پیام آذری

آخرين مطالب

روز شعر و ادب فارسی در تبریز گرامی داشته شد فرهنگي

روز شعر و ادب فارسی در تبریز گرامی داشته شد
  بزرگنمايي:

پیام آذری -

پیام آذری


به گزارش شنبه ایرنا، رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی که از جمله مهمانان فرهنگی شاخص در این مراسم بود با تجلیل از اشعار و شخصیت استاد شهریار، اشعار شهریار را سرشار از احساس، عاطفه، معنویت و دیانت دانست و گفت: اشعار هیچ‌ شاعر معاصری مانند شهریار نتوانسته است در میان مردم نفوذ کند و اکنون مردم در سراسر ایران شعرهای او را در حافظه دارند.
غلامعلی حداد عادل اظهار کرد: من سخنانم را با این سه بیت مولانا آغاز می‌کنم: « ساربانا بار بگشا زاشتران/ شهر تبریز است و کوی گلستان - فر فردوسیست این پالیز را / شعشعهٔ عرشیست این تبریز را- هر زمانی نور روح‌انگیز جان / از فراز عرش بر تبریزیان» ؛ اگر بخواهیم درباره تبریز سخن بگوییم باید هفته‌ها و ماه‌ها از این شهر بزرگ تاریخی یاد کنیم چرا که در هر برهه از تاریخ پر حادثه‌ی ایران، نام تبریز می درخشد.
وی ادامه داد: از دوران صفویه، جنگ ایران و روس در دوره‌ی قاجار، دوران مشروطیت و همچنین در انقلاب اسلامی، ثقه الاسلام ها، ستارخان ها، باقرخان ها، امام جمعه های شهید و سرداران بزرگ جنگ همچون ستاره‌ درخشیده اند. 
رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با بیان اینکه تبریز شهر علم، هنر، صنعت و تجارت بوده است، افزود: در طول تاریخ بزرگان زیادی از همه جای ایران خود را به این دیار رسانده اند و این مقبره الشعرا گنجینه‌ای از بزرگان همه‌ی ایران زمین است که جاذبه تبریز آنها را به اینجا می‌کشانده است.
حدادعادل در تشریح نام کسانی که در مقبره‌الشعرا مدفون شده اند، گفت: اسدی طوسی، قطران تبریزی، مجیرالدین بیلقانی، خاقانی شروانی، ظهیرالدین فاریابی، ذوالفقار شروانی، همام تبریزی، مغربی تبریزی، مانی شیرازی، لسانی شیرازی، شکیبی تبریزی، لسانی شیرازی، شهریار و ... بزرگانی هستند که در این محل دفن شده اند.
وی اضافه کرد: گمان نمی‌کنم در هیچ شهری مقبره الشعرایی به قدمت و غنای این مکان وجود داشته باشد چرا که این خاک گوهرهایی را در خود نهان کرده است ‌که سند اصالت و عظمت آذربایجان محسوب می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در شهری به عظمت تبریز شاعری چون شهریار متولد می‌شود که متعلق به ایران و افتخار آذربایجان و تبریز است.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی تاکید کرد: شهریار با شعر کهن انس داشت و بر تاریح ادب فارسی و شعر معاصر مسلط و آشنا بود و نه تنها دل در گروی سعدی و حافظ داشت، بلکه با ملک الشعرای بهار و نیما نیز انس داشت.
وی ادامه داد: شهریار از حوادث مهم دوران خود غافل نبود و رد پای همه حوادث در دیوان او دیده می‌شود و شهریار هرگز از ملامت کنندگان خود نهراسید و انقلاب اسلامی را برای خود یک بشارت می‌دانست.
حدادعادل اضافه کرد: شهریار زمانی شعر ترکی می‌سرود که نوشتن شعر و چاپ کردن کتاب ترکی جرم محسوب می‌شد اما او به وسیله‌ی شعر «حیدربابا» جان تازه ای به شعر ترکی داد و بخاطر این دلایل، شورای عالی انقلاب فرهنگی روز بزرگداشت شهریار را روز شعر و ادب فارسی نامید و همه‌ی ما شهریار را نمونه‌ی کامل یک آذربایجانی و تبریزی تمام عیار و یک ایرانی غیرتمند می‌دانیم. 
وی یادآور شد: شهریار به همان اندازه که به زبان مادری علاقه داشت، دلبسته‌ی زبان فارسی نیز بود و اگر کسی بخواهد سیاست ایران درباره زبان فارسی و ترکی را بداند، ما می‌گوئیم شهریار الگوی ما است که به زبان فارسی و ترکی شعر گفته است و اصلا سیاست نظام نیز همین است که زبان ترکی بعنوان زبان آذربایجان و زبان فارسی بعنوان زبان رسمی و ملی محترم شمرده شود و اصلا دوگانه‌ای بنام ترکی- فارسی نداریم چرا که زبان ترکی و سایر زبان‌های غیر فارسی سرمایه‌های فرهنگی ایران هستند.
وی گفت: زبان فارسی در طول تاریخ پیوند همه‌ی ایرانیان و مایه افتخار همه‌ی ایرانیان در جهان است و ما خوشحال هستیم که نام شهریار را به عنوان یک تبریزی بزرگ و ایرانی عزیز گرامی می‌داریم.
دینداری و و لایت‌مداری استاد شهریار بی‌مثال است
نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی و امام جمعه تبریز نیز دینداری و ولایتمداری استاد شهریار را بی‌مثال عنوان کرد و گفت: بدون تردید استاد شهریار جزو نوابغ معاصر ایران است که توانست شیوه های تازه ای از شعر معاصر را در ادبیات فارسی مطرح و ارائه کند.
حجه‌الاسلام آل هاشم اظهار کرد: استاد شهریار شاعری منحصربفرد است و هر انسان منصفی با هر نگرشی به جامعیت او اذعان دارد و نوآوری وی را می‌پذیرد.
امام جمعه تبریز خاطرنشان کرد: شهریار از لحاظ مردمی بودن و فخامت زبان و زیستن با انقلاب نمونه‌ بی‌نظیری بود . وی زمانی بر سرودن غزل اصرار داشت که همه معنقد بودند دوران سرودن غزل پایان یافته اما وی با تصویرگرایی و روش نوین مکتب و راهی را ایجاد کرد و به محبوبیت رسید.
وی افزود: شهریار شاعر بزرگ و محبوب روزگار ماست و کمتر کسی است که بیتی یا مصرعی از شهریار در ذهنش ماندگار نشده باشد. همه او را می‌شناسند و با شعرهای او زیسته و ارتباط برقرار کرده‌اند.
امام جمعه تبریز یکی از مهمترین حوادث دوران زندگی استاد شهریار را وقوع انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: انقلابیون اشعار این شاعر شهیر را که متضمن اعتراض به حکومت فاسد گذشته بود بر کاغذ زر می نوشتند.
وی تاکید کرد: شهریار در آن دوران دست به یک جهاد قلمی زد و بنا به گفته‌ خودش انقلاب اسلامی روح دیگری در کالبد وی دمید و شعر شهریار را باید شعر متعهد و انقلابی عنوان کرد.
حجه الاسلام آل هاشم گفت: دینداری و ولایت مداری شهریار بی‌مثال است و شعر "علی ای همای رحمت" وی تنها یکی از آثاری است که ارادت او را به اهل بیت عصمت و طهارت متجلی می سازد.
وی افزوذ: شهریار با وقوع جنگ نیز ساکت ننشست و بخشی از آثار برجا مانده از این شاعر شهیر، تاریخ جنگ را به زبان شعر تبیین می‌نماید.
شهریار را می‌توان احیاگر غزل فارسی دانست
استاندار آذربایجان‌شرقی نیز گفت: شهریار در کنار انس با قرآن با موسیقی نیز آشنا و قدرت شعر و بیان او بی نظیر بود و همچنین شهریار را می‌توان احیاگر غزل فارسی دانست چرا که او جریان پویای غزل نو را ابداع کرد.
محمدرضا پورمحمدی اظهار کرد: ایران عزیز به واسطه موقعیت جغرافیایی حوادث پرشماری از سر گذرانده است و آنچه که این خاک را در مقابل سختی ها استوار نگه داشته، هویت ملی و دینی مردم این سرزمین است. 
وی ادامه داد: زبان فارسی یکی از مظاهر وحدت ملی است که در فرهنگ عمومی ریشه عمیق دارد و مانند ریسمان مستحکم است و شعر در گسترش این فرهنگ بعنوان نگهبان بوده است.
استاندار آذربایجان شرقی افزود: قاطبه‌ ادب و هنر توسط شعر به تعلم پرداخته است و تعامل با زبان‌های دیگر نیز در استحکام بخشیدن به این ریسمان نقش بسزایی دارد.
پورمحمدی تاکید کرد: دامنه و نفوذ شعر تنها در ادبیات خلاصه نمی‌شود بلکه شعر در فیلسوفان نیز تاثیرگذار بوده است و ملت ها با بهره گیری از شعر مسحور اشعار این دیار شده اند.
وی با بیان اینکه مردمان این دیار با شنیدن اشعار ترکی در میان لالایی مادران قد کشیده اند، گفت: لازم بود که بخاطر اهمیت شعر و ادب یک روز مختص این موضوع نامگذاری شود که روز 27 شهریور که مصادف با کوچ استاد شهریار بود، بعنوان روز شعر و ادب فارسی نامگذاری شد.
وی خاطرنشان کرد: شهریار در کنار انس با قرآن با موسیقی نیز آشنا بوده و قدرت شعر و بیان او بی نطیر بود و همچنین شهریار را می‌توان احیاگر غزل فارسی دانست چرا که او جریان پویای غزل نو را ابدا کرد.
ما خوشحال هستیم که در شرایط کرونایی هم اجازه ندادیم برگزاری این روز بزرگ در محلی که شعرای نامی مدفون شده اند، متوقف شود و از برگزاری این مراسم خرسندیم.
وی دیگر ویژگی استاد شهریار را عشق وافر به سرزمین مادری یعنی آذربایجان عنوان کرد که منجر به خلق شاهکار ادبی حیدربابا شده است.
آیین گرامیداشت روز ملی شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد شهریار در سنگفرش مقبره الشعرا براگزار شد.
روز 27 شهریور ماه، سالروز درگذشت شهریار ، بزرگترین شاعر تاریخ معاصر ایران، با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، در تقویم کشورمان، روز ملی شعر و ادب فارسی نامیده شده است.
برچسب‌ها آذربایجان شرقی تبریز سید محمد حسین شهریار شعر

لینک کوتاه:
https://www.payameazari.ir/Fa/News/424465/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

هفته وحدت عنصر مهمی در انسجام اسلامی منطقه است

20 هزار میلیارد ریال تسهیلات گردشگری اردبیل تصویب شد

حجم آب دریاچه ارومیه نصف شد

2 ورزشکار شاهین‌دژی به اردوی تیم ملی موی‌تای دعوت شدند

نماینده مجلس: جذب سرمایه‌گذاری با توسعه روابط اقتصادی میسر است

ستاد اجرایی فرمان امام در تکمیل طرح‌های راکد چاراویماق مشارکت می‌کند

دستور پرداخت برای مشارکت بانکها در آزادراه مراغه - هشترود صادر شد

مهم‌ترین مشکل تجارت بین ایران و ترکیه، نقل و انتقال پول است

استاندار جدید آذربایجان‌شرقی و مجمع نمایندگان استان هم اندیشی کردند

احمدرضا احمدی: تاثیری که ابراهیم گلستان بر من و نسلِ من گذاشت غیرقابل انکار است

بیش از 31 هزار نفر از روستاییان و عشایر کم‌درآمد کرمانشاه رایگان بیمه می‌شوند

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای لرستان خبر داد: صدور موافقت‌نامه اصولی 3 روزه برای متقاضیان تاسیس آموزشگاه‌های آزاد اجرایی شد

ششمین جلسه هیأت فنی اشتغال اتباع خارجی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گلستان برگزار شد

اختصاص 322 میلیارد ریال برای حمایت از مشاغل خانگی در سمنان

مدیرکل تعاون ، کارو رفاه اجتماعی خراسان رضوی: رشد و توسعه کشور در گرو حمایت، نگاه و ایده های کارآفرینان است

بیش از 10 هزار نفر- دوره آموزش مهارتی برای متقاضیان در زنجان ارائه شده است

کاهش 33 درصدی حوادث ناشی از کار منجر به فوت در خراسان شمالی

بیش از 1446 نفر در طرح یارانه دستمزد در استان چهارمحال و بختیاری جذب کار شدند

سال گذشته نزدیک به 6 میلیارد تومان تسهیلات تخصیصی مشاغل خانگی به کردستانی ها پرداخت شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان: امنیت فضای سایبر موجب رونق کسب و کارها می شود

پانزدهمین دوره مسابقات قرانی جامعه کار و تلاش استان کرمانشاه برگزار شد

بیش از 207 میلیارد تومان تسهیلات کرونا در قزوین پرداخت شد

پلمب 12 قلیان سرا در مهاباد

حدود 840 هزار نفر در آذربایجان‌غربی هر 2 دُز واکسن کرونا را دریافت کردند

کاهش 89 درصدی بارش‌ها در آذربایجان‌غربی

کشف داروی قاچاق توسط مرزبانان هنگ مرزی سردشت

انباشت 300 هزار تن سیب در جاده‌های آذربایجان‌غربی

پشت پرده آتش زدن قبرها در مهاباد

مناسب سازی بیش از 23 کیلومتر معبر برای معلولین

بدون کاغذ، مداد و نویسنده حرف‌هایتان را بنویسید

برترین دوربین‌های موبایل در سال 2021

بیت کوین 61 هزار دلار را از دست داد

نسل بعدی اپل سیلیکون احتمالا در مدل‌های M1 پرو و M1 مکس معرفی می‌شود

فیسبوک ناکارآمدی هوش مصنوعی‌اش را در تشخیص خشونت قبول ندارد

اپلیکیشن جدید برای مدیریت فشار خون عرضه شد

بهترین راه شناسایی سیم‌کارت‌هایی که از آنها مطلع نیستید

اپل دومین فروشنده برتر گوشی‌ هوشمند در سه‌ماهه سوم 2021

ویوو S10e با رنگ بندی خاص رونمایی شد

رونمایی نخستین خودروی برقی فاکسکان

اپل احتمالا ناچ نمایشگر مک‌بوک پرو M1X را در تصاویر تبلیغاتی مخفی می‌کند

تأکید وزیر صنعت چین برای مقابله با انحصار طلبی شرکت‌های اینترنتی

چرا تسلا در حال طراحی تراشه‌هایی برای آموزش فناوری خودروهای خودران است؟

پرداخت هزینه ناهار دانش آموزان با فناوری شناسایی چهره

آیا زمان آن رسیده است که مایکروسافت به حوزه تولید تراشه‌ بپیوندد؟

استخدام 10 هزار نفر در فیسبوک برای ساخت متاورس

افشای جزئیات جدید از سری پیکسل 6

احتمال معرفی پروژکتور سامسونگ با نام The Freestyle

مایکروسافت و انویدیا بزرگ‌ترین و قدرتمندترین مدل زبانی جهان را خلق کردند

السالوادور برای استخراج ارزهای دیجیتال از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده می‌کند

اینتل امیدوار است در آینده دوباره تراشه‌های مک را تامین کند