پیام آذری

آخرين مطالب

نگرانی هایی از جنس آب در آذربایجان غربی مقالات

نگرانی هایی از جنس آب در آذربایجان غربی
  بزرگنمايي:

پیام آذری- زنگ بحران کم آبی در بیشتر شهرهای ایران بصدا در آمده که آذربایجان غربی نیز از این امر مستثنی نیست چرا که طی سالهای اخیر بارش نزولات آسمانی کاهش یافته و خشکسالی در مناطق مختلف بوقوع پیوسته است. 

بنابه گفته کارشناسان آب استان، متوسط تراز سطح آبهای زیرزمینی آبخوانهای آذربایجان غربی نسبت به سال گذشته 64 سانتیمتر کاهش یافته از طرفی آب معادل پوشش برفی در استان نیز 63درصد نسبت به دراز مدت کاهش دارد. 

براساس اعلام شرکت آب منطقه ای استان امسال متوسط بارشها 16٠.7 میلیمتر است و کاهش 24 درصدی بارشها را نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته در استان شاهدیم، با این اوصاف روا است که با مصرف بی رویه آب به خصوص در ایام پایانی سال که فصل خانه تکانی و شستشوی مکرر است، زمینه ای فراهم کنیم تا در ایام گرم تابستان با کمبود آب و حتی جیره بندی مواجه شویم!؟

نگرانی هایی از جنس آب در آذربایجان غربی

کاهش 45 درصدی حجم آب ورودی به مخازن سدهای آذربایجان غربی 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: حجم آب ورودی به سدهای استان از ابتدای سال آبی جاری تا اول اسفند ماه، مجموعاً 202 میلیون متر مکعب بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 45 درصد کاهش داشته است.

مجید رستگاری در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه در حال حاضر حجم آب موجود در دریاچه سدهای مخزنی استان به میزان 623 میلیون متر مکعب است، گفت: این مقدار در مدت مشابه سال قبل 740 میلیون متر مکعب بوده که حجم آب موجود در مخازن نسبت به زمان مشابه سال قبل 16 درصد کاهش داشته است.

کاهش 150 میلیون مترمکعبی آبهای زیرزمینی در آذربایجان غربی

وی در خصوص آبهای زیرزمینی استان نیز افزود: متوسط تراز سطح آبهای زیرزمینی آبخوانهای استان در دی ماه سال جاری نسبت به ماه قبل به مقدار 24 سانتی متر افزایش و نسبت به دی ماه سال قبل به مقدار 64 سانتی متر کاهش داشته است برهمین اساس تغییر مخازن آبهای زیرزمینی در دی ماه سال جاری نسبت به ماه قبل 51 میلیون متر مکعب افزایش و مقدار 150 میلیون متر مکعب نسبت به دی سال قبل کاهش نشان می دهد.

نگرانی هایی از جنس آب در آذربایجان غربی

کاهش 56 درصدی آب معادل پوشش برف در آذربایجان غربی 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان خاطر نشان کرد: میزان سطح پوشش برفی بر اساس تصاویر ماهواره ای و عملیات میدانی انجام شده در دی ماه سال جاری حاکی از آنست که وسعت پوشش برفی در دی ماه نسبت به سال قبل 7 درصد کاهش و نسبت به بلند مدت مشابه 30 درصد کاهش داشته است و بر همین اساس آب معادل پوشش برفی به علت تراکم پایین 56 درصد نسبت به دی ماه سال قبل کاهش داشته و 63 درصد نسبت به میانگین بلند مدت کاهش نشان می دهد.

وی با اشاره به متوسط بارش امسال استان افزود: متوسط بارش از ابتدای سال آبی 1402-1401 لغایت دوم اسفند ماه استان 125.3 میلیمتر بوده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته 30 درصد کاهش و نسبت به متوسط بلند مدت 27 درصد کاهش نشان می دهد.

پیش بینی کمبود منابع آبی در استان با تداوم کاهش بارشها

رستگاری یادآور شد: با عنایت به وقوع خشکسالی در طی سالهای اخیر و ادامه آن در سال آبی جاری و به تبع آن کاهش شدید حجم آب ورودی به مخازن و حجم آب ذخیره شده در مخازن و همچنین وضعیت نامناسب ذخایر برفی،در صورت ادامه کاهش بارندگی‌ها در ماه‌های آتی و عدم وقوع بارندگی‌های مناسب در فصل بهار، مواجهه با کمبود منابع آبی در تأمین مصارف بخش‌های مختلف در تابستان دور از انتظار نخواهد بود.

وی ادامه داد: شرکت آب منطقه ای استان مانند سالهای پیشین با مدیریت منابع آبی در دسترس نسبت به تأمین مصارف با اولویت تأمین آب شرب اقدام خواهد کرد که در این راستا صرفه‌جویی مصرف آب و تغییر الگوی کشت به سوی محصولات با نیاز آبی کم از طرف بهره‌برداران کمک بزرگی به مدیریت منابع آبی و عبور از شرایط خشکسالی موجود خواهد بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: با توجه به وضعیت بارش ها در سطح استان و بارشهای بهاری پیش رو، وقوع وضعیت بحرانی در حوزه آب استان انتظار نمی رود در حوضه ارس و رودخانه هایی که سرشاخه فرامرزی دارند به علت فعالیت های بالادستی صورت گرفته در این کشورها با کاهش منابع آب ورودی روبرو می باشیم و وضعیت آبی استان وابسته به وضعیت بارشها در طی 3 و 4 ماه آینده و اقدامات مذکور خواهد بود.

وی با اشاره به روش های نوین برای حفاظت و بهره برداری از منابع آب زیرزمینی افزود: از جمله برنامه های شرکت آب منطقه ای استان در استفاده از روش های نوین برای حفاظت و بهره برداری از منابع آب زیرزمینی، می توان به تجهیز چاه های مجاز دارای پروانه بهره برداری به ابزار اندازه گیری هوشمند (کنتورهای حجمی هوشمند) با قابلیت ارسال و دریافت دیتا و مدیریت حجم مصرف از راه دور و بدون نیاز به مراجعه حضوری به محل اشاره کرد.

رستگاری اظهار کرد: در سال جاری طی 10 ماه نخست سال تعداد 370 حلقه چاه مجاز استان به کنتور حجمی و هوشمند آب مجهز شده و تمهیدات لازم برای تکمیل فرایند نصب کنتور بر روی کلیه چاه های دارای پروانه در دستورکار شرکت آب منطقه ای استان قرار دارد.

نگرانی هایی از جنس آب در آذربایجان غربی

در ایام خانه‌تکانی مراقب آب باشید

لطیف خوش سیرت، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی خواستار همراهی مردم برای مدیریت مصرف آب در ایام پایانی سال شد و با بیان اینکه مدیریت مصرف آب در همه سطوح جامعه امری مهم و ضروری است اظهارکرد: برای جلوگیری از بروز بحران آب در شهرها و روستاها لازم است همه مردم مدیریت مصرف آب در دستور کار قرار دهند.

وی با اشاره به آغاز پویش خانه تکانی و مدیریت مصرف آب در کشور و نیز استان با شعار من مراقب آب هستم تصریح کرد: عموم مردم از دیرباز و براساس سنت دیرینه و حسنه در ایام پایانی سال اقدام به خانه تکانی و نظافت منازل می‌کنند که این میزان مصرف بالا در روزهای پایان سال موجب افت فشار و اختلال در توزیع آب در برخی نقاط استان می شود، در این راستا پویش خانه تکانی و مدیریت مصرف آب اجرا شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی همچنین با اشاره به جایگاه ویژه بانوان در جامعه و نقش الگویی آنان برای اعضای خانواده گفت: با توجه با این تفاسیر و به منظور بهره گیری از سرمایه اجتماعی بانوان، پویش خانه تکانی و مدیریت مصرف آب راه اندازی شده است.

خوش سیرت افزود: بانوان استان با روحیه بسیارخوبی که در صرفه جویی و مدیریت خانواده دارند، انتظار می رود با همت بانوان، شاهد کاهش مصرف آب باشیم.

وی، آگاه سازی و حساس سازی شهروندان درخصوص آسیب ها و مخاطرات ناشی از مصرف بی رویه آب در خانه تکانی های نوروزی، تغییر الگوی رفتاری بانوان خانه دار هنگام نظافت منزل با کمترین میزان مصرف آب و ارائه الگوهای مناسب خانه تکانی و مصرف بهینه آب، ترویج فرهنگ استفاده از لوازم کاهنده مصرف آب را از جمله دیگر اهداف پویش خانه تکانی و مدیریت مصرف آب عنوان کرد.

 ، کمبود منابع آبی برهیچ کسی پوشیده نیست و زنگ خطر کمبود این نعمت ارزشمند، پیشترها بصدا درآمده است، لذا برای تداوم استفاده از این نعمت الهی و حفظ آن برای آیندگان ضروری است در مدیریت مصرف این مایه حیات بیشتر از گذشته کوشا باشیم.

لینک کوتاه:
https://www.payameazari.ir/Fa/News/544602/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

عملکرد شگفت‌انگیز Snapdragon 7+ Gen 2 در اولین بنچمارک‌های رسمی

تصادف در محور پارس‌آباد کام مسافران را تلخ کرد

پیشرفت فیزیکی 70 درصدی طرح الحاقی بیمارستان هاجر شهرکرد

وزیر تعاون: دولت سیزدهم مصمم بر مهار تورّم است

بارش باران بهاری در حرم مطهر رضوی در دومین روز 1402

اوقات شرعی ماه مبارک رمضان شهر ارومیه در سال 1402 / یک رمضان - ٣ فروردین

قیمت سکه پارسیان تا پیش از امروز 3 فروردین

حباب سکه بهارآزادی 5 میلیون و 660 هزار تومان شد

(ویدئو) احسان علیخانی: بغض کردیم، خواندیم و رقصیدیم

با ترک فعل مدیران در هر دستگاهی بدون اغماض برخورد خواهد شد

برنامه/ ترجمه آسان و در دسترس

به‌روزرسانی واتس‌اپ با دو قابلیت جدید؛ مدیریت گروه‌ها آسان‌تر می‌شود

استقبال از ماه بندگی و لبیک به ضیافت الهی

آداب ماه میهمانی خدا در آذربایجان غربی/ از«قاباخلاما» تا«اوباشدان

بازی Counter-Strike 2 رسما معرفی شد

بهشتی به نام «جهنم‌دره» در دامنه سبلان

مایکروسافت نسخه PS5 بازی Redfall را لغو کرد

واکنش استاندار به گلایه کشاورزان نسبت به کمبود سوخت در مازندران

بارش 31 میلی‌متر باران در شهر دیشموک

مشخصات هواوی Mate X3 در آستانه‌ رونمایی رسمی از این محصول فاش شد

آموزش رفع مشکل تغییر خودکار ساعت گوشی‌های هوشمند

اجرای نقاشی دیواری شهری در منطقه 19 همزمان با بهار طبیعت

بدون مجوز از اراضی عباس‌آباد عکاسی کنید و جایزه بگیرید

ساخت 81 هزار مترمربع معبر جدید درغرب تهران

تردد روان خودروها در بزرگراه آزادگان شمال

فیلمی از سمورهای آبی در سراب روانسر

رمضان، ماه بندگی و بهترین فرصت برای بزرگداشت یاد شهدا

هوای همدان بارانی است

امنیت، وحدت، انسجام و اقتدار جمهوری اسلامی ایران حاصل خون مطهر شهیدان است/ شهدا با عمل به ما آموختند که می‌توانیم با اتکا به خدا بر مشکلات فائق شویم/ وصیت‌نامه شهدا منبع الهام‌بخشی برای اقدام و عمل است

تقدیر قاضی‌زاده هاشمی از 250 نفر از فعالان جهادی و فرهنگی حوزه ایثار و شهادت

رشد 28 درصدی صادرات از مرز‌های آذربایجان غربی

سامسونگ گلکسی A54 5G در تست دوربین DxOMark ناامیدکننده ظاهر شد

رشد 28درصدی صادرات از مرزهای آذربایجان غربی در سال 1401

بازی/ Sheriff of Mahjong؛ گشتی در گذشته‌ها بزنید

تصادفات جاده‌ای در آذربایجان غربی 16 درصد کاهش یافت

جاذبه های گردشگری ارومیه

پیش‌خرید Avatar Frontiers of Pandora به زودی ممکن می‌شود

گوگل دسترسی به چت‌بات Bard، جدی‌ترین رقیب ChatGPT را امکان‌پذیر کرد

رشد 28 درصدی صادرات از مرزهای آذربایجان غربی طی سال گذشته

کشف و ضبط بیش از هزار و پانصد قلم لوازم آرایشی قاچاق در مهاباد

جابجایی 50 هزار نفر مسافر توسط ناوگان حمل و نقل عمومی آذربایجان غربی

مردم به پلیس اعتماد دارند

مایکروسافت نواروظیفه ویندوز 11 را با تغییرات مهمی همراه می‌کند

تردد 71 هزار مسافر نوروزی از پایانه های مرزی آذربایجان غربی

73هزار کیلوگرم گوشت مرغ و قرمز در آذربایجان غربی توزیع شد

توسعه فیزیکی مراکز درمانی تأمین اجتماعی چهارمحال و بختیاری امسال عملیاتی می‌شود

71هزار مسافر نوروزی از پایانه مرزی آذربایجان غربی تردد کردند

جان گرفتن رودخانه‌های مهاباد با بارش‌های چند روز اخیر

تامین امنیت نوروزی با 650 تیم پلیس در آذربایجان شرقی

استقرار شبانه روزی دستگاه‌های اجرایی آذربایجان غربی در مرزها