پیام آذری

آخرين مطالب

عیادت شیرین از دریاچه شور ارومیه مقالات

عیادت شیرین از دریاچه شور ارومیه
  بزرگنمايي:

پیام آذری - دریاچه ارومیه به عنوان بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه شور جهان به دلیل شرایط ویژه بصری، درمانی و میزبانی گونه‌های خاص پرندگان و جانداران چنان ظرفیتی در حوزه گردشگری محسوب می‌شود که نه تنها در کشور بلکه در کشورهای همجوار و خاورمیانه نیز بی بدیل است؛ گذشته از طبیعت خدادادی این منطقه، پل میانگذر دریاچه ارومیه نیز زیبایی خاصی به دریاچه بخشیده بطوریکه که گردشگران، این منطقه را پاریس ایران می‌نامند، پاریسی که شاید از نوع فرانسوی خود یک سر و گردن بالاتر باشد.
  چگالی بالای آب و وجود بیش از 500 گرم نمک در هر لیتر از آب دریاچه ارومیه سبب شده که عملا غرق شدن در آن ناممکن باشد؛ تجربه خاص گردشگران از شنا در این پهنه آبی می‌تواند یک ظرفیت گردشگری تلقی شود؛ ظرفیتی که شاید در خاورمیانه مشابه آن را نتوان دید.
دریاچه ارومیه از 2 محیط آبی و خشکی تشکیل شده که محیط خشکی آن نیز در خور توجه و بررسی است، جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه که به بیش از 102 مورد می‌رسد یکی دیگر از جاذبه‌های گردشکری آن است که مهمترین آنها جزیره کبودان (قویون داغی)، جزیره اشک، جزیره اسپیر، جزیره آرزو و جزایر 9 گانه هستند.
حدود 115 گونه پرنده در محدوده پارک ملی دریاچه ارومیه شناسایی شده که بیش از نیمی از گونه‌ها در سراسر استان آذربایجان غربی را شامل می‌شود؛ پلیکان سفید، فلامینگو، پرندگان شکاری و اردک‌های سرسفید، سر حنایی و مرمری از مهمترین گونه‌های پرندگان در پیرامون دریاچه ارومیه و تالاب‌های اطراف آن هستند.
23 گونه پستاندار نیز در پارک ملی دریاچه ارومیه شناسایی شده که عمدتا «قوچ میش» و «گوزن زرد» را شامل می‌شود؛ در برخی از جزایر دریاچه تصویری از حضور پلنگ نیز توسط دوربین‌های سازمان حفاظت محیط زیست ثبت شده است.
نزدیک به 180 گونه مهم دارویی و گیاهی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه وجود دارد که تقریبا تمامی آنان در جزایر یافت می‌شود؛ کارشناسان این حوزه معتقدند جزیره اشک یکی از غنی ترین این مناطق از لحاظ پوشش گیاهی است.
علاوه بر تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری در حوزه اکولوژیکی دریاچه ارومیه، خاصیت درمانی لجن‌های این دریاچه نیز شهرت و آوازه خاصی دارد بطوریکه سالیان درازی است استقبال خاصی برای استفاده از این ظرفیت درمانی صورت می‌گیرد.
بر اساس گزارش یونسکو، در حال حاضر در دنیا هفت دریاچه شور وجود دارد که تنها 2 مورد از آنها یعنی ارومیه در ایران و بحرالمیت بین اردن و فلسطین اشغالی دارای لجن‌های طبی است؛ داروها و محصولات مختلفی برای درمان بیماری‌هایی نظیر آرتروز، دردهای سیاتیک، بیماری‌های پوستی از لجن دریاچه ارومیه می‌توان تولید کرد که برخی شرکت‌ها در این راستا تولیداتی داشته‌اند.
تاکنون انواع نمک‌های خوراکی، داروها، لوازم آرایشی و بهداشتی گران‌قیمت از لجن‌های ته دریاچه ارومیه استخراج و تولید شده است.
براساس تحقیقات انجام شده، در لجن‌های این دریاچه مواد طبیعی خاصی وجود دارد که قادر است گردش خون موضعی را افزایش دهد و نکته جالبی که درباره این لجن‌های طبیعی وجود دارد اینکه این مواد به صورت هوشمند عمل می‌کند و هر جایی از بدن که لازم باشد، جذب و باعث می‌شود سوخت و ساز و اکسیژن بیشتر به بافت آسیب دیده برسد و بافت نیز با سرعت بیشتری شروع به ترمیم کند، تمام کمبودها و مواد مورد نیاز خود را از آمینو اسیدها گرفته تا آنزیم‌ها و کلاژن‌ها را در قالب یک فرآیند کاملا طبیعی مجدد بسازد.
طی گپ کوتاهی که با برخی از پا به سن گذاشته‌های بومی منطقه داشتم از خاطرات گذشته خود از دریاچه و خاصیت لجن درمانی آن برایم گفتند؛ اهالی بومی منطقه هنوز هم از خاصیت درمانی این لجن‌ها بهره می‌برند و معتقدند این لجن‌ها اثر شگفتی در درمان روماتیسم و دردهای مفصلی دارد.
آنان می‌گویند طی دوره‌ای برخی از کشورهای اروپایی خواستار وارد کردن لجن‌های دریاچه ارومیه برای تهیه داروهای درمانی بودند البته طی پیگیری‌هایی که از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی داشتم سرمایه گذاری آنچنانی برای بهره مندی از این ظرفیت بالقوه گردشگری صورت نگرفته که قطع یقین به ضعف در شناساندن این پتانسیل ویژه توریست درمانی باز می‌گردد.
مردم جای جای ایران به ویژه مردم منطقه آذربایجان خاطرات خوبی از دریاچه ارومیه به یاد دارند؛ خاطره‌هایی که با کاهش تراز دریاچه ارومیه رفته رفته جای خود را به دلهره داد تا نجات آن به یک مطالبه عمومی تبدیل شود.
رصد فضای مجازی با کلید واژه دریاچه ارومیه حاکی از آن است که در گزارش‌های منتشر شده بیشتر به اظهار نظر مدیران و کارشناسان اکتفا شده و کمتر کسی به سراغ خود افکار عمومی رفته است در همین راستا تلاش بر این شد تا نظر مردم به ویژه گردشگران نسبت به دریاچه ارومیه را جویا شویم.
غلامرضا حسین پور یکی از گردشگرانی که به همراه خانواده‌اش مشغول گرفتن عکس یادگاری در ساحل پیکر نیمه جان دریاچه ارومیه بود معتقد است که این دریاچه بخشی از هویت ایران است و باید همه تلاش‌ها برای حفظ آن به کار گرفته شود.
او با بیان اینکه خاطران شیرین زیادی در دوران کودکی کنار دریاچه شور ارومیه داشته است، آرزو داشت فرزندان خردسالش روزی نظاره گر امواج خروشان آب در این دریاچه باشند.
البته این شهروند با انتقاد از عدم توجه به بحث گردشگری دریاچه ارومیه معتقد بود که عده‌ای از توسعه گردشگری در کشور هراس دارند.
او با اشاره به برخی سفرهای خارجی خود مدعی بود که اگر این دریاچه در یکی از کشورهای اروپایی واقع شده بود میزان درآمد آن با فروش نفت برابری می‌کرد؛ البته در پایان با ابراز خوشحالی از موفقیت دیپلماسی خارجی دولت آیت الله رییسی، ابراز امیدواری کرد که گشایش‌هایی نیز در توسعه گردشگری بدنبال داشته باشد.
پس از این گپ کوتاه به یکباره نگاهم به کشتی آرتمیا افتاد؛ باور کنید حتی از این کشتی به گل نشسته نیز می‌توان استفاده گردشگری کرد و آن را به منبع درآمدی پایدار برای اشتغال زایی چندین نفر تبدیل ساخت؛ عملا گردشگران برای گرفتن عکس یادگاری در عرشه این کشتی به صف شده بودند اما نه تنها هیچ زیرساختی محیا نبود بلکه رنگ رخسار پریده آن، همان مشتی از خروار برنامه‌های ضعیفی بود که در جلسات متعدد به آن نسخه می‌پیچند.
سیما که علاقه مند به عکاسی است، بومی منطقه نیست، می‌گوید به عکاسی از طبیعت علاقه مند است و در ایران هیچ جای دیگر همچون عکاسی از دریاچه ارومیه او را ذوق زده نمی‌کند.
عکس‌هایش را نشانم می‌دهد؛ می‌گوید نمک‌های بلوری دریاچه و رنگ خاص سرخی که دارد، می‌تواند الهام بخش زیبایی برای عکس‌هایش باشد که در هیچ کجای دیگر همتایی ندارد.
کیسه‌اش را باز می‌کند، چندین سنگ نمک بلوری به یادگار از دریاچه دارد و می‌گوید که از آنان به عنوان تزئینی اتاق کارش استفاده خواهد کرد.
ساحل دریاچه ارومیه مملو از گردشگرانی است که دوربین به دست در تلاش برای ثبت لحظه‌ها در کنار پیکر نیمه جان دریاچه ارومیه هستند؛ گویا برای عیادت از آن به صف شده‌اند و در دل امید دارند تا به زودی آن قایق‌های به گل نشسته در ساحل را روی امواج خروشان آن ببینند.
طبق آمار رسمی وسعت دریاچه ارومیه بیش از 90 کیلومتر مربع نسبت به دی ماه امسال افزایش یافته و به یک هزار و 40 کیلومتر مربع رسیده است که قطع یقین با آزاد سازی سدها و بارش‌های انجام شده، تراز آن در ایام نوروز نیز افزایشی خواهد بود؛ هرچند وضعیت دریاچه در شرایط مناسبی قرار ندارد، لیکن آنطور که به نظر می‌رسد، همگان به طریق مختلفی به احیای دریاچه ارومیه امیدوارند و مرگ دریاچه به ذهن کسی خطور نمی‌کند البته شاید هم تلخی مرگ این دریاچه شور، اجازه فکر کردن به آن نمی‌دهد.
طرح‌های سخت افزاری احیای دریاچه و انتقال آب به پیکره آن یکی پس از دیگری به بهره برداری می‌رسد و دولتمردان عزم جدی برای احیای آن که یک مطالبه ملی است، دارند؛ در همین راستا ابر طرح انتقال آب از جنوب آذربایجان‌غربی به دریاچه ارومیه با ارزش به روز بیش از 300 هزار میلیارد ریال طی ماه گذشته توسط رییس جمهور به بهره برداری رسید تا در فاز اول سالانه 300 میلیون متر مکعب و در فاز دوم نیز 2 برابر این مقدار را به پیکره دریاچه وارد کند.
هم اکنون آب سد کانی سیب به سمت دریاچه ارومیه به وسیله تونل خط انتقال 36 کیلومتری، کانال 11 کیلومتری و رودخانه 28 کیلومتری گدار رها سازی شده تا رگه‌های زندگی در پیکر نیمه جان دریاچه جریان یابد.
26 طرح برای احیای نگین آبی آذربایجان مصوب شده که پس از اتمام طرح‌های نیمه تمام سخت افزاری، تمامی تمرکزها بر روی اجرای طرح‌های نرم افزاری همچون اصلاح الگوی کشت خواهد بود چرا که بیش از 90 درصد آب مصرفی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه به مصارف کشاورزی می‌رسد.
با در نظر گرفتن تمامی این موارد قطع یقین دریاچه ارومیه نوروز امسال میزبان گردشگران زیادی خواهد بود که برای عیادت از نگین آبی آذربایجان به این خطه از ایران سفر می‌کنند؛ می‌طلبد در مدت زمان باقی مانده حداقل زیرساخت‌ها برای میزبانی از مسافران ایجاد شود تا خاطرات شیرینی برای گردشگران این دریاچه شور ساخت.

لینک کوتاه:
https://www.payameazari.ir/Fa/News/545263/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

پیشرفت فیزیکی 70 درصدی طرح الحاقی بیمارستان هاجر شهرکرد

وزیر تعاون: دولت سیزدهم مصمم بر مهار تورّم است

بارش باران بهاری در حرم مطهر رضوی در دومین روز 1402

اوقات شرعی ماه مبارک رمضان شهر ارومیه در سال 1402 / یک رمضان - ٣ فروردین

قیمت سکه پارسیان تا پیش از امروز 3 فروردین

حباب سکه بهارآزادی 5 میلیون و 660 هزار تومان شد

(ویدئو) احسان علیخانی: بغض کردیم، خواندیم و رقصیدیم

با ترک فعل مدیران در هر دستگاهی بدون اغماض برخورد خواهد شد

برنامه/ ترجمه آسان و در دسترس

به‌روزرسانی واتس‌اپ با دو قابلیت جدید؛ مدیریت گروه‌ها آسان‌تر می‌شود

استقبال از ماه بندگی و لبیک به ضیافت الهی

آداب ماه میهمانی خدا در آذربایجان غربی/ از«قاباخلاما» تا«اوباشدان

بازی Counter-Strike 2 رسما معرفی شد

بهشتی به نام «جهنم‌دره» در دامنه سبلان

مایکروسافت نسخه PS5 بازی Redfall را لغو کرد

واکنش استاندار به گلایه کشاورزان نسبت به کمبود سوخت در مازندران

بارش 31 میلی‌متر باران در شهر دیشموک

مشخصات هواوی Mate X3 در آستانه‌ رونمایی رسمی از این محصول فاش شد

آموزش رفع مشکل تغییر خودکار ساعت گوشی‌های هوشمند

اجرای نقاشی دیواری شهری در منطقه 19 همزمان با بهار طبیعت

بدون مجوز از اراضی عباس‌آباد عکاسی کنید و جایزه بگیرید

ساخت 81 هزار مترمربع معبر جدید درغرب تهران

تردد روان خودروها در بزرگراه آزادگان شمال

فیلمی از سمورهای آبی در سراب روانسر

رمضان، ماه بندگی و بهترین فرصت برای بزرگداشت یاد شهدا

هوای همدان بارانی است

امنیت، وحدت، انسجام و اقتدار جمهوری اسلامی ایران حاصل خون مطهر شهیدان است/ شهدا با عمل به ما آموختند که می‌توانیم با اتکا به خدا بر مشکلات فائق شویم/ وصیت‌نامه شهدا منبع الهام‌بخشی برای اقدام و عمل است

تقدیر قاضی‌زاده هاشمی از 250 نفر از فعالان جهادی و فرهنگی حوزه ایثار و شهادت

رشد 28 درصدی صادرات از مرز‌های آذربایجان غربی

سامسونگ گلکسی A54 5G در تست دوربین DxOMark ناامیدکننده ظاهر شد

رشد 28درصدی صادرات از مرزهای آذربایجان غربی در سال 1401

بازی/ Sheriff of Mahjong؛ گشتی در گذشته‌ها بزنید

تصادفات جاده‌ای در آذربایجان غربی 16 درصد کاهش یافت

جاذبه های گردشگری ارومیه

پیش‌خرید Avatar Frontiers of Pandora به زودی ممکن می‌شود

گوگل دسترسی به چت‌بات Bard، جدی‌ترین رقیب ChatGPT را امکان‌پذیر کرد

رشد 28 درصدی صادرات از مرزهای آذربایجان غربی طی سال گذشته

کشف و ضبط بیش از هزار و پانصد قلم لوازم آرایشی قاچاق در مهاباد

جابجایی 50 هزار نفر مسافر توسط ناوگان حمل و نقل عمومی آذربایجان غربی

مردم به پلیس اعتماد دارند

مایکروسافت نواروظیفه ویندوز 11 را با تغییرات مهمی همراه می‌کند

تردد 71 هزار مسافر نوروزی از پایانه های مرزی آذربایجان غربی

73هزار کیلوگرم گوشت مرغ و قرمز در آذربایجان غربی توزیع شد

توسعه فیزیکی مراکز درمانی تأمین اجتماعی چهارمحال و بختیاری امسال عملیاتی می‌شود

71هزار مسافر نوروزی از پایانه مرزی آذربایجان غربی تردد کردند

جان گرفتن رودخانه‌های مهاباد با بارش‌های چند روز اخیر

تامین امنیت نوروزی با 650 تیم پلیس در آذربایجان شرقی

استقرار شبانه روزی دستگاه‌های اجرایی آذربایجان غربی در مرزها

برف اردبیل را هم سفیدپوش کرد

ناوگان حمل و نقل عمومی در صف اول جابجایی مسافران نوروزی آذربایجان غربی