پیام آذری

آخرين مطالب

زنان مشهور شاهنامه؛ از دختر رستم که شوهرش را در بند کرد تا باوفاترین همسر/ بدجنس ترین زن شاهنامه کیست؟ مقالات

زنان مشهور شاهنامه؛ از دختر رستم که شوهرش را در بند کرد تا باوفاترین همسر/ بدجنس ترین زن شاهنامه کیست؟
  بزرگنمايي:

پیام آذری - سودابه شرورترین زن شاهنامه است. او زنی چند وجهی و پیچیده است. سودابه همسر کیکاووس است اما به سیاوش، پسر او دل می بندد و وقتی با جواب نه سیاوش روبه رو می شود علیه او فتنه کرده و او را متهم به خیانت می کند.

 اسطوره ها و حماسه های هر ملتی تا حدی نشان دهندۀ باورهای عمیق و بنیادین آن ملت هستند. ایرانیان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. شاهنامه فردوسی به عنوان اصلی ترین منبع شناسایی اساطیر و پهلوانان ایران به خوبی می تواند باورهای بنیادین ملت ایران را برای ما فاش کند.
اگرچه به نظر می رسد شاهنامه کتابی مردانه باشد اما همانطور که رضا براهنی گفته حماسه اولین گام برای حرکت به سمت درام است و به همین دلیل، نقش زنان در آن بسیار برجسته است. با وجود این موضوع، محققان کمتر به این موضوع توجه می کنند.
در این گزارش قصد داریم برخی از زنان مهم و تاثیرگذار شاهنامه را معرفی کنیم. اگرچه برای فهم دقیق نقش زنان باید دست به دامان تحقیقات و پژوهش های مفصل شویم اما معرفی اجمالی این زنان در یک گزارش خبری می تواند مقدمه خوبی برای آشنایی علاقه مندان به زنان شاهنامه باشد.
شاهنامه روایتی اساطیری از تاریخ ایران است. این کتاب قطور پر از حماسه، رزم، بزم، عشق و ... است و به همین دلیل، می توان آن را کتاب زندگی دانست که فراز و فرودهای حیات بشر را به نمایش می گذارد. بنابراین، شاهنامه زنان مختلفی را معرفی می کند. زنان بدجنس و شرور، مهربان، آزاده، پهلوان و ... همه و همه در شاهنامه معرفی می شوند. علی رغم ظاهر، شاهنامه به خوبی توانایی نشان دادن فراز و فرودهای زندگی زنانه را دارد و با اینکه حدود 1000 سال قبل نوشته شده اما توانایی بالایی در انعکاس حیات پیچیده زنان دارد.

پیام آذری


در زیر به برخی از مهم ترین زنان شاهنامه که هر کدام نماد یک صفت بشر هستند، می پردازیم:
سودابه؛ نماد حسادت و فتنه
بدون شک سودابه شرورترین زن شاهنامه است. سودابی زنی چند وجهی و پیچیده است. او همسر کیکاووس است اما به سیاوش، پسر او دل می بندد و وقتی با جواب نه سیاوش روبه رو می شود علیه او فتنه کرده و او را متهم به خیانت می کند. بعد از تبعید سیاوش و مرگش، مورد غضب رستم قرار می گیرد. رستم به او حمله کرده و او را با شمشیر به قتل می رساند.
گردآفرید؛ نماد شهامت و پهلوانی
جنگاورترین زن شاهنامه گردآفرید است. او که دختر گژدهم است هنگام حمله رستم به دژهای جنوبی علیه او می جنگد و به دست او گرفتار می شود اما با تدبیری از دست سهراب می رهد. به جز گردآفرید، بانوگشسب، دختر رستم نیز یکی از پهلوانان زن شاهنامه است. مشهور است که او به اصرار رستم با گیو ازدواج می کند اما در یکی از اولین شب های پس از ازدواج، گیو را در رزم شکست می دهد دست و پای او را می بندد.
همای؛ نماد سیاست و پادشاهی
همای دختر بهمن، پسر اسفندیار است که توانست اولین زنی باشد که بر تخت می نشیند. دوران سلطنت همای در بندهش 30 سال و در شاهنامه 32 سال ذکر شده‌است. بر اساس گزارش منابع پهلوی، در طول پادشاهی بهمن خشکسالی پدید آمده بود، ایرانیان در میان خود دچار کشمکش و نزاع شده بودند و از دودمان شاهی کسی نمانده بود که فرمان‌روایی کند؛ ایرانیان همای، دختر بهمن (وهومن) را به تخت سلطنت نشاندند و او سی سال سلطنت کرد. به جز همای، پوران دخت و آذرمی‌دخت هم به سلطنت رسیدند. این دو که مربوط به بخش تاریخی و واقعی شاهنامه هستند، دختران خسرو پرویز هستند که در مجموع 3 سال حکومت کردند.
منیژه؛ نماد دلدادگی
منیژه نماد عشق و محبت است. او که دختر افراسیاب بود، عاشق و دلداده بیژن، پسر گیو شد. دلدادگی او به بیژن اگرچه بی ریا و خالص بود اما باعث ایجاد دردسرهایی برای بیژن شد تا آنجا که بیژن به دستور افراسیاب به سیاه چال افتاد و منیژه هر کاری کرد تا او نهایتا آزاد شود.
شیرین؛ نماد عشق
داستان خسرو و شیرین و شیرین و فرهاد به خوبی ثابت می کند که باید شیرین را نماد عشق در شاهنامه دانست. شیرین از محبوب ‌ترین همسران خسرو پرویز، شاه ساسانی بوده‌است. خسروپرویز دلباخته او بود. با این ‌حال، فردوسی در این داستان بیشتر به گزارش بزرگی و شکوه و جنگ ‌های خسرو می ‌پردازد و کمتر به رابطه عاشقانه خسرو و شیرین می پردازد. نظامی گنجوی بیش از فردوسی به داستان عشقی خسرو و شیرین می پردازد.
تهمینه؛ نماد فداکاری
تهمینه دختر شاه سمنگان است. او دلداده رستم بود و زمانی که رستم به علت گم شدن رخش به سمنگان آمده بود، از رستم خواستگاری کرد و به همسری او درآمد. حاصل ازدواج این دو سهراب بود. رستم قبل از به دنیا آمدن سهراب به ایران بازگشت و تهمینه تا انتهای عمر با کسی ازدواج نکرد و به رستم باوفا ماند و سهراب را پرورش داد.
فرنگیس؛ نماد وفاداری
فرنگیس (فری‌گیس) یکی از شخصیت‌ های زن در شاهنامه است که می توان آن را نماد وفاداری دانست. فرنگیس دختر افراسیاب، همسر سیاوش و مادر کیخسرو است. زمانی ‌که سیاوش به توران تبعید شد نخست با جریره دختر پیران وصلت نمود آنگاه پیران از افراسیاب فرنگیس را برای سیاوش خواستگاری نمود. ماحصل ازدواج سیاوش و فرنگیس کیخسرو است. پس از آنکه افراسیاب نسبت به سیاوش بد دل شده و او را می کشد، فرنگیس و فرزندش کیخسرو نیز مورد خشم افراسباب قرار می گیرند به حدی که فرنگیس باردار را مورد ضرب و شتم قرار می دهند تا فرزند خود را بیانداز اما فرنگیس مورد حمایت پیران قرار می گیرد و کیخسرو نیز همچنان با حمایت پیران بدنیا آمده و بزرگ می شود. سرانجام گیو به دستور گودرز و بر اساس خوابی که از سیاوش دیده بود به توران زمین آمده و پس از هفت سال جستجو آنها را پیدا می کند و فرنگیس و کیخسرو همراه گیو به ایران زمین می آیند.
فرانک؛ نماد مقاومت
فرانک همسر آبتین و مادر فریدون است. فرانک و آبتین در دهکده‌ ای دور از دسترسی مأموران ضحاک با دامداری و شکار زندگی می‌ کردند. آبتین مدتی بعد، به دست کارگزاران حکومت افتاد و کشته شد. اما فرانک و فریدون در دشت ها و جنگل ها زندگی می کردند. ضحاک پیش از تولد فریدون در خواب دیده بود که پایان سلطنتش به دست فریدون است. ضحاک با تمام قوای نظامی به دنبال فریدون افتاد. فرانک از بیم ضحاک کودک و گاوی را به بیشه‌ زاری برد و هر دو را به دشتبان بیشه‌زار سپرد تا از آسیب ضحاک در امان باشند. او از دشتبان خواست فریدون را با شیر گاو بپرورد. آنگاه فرانک پس از سه سال، کودک را از دشتبان پس گرفت. فرانک تا پادشاهی فریدون زنده ماند.

لینک کوتاه:
https://www.payameazari.ir/Fa/News/517067/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تصاویر زمستانی روستای زنجیربلاغ در قالب تصاویر

تخفیف کالای اساسی به 50 درصد رسید؛ قیمت قند نصف شد

بی اثر بودن زلزله ترکیه و سوریه بر روی گسل تبریز

مصوبه خط دوم انتقال گاز به استان اردبیل ابلاغ شد

هشدار درباره وقوع مهلک‌ترین حادثه تاریخ در تهران | 7 ماه پیش پهنه‌های زلزله خوی و ترکیه را شناسایی کردیم

«نماینده ویژه» رهبری در دیدار با زلزله‌زدگان: دولت و مسئولین برای بازگشت «زندگی عادی» مردم خوی در تلاشند / «تسریع» در روند ارائه خدمات، ضروری است

اسکان 1200 نفر از زلزله زدگان خوی در مساجد ارومیه

مبلغ وام برای زلزله زدگان خوی اعلام شد + جزییات

نماینده ویژه رهبری در دیدار با زلزله‌زدگان: دولت و مسئولین برای بازگشت «زندگی عادی»مردم خوی در تلاشند / «تسریع» در روند ارائه خدمات، ضروری است

مرگ مشکوک پسر معتاد در کمپ ترک اعتیاد

فوتبال جهان به امید معجزه در ترکیه/هنوز هیچ اثری از زنده بودن گلرِ مالاتیا اسپور نیست

حضور استاندار آذربایجان‌شرقی در تمرین فوتسال و والیبال مس

مسمومیت چهار نفر بر اثر گازگرفتگی در اهواز

اتفاق عجیب در چین؛ آیفون 14 مشتری ندارد

اختصاص 3500 میلیارد تومان برای بازسازی مناطق زلزله زده شهرستان خوی

اولین موکب امدادرسانی خوزستان به مناطق زلزله زده خوی اعزام شد

فیلمسازان ایرانی بدون توجه به جشنواره های خارجی فیلم بسازند

کارهای تربیتی در بستر مساجد به زودی نمودهای خود را نشان می‌دهد

برنامه/ دیکشنری برای سفرهای ضروری

اینتل در معماری گرافیکی Xe2 استراتژی سرراست‌تری در پیش می‌گیرد

5 تیم عملیاتی هلال احمر اردبیل برای امدادرسانی به زلزله‌زدگان ترکیه اعزام شد

خط دوم انتقال گاز به استان اردبیل احداث می‌شود

3500 میلیارد تومان برای بازسازی مناطق زلزله زده خوی اختصاص یافت

برگزاری یادواره شهدای روستاهای بخش خلیفان

کمکهای هلال احمر آذربایجان شرقی در اسکان اضطراری خوی

صنعت سینما مهمترین عرصه کنش‌گری فرهنگی و اجتماعی است/ افزوده شدن 10 سالن به ظرفیت سینماهای استان

باید حرف خودمان را در سینما بزنیم/ سینمای آذربایجان شرقی مأمن جوانان مستعد است

شایعه زلزله تبریز و تهران را مدیریت کنید

Assassin’s Creed Valhalla برنده اولین جایزه گرمی برای بهترین موسیقی بازی‌ های ویدیویی

تماس ماهواره‌ای آیفون 14، باز هم قهرمان بازی درآورد

35هزار میلیارد ریال برای بازسازی مناطق زلزله زده خوی اختصاص یافت

ابلاغ مصوبه شرکت ملی گاز / خط دوم انتقال گاز به استان اردبیل احداث می‌شود

اختصاص 5 هزار میلیارد تومان اعتبار برای توسعه زیرساخت‌های اردبیل

5 پروژه طرح هادی در مشگین‌شهر به بهره‌برداری رسید

مددجویان اردبیلی از حمایت‌های اجتماعی و قضائی بهره‌مند می‌شوند

گستره‌ی لغوی «یتیم» باید تغییر یابد

تداوم جو ناپایدار تا پایان هفته در اردبیل

صبر زینب گونه مادران شهدا نصرت را برای ما به ارمغان آورد

5 تیم عملیاتی هلال احمر اردبیل برای امدادرسانی اعزام شدند

استاندار آذربایجان‌شرقی در تمرین مس سونگون حضور یافت

جدیدترین قیمت‌های ساعت هوشمند

بیرامی: آمادگی لازم میزبانی مسابقات قهرمانی آسیا و افیانوسیه فوتسال ناشنوایان را داریم

تسهیلات دولت برای توانمندسازی 2020 محله کم‌برخوردار کشور

مسئله عزت ایرانیان در پیش از انقلاب اسلامی خدشه‌دار شده بود

برتری شهرداری گرگان و ذوب آهن در مصاف با کاله و نفت

حضور رسول خادم، احسان علیخانی و پرویز پرستویی در شهر خوی/ عکس

تفاوت پردازنده Core i5-13490F اینتل با i5-13400F مشخص شد؛ یک مدل خاص

این آیفون قدیمی با 50 برابر قیمت آیفون 14 پرو مکس فروخته می‌شود!

اکران فیلم های جشنواره بین المللی فجر در جزیره کیش

اعزام پنج تیم عملیاتی هلال‌احمر اردبیل برای امدادرسانی در ترکیه