پیام آذری

آخرين مطالب

پروژه انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه در قدم های پایانی/دولت رئیسی، وعده روحانی را عملی می کند اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام آذری - یکی از این پروژه های مطرح برای احیای دریاچه ارومیه، طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه است و بویژه طرح انتقال آب از سد کانی سیب است که در این زمینه تونلی در حال احداث بوده و در مراحل پایانی برای افتتاح قرار دارد.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از اروم نیوز، دریاچه ارومیه دومین دریاچه شور دنیا و بزرگترین دریاچه کشور عزیزمان ایران است که از سال 1375 شروع به خشک شدن کرد.
بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان
عروس نیلی ارومیه، روزهای سختی را سپری می کند، دریاچه ای که روزگاری در این ایام تا نیمه تابستان مقصد بسیاری از گردشگران بود و امواج خود را با هرخنده کودکان و شعف خانواده هایشان به اطراف حرکت می داد، سال هاست چیزی از آن روزها را به خود نمی بنید.
در طول چند سال گذشته که خشکی دریاچه ارومیه به نقل محافل تبدیل شده، همچنان بزرگترین دریاچه شور جهان وضعیت خوبی ندارد، سطح آب دریاچه پایین آمده و همه مردم در گذر از کنار این دریاچه تا چشم جا دارد به جای آب، نمک می بینند.
برای مقابله با این وضعیت از سال های گذشته، پروژه احیای دریاچه ارومیه مطرح و در دستور کار دولت ها قرار گرفته است، تا عروس نیلی ارومیه از وضعیت فعلی خارج شود.
یکی از این پروژه های مطرح برای احیای دریاچه ارومیه، طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه و بویژه طرح انتقال آب از سد کانی سیب است که در این زمینه تونلی در حال احداث بوده و در مراحل پایانی برای افتتاح قرار دارد.
تونل انتقال آب کانی‌سیب در 9 کیلومتری جنوب‌شرق شهرستان نقده، به طول تقریبی 35.7 کیلومتر و قطر حفاری 6.32 متر برای قطعه دوم و 6.42 متر برای قطعه اول جهت انتقال 646 میلیون متر‌مکعب آب در سال، از سد کانی‌سیب به دشت نقده و حوضه آبریز دریاچه ارومیه طراحی شد.
دهانه ورودی این تونل از بالادست مخزن سد کانی‌سیب آبگیری کرده و دهانه خروجی این تونل در دامنه شمالی کوهستان بیگم قلعه، آب را وارد دشت نقده و حوضه آبریز دریاچه ارومیه خواهد کرد، پروژه ای که استاندار آذربایجان غربی و دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه از پیشرفت 90 درصدی آن خبر می دهد.
پیشرفت 90 درصدی پروژه انتقال آب از سد کانی سیب به سمت دریاچه ارومیه
در این زمینه دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه در حاشیه بازدید از تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: پیشرفت کلی پروژه انتقال آب از سد کانی سیب به سمت دریاچه ارومیه به 90 درصد رسیده است.

پیام آذری

محمد صادق معتمدیان با بیان اینکه احداث تونل نیز حدود 96 درصد پیشرفت داشته است، افزود: با تامین منابع مالی، امیدوار هستیم تا پیش از پایان سال، این پروژه مهم و استراتژیک در منطقه به بهره برداری برسد.
وی افزود: بعد از سفر رییس جمهور به آذربایجان غربی در اواخر اردیبهست امسال، یکی از دستورهای ویژه‌ای که دکتر رئیسی صادر کردند، اتمام پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه بود که خوشبختانه اعتبارات لازم به موقع تخصیص یافت.
استاندار آذربایجان غربی تصریح کرد: با سفر وزیر نیرو و بازدیدی که از تونل انجام شد، دستور رفع مشکل لاینینگ حدود 750 متر از تونل در بخش آبرفتی صادر و با تلاش شبانه روزی کارشناسان و متخصصان داخلی با محوریت قرارگاه خاتم الانبیا این امر تا حدود زیادی رفع شده است.
وی با اشاره به اینکه اعتبارات این طرح به موقع از سوی سازمان برنامه و بودجه تخصیص داده شده است، تاکید کرد: اقداماتی که در راستای اجرای این طرح با دانش و تکنولوژی داخلی و تلاش قرارگاه خاتم الانبیا صورت گرفته جای قدردانی دارد و با این تلاش‌ها، این پروژه به سرعت در مسیر اتمام، افتتاح و بهره برداری قرار گرفته است.
تونل انتقال آب تا پایان سال به بهره‌برداری می رسد
نماینده مردم میاندوآب در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت و گو با خبرنگار ما با بیان اینکه نمایندگان استان به جد پیگیر وضعیت دریاچه ارومیه هستند، گفت: در دوره های گذشته بارها نسبت به وضعیت دریاچه ارومیه هشدار داده شد و این وضعیت را متذکر شدیم که در صورت خشک شدن دریاچه ارومیه، ذرات نمک از آذربایجان تا حتی پایتخت را نیز تهدید می کند.
مهدی عیسی زاده با اشاره به اینکه رودخانه های میاندوآب بیش از 52 درصد آب دریاچه ارومیه را تامین می کردند، افزود: یکی از طرح های در دست اجرا تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه است که در مراحل پایانی قرار داشته و امیدواریم این تونل تا پایان سال به بهره‌برداری برسد.

پیام آذری

وی با بیان اینکه نمایندگان پیشنهاد دیگری نیز برای انتقال آب به دریاچه ارومیه داشتند که مورد مخالفت قرار گرفت، گفت: انتقال آب از دریاچه خزر به دریاچه ارومیه پیشنهاد نمایندگان استان بود که متاسفانه این پیشنهاد مورد مخالفت کارشناسان غیر بومی حاضر در ستاد وقت احیای دریاچه ارومیه قرار گرفت.
نماینده مردم میاندوآب در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تمامی نمایندگان استان و دولت سعی در احیای دریاچه ارومیه دارند و در تلاش هستند تا از خشک شدن کامل آن جلوگیری کنند تا مردم با تبعات سنگین آن متضرر نشوند.
دهه فجر امسال 600میلیون مترمکعب آب وارد دریاچه ارومیه می شود
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز از پیگیری موضوع دریاچه ارومیه توسط نمایندگان مجلس خبر داده و گفت: تمامی 13 نماینده استان برای احیای دریاچه ارومیه و اتمام پروژه های انتقال آب به دریاچه ارومیه اتفاق نظر دارند.
حجت الاسلام سید سلمان ذاکر در گفت و گو با ایسنا افزود: با صحبت های که با وزیر نیرو انجام شده تا دهه فجر امسال 600میلیون مترمکعب آب وارد دریاچه ارومیه می شود.
وی با تاکید به اینکه مراحل پایانی و رفع مشکلات تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه در حال طی مراحل پایانی است، خاطر نشان کرد: در کنار انتقال آب به دریاچه تغییر الگوی کشت کشاورزی استان، تقویت آبیاری تحت فشار و قطره ای یکی از گزینه های راهبردی جهت احیای دریاچه ارومیه است.
حق‌آبه زیست محیطی بهمن‌ ماه به دریاچه ارومیه می‌رسد
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان غربی نیز در این زمینه در حاشیه برگزاری نمایشگاه بین‌المللی محیط‌زیست در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه وضعیت دریاچه ارومیه، مهم ترین چالش زیست محیطی استان است،اظهار کرد: مهم‌ترین چالش محیط‌زیستی در استان آذربایجان غربی در حوزه محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی مربوط به وضعیت دریاچه ارومیه است که بهبود آن در حال پیگیری است.
سعید شهند افزود: در حال حاضر و بر اساس آخرین بازدید از دریاچه ارومیه و تونل انتقال آب می‌توان گفت پروژه‌های حوزه سخت‌افزاری احیای این دریاچه 98 درصد پیشرفت داشته که بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا بهمن‌ماه این پروژه افتتاح خواهد شد.
وی با ابراز امیدواری نسبت به تکمیل هرچه سریعتر این پروژه، گفت: در آینده ای نزدیک حق آبه زیست محیطی مقرر به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی خواهد شد.

پیام آذری

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان غربی تصریح کرد: پروژه تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهر ارومیه به تبریز در حال اجراست که 94 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در صورت افتتاح قسمتی از حق آبه زیست محیطی دریاچه تأمین و به سمت دریاچه رهاسازی می‌شود.
شهند افزود: به منظور تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه 15 میلیارد متر مکعب آب نیاز است لذا اگر سالانه 4/3 میلیارد متر مکعب حق آبه به دریاچه ارومیه اختصاص یابد در 5 سال آینده به شرایط اکولوژیک و احیای حداکثری خواهد رسید.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان آذربایجان غربی با بیان اینکه رویکرد جدید ستاد احیای دریاچه ارومیه اقناع سازی مردم و مسئولان به ویژه در حوزه کشاورزی است، اظهار کرد: موضوعات حق آبه کشاورزی و زیست محیطی نباید در مقابل یکدیگر قرار گیرند و کشاورزی و احیای دریاچه باید در استان به صورت همزمان انجام شود.
کارشناسان امر بارها نسبت به تبعات نابودی کامل این دریاچه هشدار داده اند و در این میان، تاکیدات و گفته های مسئولان دولت سیزدهم، بارقه امید را در بین مردم برای احیای دریاچه ارومیه، زنده کرده است و امیدواریم همه آستین ها را برای جلوگیری از نابودی بزرگترین دریاچه شور جهان بالا زده و به زودی با افتتاح این پروژه و انتقال آب به دریاچه ارومیه شاهد احیای کامل این دریاچه باشیم.
انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.payameazari.ir/Fa/News/505180/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

بازگشت مجدد ابوالفضل پورعرب به بیمارستان/ خبر درگذشت او تکذیب شد

موافقت شورای شهر با خواهرخواندگی اردبیل با نجف و کربلا

وقوع تصادف شدید در جاده گرمی با یک کشته و 11 مصدوم

دانشجومبین علم در جامعه/زیرساخت‌های تحصیل دانشجویان نیر فراهم شود

امام جمعه اردبیل: پایان یافتن عزل و نصب‌های سیاسی بزرگترین آرزوی ملت ما است

سانحه رانندگی در جاده گرمی با یک فوتی و 11 مصدوم

حمله به سفارت پاکستان در کابل/ واکنش طالبان و اسلام آباد

عملیات لایروبی سد انحرافی مهاباد شد

امام جمعه ارومیه: مقاومت رمز موفقیت در عرصه‌های مختلف است

ارتباط دانشجویان با متن جامعه افزایش پیدا کند

ارتباط دانشجویان با متن جامعه افزایش یابد

بسیجیان در اغتشاشات اخیر جان و مال خود را برای حفظ امنیت جامعه فدا کردند

هوشیار: رضایتمندی مردم از شهرداری‌ها، به کل حاکمیت تسری می‌یابد

فتنه‌ اخیر با همراهی مردم فروکش کرد / دولت در راه خدمت به مردم سنگ تمام بگذارد

تلاش دشمن برای ایجاد ناامیدی در کشور/ جهاد تبیین یک اولویت است

شرکت‌های آلمانی هنوز ایران را ترک نکرده‌اند؛ منتظر روزهای بهتر هستند

ناکامی پروژه کشته‌سازی رسانه های معاند در جلفا

ناکامی بلندقامتان مس‌سونگون در پایتخت

جانباز «سعید میرزایی» به همرزمان شهیدش پیوست

کارکنان بنیاد خدمت به والدین شهدا و ایثارگران را افتخار خود می‌دانند

دیدار مدیرکل بنیاد استان لرستان با خانواده شهید «عماد حسین نیا» در خرم آباد

همسران جانبازان 70 درصد شهرستان همدان تجلیل شدند

خدمت به ایثارگران توفیق بزرگی است

همسران جانبازان جلوه‌های نابی از زن باصلابت ایرانی را به نمایش گذاشتند

مراسم تجلیل از خانواده معزز جانبازان 70 درصد شهرستان بیرجند برگزار شد

درگذشت ابوالفضل پورعرب تکذیب شد/ جزئیات وضعیت جسمانی

غرب با دروغ و شرارت در مسیر انزوای جهانیان تلاش می‌کند

کارخانه آریزونا TSMC به درخواست اپل از سال 2024 تراشه‌های 4 نانومتری تولید می‌کند

کشورهای مستکبر حامی بیانیه سازمان ملل علیه ملت ایران هستند

مطالبات پنبه‌کاران مغان به موقع پرداخت شود

موافقت شورای شهر با عقد قرارداد خواهرخواندگی اردبیل با نجف و کربلا

تراشه‌های AMD Mendocino با گرافیک داخلی RDNA 2 در لپ تاپ جدید لنوو رؤیت شدند

گوشی تاشو اوپو Find N2 Flip در یک ویدیو کوتاه ظاهر شد

سهم بازار ویندوز 10 برای اولین‌بار به زیر 70 درصد کاهش یافت

تداوم هوای سرد در اردبیل؛ بارش‌ها شدت می‌گیرد

هشدار هواشناسی اردبیل درباره باران شدید و سرما

احداث 10 هکتار باغ جدید خربزه درختی در زرآباد

43 درصد از اعتبارات مصوب سفر ریاست جمهوری جذب شده است

تخصیص 250 میلیارد ریال تسهیلات به قالیبافان آذربایجان غربی

اجرای طرح ویژه نظارت بر داروخانه های آذربایجان غربی

290 هزار مترمربع فرش دستبافت در آذربایجان غربی تولید می شود

بسکتبال لیگ جوانان کشور - گروه A به میزبانی ارومیه: صعود خانه بسکتبال آذربایجان‌غربی و ایزی پایپ قطعی شد

فاز سه‌گانه براندازی چگونه علیه ایران فعال شد؟ / عملیات فریب گروه‌های تجزیه‌طلب

سرمایه گذاری300 میلیارد تومان برای پایانه مرزی رازی

باند قاچاق سلاح جنگی و شکاری در نقده منهدم شد

هشدار نماینده مجلس: دولت رئیسی، درحال تسویه‌حساب سیاسی و اخراج گسترده نیروهای اداری در شهرهای‌کوچک است

9 هزار تن گوجه در زرآباد به بازار مصرف عرضه می شود

استاندار آذربایجان غربی از فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا تجلیل کرد

تسلط نیروهای مسلح در مرزهای آذربایجان غربی امنیت را به ارمغان آورده است

سرمایه گذاری 300 میلیارد تومانی برای ساخت پایانه مرزی رازی خوی