پیام آذری

آخرين مطالب

آذربایجان غربی ظرفیت تبادل هنر انقلاب را با کشورهای همسایه دارد گفتگو

آذربایجان غربی ظرفیت تبادل هنر انقلاب را با کشورهای همسایه دارد
  بزرگنمايي:

پیام آذری - خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها- سکینه اسمی: امروز در مقطع زمانی در کشور قرار داریم هنرمندان اصیل در شاخه‌های مختلف شعر و کتاب، سینما و تئاتر، هنرهای تجسمی و… رشد پیدا کردند و هنر انقلاب به شکوفایی رسیده است.
باید پذیرفت که انقلاب اسلامی ایران تفاوت‌هایی با دیگر انقلاب‌ها دارد و آن بستر وقوع و استمرار انقلاب اسلامی است که در دامن ارزش‌ها و باورهای اسلامی شکل و نمو یافته است.
در واقع هنر انقلابی، هنری است که پس از تجربه انقلاب اسلامی، با رویکرد و چهره‌ای جدید از تجاوز و دفاع روبرو شده که جوهره اصلی آن را ایثار و شهادت شکل می‌دهند و تمثیل‌ها و نمادهای هنری نیز نما و چهره آن به شمار می‌روند.
امروز عرصه نبرد با دشمن تغییر کرده اما ماهیت نبرد همان ماهیت نبرد دوران دفاع مقدس و جنگ بین حق و باطل است. لذا با توجه به تغییر روش جنگ از جنگ فیزیکی به جنگ سایبری و مجازی، نیاز است تا هنرمندان انقلابی، با تولیدات فاخر هنری، انقلاب و عرصه‌های پیشرفت آن را برای مخاطبین خود به ویژه نسل جوان معرفی نمایند. هنر انقلاب، تربیت انسان متعالی بر اساس مبانی اسلامی است.
هر سال در هفته هنر انقلاب از برخی چهره‌های شاخص و هنرمندان تجلیل و قدردانی می‌شود امسال در هفته هنر انقلاب اسلامی «بابک لطفی خواجه پاشا» از کارگردان برجسته سینمای کشور که اهل ارومیه هست نیز تجلیل شد به این بهانه گفت و گویی با وی انجام داده‌ایم که در ذیل می‌خوانید؛ بابک لطفی خواجه‌پاشا فیلم‌ساز، فیلمنامه نویس و بازیگر ایرانی است. او برای نگارش فیلم‌نامهٔ در آغوش درخت (1401) سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌نامه را از چهل و یکمین دوره جشنوارهٔ فیلم فجر دریافت کرد و برای کارگردانی همین فیلم دیپلم افتخار بهترین کارگردانی فیلم اول را نیز از آن خود کرد.
او کارش را با تئاتر آغاز کرد. او در آثاری همچون فیلم سینمایی «قصر شیرین» و فیلم سینمایی «خورشید» به عنوان بازیگر فعالیت داشته است، همچنین فیلم آهسته نگاهم کن را کارگردانی کرده است.
شناخت اندیشه‌های شهید آوینی برای نسل جوان و تحصیل کرده بسیار ضروری است
نویسنده، بازیگر و کارگردان سینمای ایران در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه انقلاب اسلامی دارای سبک زندگی مردم و دوستی بوده ولی متأسفانه این موضوع در 10 سال اخیر کمرنگ شده است، گفت: با وجود اینکه انقلاب اسلامی در حوزه‌های مختلف، دستاوردهای ارزشمندی دارد؛ اما هنوز نتوانسته‌ایم آنگونه که شایسته است آنها را تبیین کنیم.
بابک لطفی خواجه پاشا افزود: شهید مرتضی آوینی هنرمند ارزشی بوده و باید درک کنیم که این هنرمند بعد از انقلاب تأثیر زیادی که داشته و اگر امروزه این شهید زنده بود فیلم‌های زیادی در مورد مشکلات مردم حتماً ساخته می‌شد.
وی با تاکید بر اینکه هنر بومی و فولکور ما این ظرفیت را دارد که جهانی شود و باید به این موضوع توجه داشته باشیم، بیان کرد: شناخت اندیشه‌های شهید آوینی برای نسل جوان و تحصیل کرده بسیار ضروری و لازم است تا با اهداف وی آشنا شده و از آن درس بگیرند.
فرهنگ فولکور آذربایجان غربی را در عرصه بین المللی عرضه کنیم
لطفی با اشاره به اهمیت جایگاه سینما در جهان گفت: سینما محلی برای صادرات فرهنگ و هویت یک ملت و کشور است، سینمای ایران در حال حاضر شبیه سینمای فرانسه و شرق اروپا است که ضمن دوری از کپی برداری بایستی با زبان هویت خودمان فیلم بسازیم و از تقلید کورکورانه سینمای روشنفکری اجتناب کنیم.
این کارگردان جوان سینما همچنین با بیان اینکه فرهنگ فولکلور استان را در عرصه بین المللی عرضه کرده و آن را جهانی کنیم، عنوان کرد: آذربایجان غربی ظرفیت و پتانسیل بالایی به دلیل هم مرزی با سه کشور خارجی در زمینه تبادل فرهنگ به خصوص هنر انقلاب اسلامی دارد.
وی با بیان اینکه یکی از ظرفیت‌ها برای عرضه هنر انقلابی همین شهرستان‌ها هستند، افزود: به دلیل خلاقیت، هنر، سادگی در شهرستان‌ها می‌توان از این ظرفیت برای شکوفایی هر چه بهتر و بیشتر هنر انقلاب اسلامی به خصوص سینما از شهرستان‌ها بهره برد.
لطفی با اشاره به اینکه متأسفانه یکی از چالش‌هایی که هنرمندان در شهرستان‌ها با آن مواجه هستند فکر می‌کنند مسیر رسیدن به سینمای حرفه‌ای و در سطح کشور سخت و ناهموار است، گفت: بیشتر دانشجویان این عرصه در شهرستان‌ها احساس می‌کنند برای بیان حرف، ایده و دیدگاه خود در سینمای حرفه‌ای و سطح کشور چون مسیر غیرممکن و سخت است باید از یک مسیر غیرمعقول بروند، این در حالی است که سهل سازی این مسیر باید یکی از دغدغه‌ها و اولویت‌های مسئولان باشد.
این کارگردان جوان سینما با بیان اینکه من در این استان رشد کرده‌ام و امروز حرفی برای گفتن در عرصه هنر و سینما دارم، عنوان کرد: رسالت انقلاب اسلامی این است تمامی مردم به خصوص جوانان این امید را داشته باشند به هر جایگاهی که برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی ترسیم کرده‌اند برند و در این زمینه باید مسئولان به همراه اختصاص اعتبارات مورد نیاز حمایت‌های لازم را باید داشته باشند.
کشورهای همسایه بهترین بستر برای صدور هنر انقلاب اسلامی هستند
لطفی با بیان اینکه در مقوله سینما کشور ظرفیت زیادی در مقابل کشورهای همسایه دارد شاید حجم تولیدات سینمای کوتاه در برخی کشورهای همسایه کمتر از تولیدات یک استان ما باشد، گفت: یکی از مباحث مهم بستر و زمینه ارائه آثار است که به نظرم از این ظرفیت برخی کشورها به خصوص در فضای مجازی پیشی گرفته‌اند و این بستر یک امتیاز برای آثار سینمایی است باید ما نیز در این زمینه بیش از پیش فعال شویم.
نویسنده، بازیگر و کارگردان سینمای ایران با پیشنهاد برگزاری فستیوال‌های هنری در کشورهای همسایه گفت: یکی از راه‌های صدور هنر انقلاب پخش فیلم به خصوص فیلم‌های سینمایی کوتاه تولید شده در برخی استان‌های کشور است که هزینه چندانی ندارد اما با برگزاری این فستیوال‌ها و پخش آثار هنرمندان شهرستان‌های در کشورهای همسایه می‌توان همکاری‌های فرهنگی خوبی داشته و زمینه صدور فرهنگ و هنر انقلاب اسلامی را نیز فراهم کرد.
تولیدات فیلم سینمایی کوتاه در آذربایجان غربی افزایش یابد
لطفی با تاکید بر اینکه در آذربایجان غربی به خصوص شهرستان‌ها بچه‌های خلاق با ایده‌های بی بدیل و بکر وجود دارد افزود: متأسفانه در طول سالیان سال شاید فرصتی برای ارائه این ایده‌ها و خلاقیت‌ها فراهم نشود در حالی که یکی از این ایده‌ها و فکرها زمینه ساز حل مشکلاتی در کشور شود باید به شهرستان‌ها بها داده شود و مسئولان زمینه ورود این ایده‌ها و فکرها را به چرخه فرهنگی کشور فراهم کنند.
نویسنده، بازیگر و کارگردان سینمای ایران همچنین بر افزایش تولیدات آثار سینمایی در استان تاکید کرد و گفت: آذربایجان غربی در زمینه سینمای کوتاه، عکاسی و تئاتر شرایط مناسبی دارد اما با استانداردهای مدنظر کیلومترها فاصله دارد.
وی یادآور شد: در سال حداقل باید 100 فیلم کوتاه و کارهای تصویری ساخته شود تا از دل این آثار بتوان آثار ماندگار و استعدادها را شناسایی کرد در حالی که هم اکنون در این استان بین 20 تا 30 فیلم کوتاه نیمه حرفه‌ای تولید می‌شود باید مسئولان حمایت‌های مالی و معنوی لازم را از هنرمندان این عرصه داشته باشند.
این کارگردان اضافه کرد: بچه‌های فیلم کوتاه باید بدانند کاری که دارند انجام می‌دهند بسیار ارزشمند است و این‌گونه نیست که فکر کنند حتماً باید از این مسیر وارد سینمای بلند و سینمای صنعتی شوند.
کد خبر 6132775

لینک کوتاه:
https://www.payameazari.ir/Fa/News/689249/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

گیوی: گرایی ناراحت شکست برادرش بود

صدور کیفرخواست 6 متهم پرونده قاچاق میلیونی ارز در پیرانشهر

یک کیلومتر از لوله‌های انتقال آب به اراضی دیم در حوزه نازلوچای قطع و جمع آوری شد

مشارکت حداکثری مهمترین اولویت انتخابات در نظام مردم سالاری دینی

اقامه نماز عید سعید قربان در پلدشت

خرید تضمینی جو از کشاورزان بوکانی آغاز شد

توزیع 3000 بسته گوشت قربانی در مراغه

عکسی کمتر دیده شده از رهبر انقلاب در دوران ریاست

عیادت امام خامنه‌ای از آیت الله مکارم شیرازی

عیادت آیت الله خامنه ای از آیت‌الله مکارم شیرازی

لحظاتی از گفتگوی رهبر معظم انقلاب با حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی در جریان عیادت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از ایشان در بیمارستان

مفقود شدن جوان گردشگر ارومیه ای در رودخانه مرزی ارس

همکاری و مشارکت صنایع در گذر موفق از پیک بار تابستان امری ضروری است

آذربایجان‌شرقی ظرفیت سرمایه‌گذاری در ایجاد زنجیره ارزش محصولات کشاورزی دارد

افتتاح 2 طرح کشاورزی در اسکو

اتمام اجرای طرح انتقال گاز اردبیل- چلوند با 30 کیلومتر لوله گذاری در حوزه استان

معرفی برترین‌های مسابقات شنای بسیج اردبیل

عید اضحی بریدن از علقه‌های دنیوی است

صدور بیش از 3 میلیارد ریال احکام جایگزین حبس در بوکان

«سیب‌زمینی» کشاورز را زمین می‌زند

توزیع سه هزار بسته گوشت قربانی در مراغه

افتتاح 2 طرح کشاورزی در شهرستان اسکو

عکسی کمتر دیده شده از رهبر انقلاب در دوران ریاست جمهوری شان

صنایع دستی آذربایجان‌غربی نیاز به معرفی دارد

نباید به حضور در انتخابات بی تفاوت بود

نیروهای هلال‌احمر 8 استان کشور به حالت آماده‌باش درآمدند

آماده‌باش هلال‌احمر برای رگبار باران و باد شدید در 8 استان

اجرای رزمایش توزیع 10 هزار بسته گوشت قربانی توسط کمیته امداد آذربایجان‌شرقی

آذربایجان‌غربی گرم‌تر می‌شود

از عید قربان تا عید غدیر چه کتاب هایی از شهید مطهری مطالعه کنیم؟ + کد تخفیف 30 درصدی و ارسال رایگان

ارز مشکل‌گشا؛ مداخله ارزی در چه شرایطی به پیشرفت اقتصادی کمک می‌کند؟

هواشناسی اردبیل هشدار نارنجی صادر کرد

برگزاری مراسم پرفیض دعای عرفه در اردبیل و شهرهای استان

اقامه نماز باشکوه عید سعید قربان در شهیدگاه اردبیل

ببینید | بدشانسی عجیب راننده ارومیه‌ای؛ وقتی امداد خودرو هم کارش به یدک‌کش کشید!

برنامه‌های امروز رادیو ارومیه 28 خرداد

90 درصد محکومان زندان بوکان به مرخصی رفتند

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش: عدم مشارکت در انتخابات ترک بیعت با ولی فقیه و جانشین امام غایب (عج) است؛ امری که قبلاً در عاشورا، موجب حسرت و خسران کسانی شد که امام معصوم و ولی زمان خود را رها کرده بودند

مطالعه دوباره طرح بزرگراه تبریز_ اهر_ هوراند_ باکو

پیشرفت 97 درصدی تملک مسیرگشایی 45 متری انقلاب تبریز

30 درصد اعضای کتابخانه‌های آذربایجان‌غربی نوجوان هستند

جدول پخش برنامه‌های سیمای مرکز آذربایجان غربی 28 خرداد

22 پایگاه و قربانگاه در کمیته امداد آذربایجان‌غربی آماده دریافت نذر‌های خیّران است

دستگیری عوامل ایجاد انشعاب غیرقانونی از لوله انتقال نفت

شرکت در انتخابات وظیفه اساسی همه است

9 طرح اشتغال‌زا در کارگروه زیربنایی آذربایجان‌غربی به تصویب رسید

شرکت در انتخابات یک ارزش است

تو هم اینطوری از اسفنج آرایشی استفاده می کردی؟!

قاتلان 37 هزار مسلمان فلسطین باید عقوبت شوند

30 هزار تن گندم در شهرستان پارس‌آباد خریداری شده است