شد

کشف 225 تن کالای اساسی احتکارشده در آذرشهر و تبریز

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده به مقام شامخ شهدای ارومیه ادای احترام کرد

ایجاد بیش از 8 هزار فرصت شغلی جدید در مناطق آزاد کشور

جنجال در تبریز/ از لیزر و پرتاب سنگ تا درگیری شدید بازیکنان دوتیم

رسانه و مطبوعات نقش غیرقابل انکاری در توسعه یک جامعه دارد

بازی دو تیم تراکتور با پرسپولیس نیمه تمام ماند

بازی تراکتور و پرسپولیس نیمه تمام ماند/ در انتظار رای انضباطی

دستگاه های اجرایی از فرصت‌سوزی در فصل کاری پرهیز کنند

تساوی تراکتور و پرسپولیس در نیمه اول

فیلم - امام جمعه مهاباد: حضور رییس جمهور موجب توسعه شاخص‌های عدالتی در میان اقوام و مذاهب می‌شود

پیشرفت پروژه راه ارتباطی خلخال- منجیل مطلوب است/ قطعه 2 سه ماهه سوم امسال تکمیل می‌شود

تشدید مهاجرت به دلیل نبود اشتغال پایدار در مناطق محروم اردبیل

هواشناسی آذربایجان غربی درباره وزش تندباد و بارش‌های رگباری هشدار داد

ترکیب پرسپولیس در بازی مقابل تراکتور مشخص شد

راه آهن ارومیه تکمیل می شود/آغاز ساخت40هزار مسکن درآذربایجان غربی

حمایت جدی شبکه بانکی از تولیدات صادرات محور

ترکیب پرسپولیس مقابل تراکتور مشخص شد

اردبیل میزبان مسابقات کیک بوکسینگ کشوری می شود

مراسم ورود 20 ون‌ ویژه به ناوگان خدمات‌رسانی به معلولان و جانبازان

وضعیت جاده های شاهراه ارتباطی ایران به اروپا مناسب نیست

مردم را باید به بافت تاریخی شهر تبریز برگردانیم

ارز 4200 تومانی موجب افزایش رانت و آسیب به تولید شد

5 میلیارد تومان به پایانه مرزی کیله سردشت اختصاص یافت

آموزش ابتدایی حساس و پیچیده ترین عرصه تعلیم و تربیت است

انتصاب مدیرعامل جدید شرکت برق آذربایجان‌غربی

سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال دوران سختی در پیش دارند

ماسک نمی‌تواند به راحتی از معامله با توئیتر خارج شود

فناوری‌های AR و VR برای فروشندگان و مشتریان چه کاربردهایی دارند؟

تریلر داستانی جدید بازی Steelrising منتشر شد

رونمایی ایسر از کروم بوک‌های جدید

ایسر مدل جدید لپ‌تاپ‌های Aspire Vero را معرفی کرد

حادثه رانندگی در تبریز 4 کشته و مصدوم بر جای گذاشت

استخرهای شنا در مهاباد برای استفاده عموم بازگشایی شد

منابع بانکی معادن در استان‌های محل ذخایر معدنی متمرکز شود

اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس به استان اردبیل سفر کردند

چالش بهداشت و درمان آذربایجان غربی منتظر نسخه شفابخش دولت

معاون استاندار آذربایجان شرقی: همکاری بیشتر بانک های استان برای اجرای طرح ها ضروری است

حاکمیت شرایط پایدار جوی در اردبیل

حمایت جدی شبکه بانکی از تولید صادرات محور و بخش خصوصی در دستور کار است

سفرهای استانی رییس جمهور روند توسعه را در مناطق محروم شتاب می‌بخشد

25 پروژه ورزشی در استان اردبیل به بهره‌برداری می‌رسد

دو خبر کوتاه از ورزش آذربایجان‌غربی

طرح «کاهش آسیب های اجتماعی» در اردبیل برگزار می شود