پیام آذری

آخرين مطالب

مولد سازی به معنای خروج دولت از بنگاه‌داری است اقتصادي

مولد سازی به معنای خروج دولت از بنگاه‌داری است
  بزرگنمايي:

پیام آذری- واقف بهروزی در رابطه با مولدسازی اموال مازاد دولت، اظهار کرد: این مصوبه به معنای تبدیل دارایی های راکد و غیر مولد دولتی به دارایی های مولد، به صورت اشکال مختلف می‌باشد؛ البته این امر موضوع جدیدی نیست و تقریبا سابقه یک دهه‌ای در کشور دارد؛ به طوری‌که برای روشن شدن این موضوع می‌توان به ماده 27 قانون الحاق دوم مصوب سال 93، برنامه‌های پیش‌بینی و قوانین بودجه‌ای، استناد کرد. 

وی مولدسازی را جزو مباحث جهانی عنوان کرد و گفت: در قالب مشارکت‌های عمومی و خصوصی سازوکارهایی را برای اجرایی شدن این مصوبه در نظر گرفته شده است، حتی آمارهای بانک جهانی نشان دهنده سابقه چند سده‌ای این موضوع است؛ در واقع در سایر کشورها، در صورتی‌که دولت منابع لازم برای اجرای پروژه ها در اختیار نداشته باشد از طریق این مشارکت عمومی خصوصی، اهداف خود را دنبال می‌کند.

وی افزود: نمونه بارز، مولد سازی در کشورهای جنوب شرق آسیا است، در واقع اجرایی شدن 500 پروژه در قالب 160 میلیارد دلار در کشورهای در حال توسعه جنوب شرق آسیا، بیانگر اهمیت این موضوع در اقتصاد جهانی است.

بهروزی با اشاره به آمارهای موجود پروژه‌های نیمه تمام در کشور، تصریح کرد: چندین هزار پروژه نیمه تمام در سراسر کشور وجود دارد که حتی تکمیل آن‌ها توجیه اقتصادی نداشته و هنوز به نتیجه نرسیده است که دلیل این موضوع نداشتن چارچوب مناسب برای اتمام پروژه‌های مختلف است.

وی با اشاره به جزئیات این مصوبه، اظهار کرد: در قانون مصوب گذشته مجلس، اختیار فروش به وزیر اقتصاد داده شده بود، این درحالیست که فروش، آخرین هدف مصوبه مولد سازی است.

 مدیرکل امور اقتصاد و دارایی آذربایجان‌ شرقی با بیان اینکه قوانین دست و پا گیر گذشته در این مصوبه رفع شده است، گفت: مهمترین تفاوت مصوبه مولدسازی با سایر طرح‌های مشابه، این است که قوای سه گانه کشور در این مصوبه دخیل هستند، درحالی‌که در قوانین قبلی فقط وزیر اقتصاد این اختیار را به واسطه مجلس دارا بود.

وی خاطرنشان کرد: مولدسازی، قطعا به نفع مردم خواهد بود؛ چراکه املاک مازادی که در راستای مولدسازی به فروش می‌رسد، می‌تواند به صورت قطعات کوچک در اختیارمردم قرار گیرد.

بهروزی به نحوه واگذاری املاک مازاد اشاره کرد و افزود: در واگذاری این املاک از ظرفیت بورس استفاده می‌شود، یعنی عرضه از طریق بورس انجام خواهد شد، همچنین استفاده از ظرفیت‌های مزایده عمومی از جمله تدابیر اندیشیده شده در این راستا است.

وی یادآور شد: املاک و اراضی بسیار زیادی در اختیار دولت وجود دارد که راکد مانده است؛ از این رو بایستی به بخش خصوصی واگذار گردد. انبوه سازان و عموم مردم نیز اگر به دنبال زمین برای ساخت مسکن باشند می توانند به راحتی از این طریق خریداری کنند.

مدیرکل اقتصاد و دارایی استان در رابطه با فرایند اجرای این طرح، افزود: قطعا باید نظارت‌های دقیقی در این ارتباط صورت گرفته و مردم مرحله به مرحله اجرای این طرح را کنترل کنند تا انحرافاتی در اجرای آن وجود نداشته باشد، البته باید مجلس نیز در این راستا فعال عمل کند به ویژه اینکه نماینده رئیس مجلس شورای اسلامی هم عضو هیات عالی مولدسازی می باشد.

وی با اشاره به این‌که مصونیت‌های مولدسازی زمینه کاهش ریسک مدیریت است، گفت: سازوکار هیئت عالی، تشخیص، فروش، پرداخت و سایر موضوعاتی که در ارتباط با مولدسازی بیان شده است، موضوع جدیدی نیست و قبلا هم وجود داشته است با این تفاوت که در گذشته، این اختیار از جانب مجلس به وزیر امور اقتصادی و دارایی داده شده بود که وزیر می تواند مجوز فروش صادر کند، ولی در این مصوبه فرد مطرح نیست، بلکه یک هیئت تصمیم گیری وجود خواهد داشت.

بهروزی در ادامه گفت: نکته مهم دیگری که مطرح است بحث مصونیت اعضای هیات مولدسازی است.اینکه گفته شود این اعضا به طور کل از مصونیت برخوردار هستند، صحیح نیست و باید تبیین شود، اگر بخواهیم این موضوع را با ذکر یک مثال توضیح دهیم باید به مصونیت قضایی نمایندگان مجلس شورای اسلامی اشاره کنم، نمایندگان مجلس، از بابت اعمال نمایندگی خود دارای مصونیت هستند، اما اگر نماینده ای دچار جرم ارتشا یا هرگونه تخلف دیگری شود، آیا این مصونیت شامل اقدامات مجرمانه وی می شود؟

وی خاطرنشان کرد: اعضای هیئت عالی نیز در تشخیص و تصمیمات خود دارای مصونیت هستند، بنابراین اگر دچار تخلف شوند، مصونیت آنها سلب و برابر قانون برخورد می شود. 

 بهروزی با بیان اینکه مولد سازی یعنی خروج دولت از بنگاه داری، گفت: دارایی‌های مالی با دارایی‌های سرمایه‌ای کاملا متفاوت است؛ به عنوان مثال صرفاً برند یک شرکتی ممکن است، میلیاردها دلار ارزش داشته باشد، در حالی‌که دارایی های ملکی ارزش تقریبا مشخصی دارد.

وی افزود: تعاریف مشخصی وجود دارد که واگذاری یا تملک دارایی‌های مالی و سرمایه‌ای را از هم جدا تعریف می‌کند، در دارایی‌های سرمایه‌ای، اختلاف نظر کارشناسی به بیش از 10درصد نمی‌رسد، ولی در واگذاری دارایی‌های مالی، این اختلاف نظر می‌تواند نزدیک به 100 درصد هم برسد به عنوان مثال می توان از مقایسه شرایط ارزش‌گذاری یک ملک و ارزش برند یک شرکت نام برد. 

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان، ارزش‌افزایی را جزو نکات مهم و برجسته در واگذاری‌ها دانست و خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم مصداقی برای ارزش‌افزایی بیان کنیم، یک مشارکت پیش پاافتاده مثال بارز این موضوع است، فردی که دارای یک زمین یا ملک مشخص است، زمین خود را برای ساخت و ساز در اختیار سازنده قرار می‌دهد، نتیجه این کار به این شکل خواهد بود که یک آورده از طرف صاحب زمین به یک آورده از طرف سرمایه گذار اضافه می‌شود اما نتیجه کار، مبلغی بیشتر از آورده صاحب زمین و سرمایه‌گذار خواهد بود.

وی ادامه داد: ترکیب این دو، ارزش جدید اضافه‌تری ایجاد می‌کند، یعنی یک دارایی راکد به یک دارایی دیگر تبدیل شده و به‌علاوه، یک ارزش جدید مشخص نیز کسب می‌شود.

وی در خصوص نتایج اجرای مولدسازی در کشور، گفت: اجرای موفق مولدسازی اموال مازاد دولتی، رونق اقتصادی را به دنبال خواهد داشت همچنین با اجرای این طرح، پروژه های نیمه تمامی که سالیان بسیاری است، موجبات نارضایتی مردم را فراهم کرده به اتمام خواهد رسید.

وی افزود: بیش از 60 درصد منابع، در اختیار شرکت‌های دولتی قرار دارد، از طرفی اکثر این شرکت‌ها نیز زیان‌ده هستند در نتیجه، با اجرای مولدسازی، طرح نجات شرکت‌های زیان‌ده دولتی عملی خواهد شد.

وی در پایان متذکر شد: برخی از این شرکتهای دولتی با اینکه زیان ده هستند ولی املاک گسترده ای در اختیار دارند؛ با تقسیم بندی این املاک به قطعات کوچک و فروش آن ها به مردم، منابع حاصل شده نیز برای تکمیل پروژه های نیمه تمام عمرانی اختصاص خواهد یافت.

لینک کوتاه:
https://www.payameazari.ir/Fa/News/546115/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

عملکرد شگفت‌انگیز Snapdragon 7+ Gen 2 در اولین بنچمارک‌های رسمی

تصادف در محور پارس‌آباد کام مسافران را تلخ کرد

پیشرفت فیزیکی 70 درصدی طرح الحاقی بیمارستان هاجر شهرکرد

وزیر تعاون: دولت سیزدهم مصمم بر مهار تورّم است

بارش باران بهاری در حرم مطهر رضوی در دومین روز 1402

اوقات شرعی ماه مبارک رمضان شهر ارومیه در سال 1402 / یک رمضان - ٣ فروردین

قیمت سکه پارسیان تا پیش از امروز 3 فروردین

حباب سکه بهارآزادی 5 میلیون و 660 هزار تومان شد

(ویدئو) احسان علیخانی: بغض کردیم، خواندیم و رقصیدیم

با ترک فعل مدیران در هر دستگاهی بدون اغماض برخورد خواهد شد

برنامه/ ترجمه آسان و در دسترس

به‌روزرسانی واتس‌اپ با دو قابلیت جدید؛ مدیریت گروه‌ها آسان‌تر می‌شود

استقبال از ماه بندگی و لبیک به ضیافت الهی

آداب ماه میهمانی خدا در آذربایجان غربی/ از«قاباخلاما» تا«اوباشدان

بازی Counter-Strike 2 رسما معرفی شد

بهشتی به نام «جهنم‌دره» در دامنه سبلان

مایکروسافت نسخه PS5 بازی Redfall را لغو کرد

واکنش استاندار به گلایه کشاورزان نسبت به کمبود سوخت در مازندران

بارش 31 میلی‌متر باران در شهر دیشموک

مشخصات هواوی Mate X3 در آستانه‌ رونمایی رسمی از این محصول فاش شد

آموزش رفع مشکل تغییر خودکار ساعت گوشی‌های هوشمند

اجرای نقاشی دیواری شهری در منطقه 19 همزمان با بهار طبیعت

بدون مجوز از اراضی عباس‌آباد عکاسی کنید و جایزه بگیرید

ساخت 81 هزار مترمربع معبر جدید درغرب تهران

تردد روان خودروها در بزرگراه آزادگان شمال

فیلمی از سمورهای آبی در سراب روانسر

رمضان، ماه بندگی و بهترین فرصت برای بزرگداشت یاد شهدا

هوای همدان بارانی است

امنیت، وحدت، انسجام و اقتدار جمهوری اسلامی ایران حاصل خون مطهر شهیدان است/ شهدا با عمل به ما آموختند که می‌توانیم با اتکا به خدا بر مشکلات فائق شویم/ وصیت‌نامه شهدا منبع الهام‌بخشی برای اقدام و عمل است

تقدیر قاضی‌زاده هاشمی از 250 نفر از فعالان جهادی و فرهنگی حوزه ایثار و شهادت

رشد 28 درصدی صادرات از مرز‌های آذربایجان غربی

سامسونگ گلکسی A54 5G در تست دوربین DxOMark ناامیدکننده ظاهر شد

رشد 28درصدی صادرات از مرزهای آذربایجان غربی در سال 1401

بازی/ Sheriff of Mahjong؛ گشتی در گذشته‌ها بزنید

تصادفات جاده‌ای در آذربایجان غربی 16 درصد کاهش یافت

جاذبه های گردشگری ارومیه

پیش‌خرید Avatar Frontiers of Pandora به زودی ممکن می‌شود

گوگل دسترسی به چت‌بات Bard، جدی‌ترین رقیب ChatGPT را امکان‌پذیر کرد

رشد 28 درصدی صادرات از مرزهای آذربایجان غربی طی سال گذشته

کشف و ضبط بیش از هزار و پانصد قلم لوازم آرایشی قاچاق در مهاباد

جابجایی 50 هزار نفر مسافر توسط ناوگان حمل و نقل عمومی آذربایجان غربی

مردم به پلیس اعتماد دارند

مایکروسافت نواروظیفه ویندوز 11 را با تغییرات مهمی همراه می‌کند

تردد 71 هزار مسافر نوروزی از پایانه های مرزی آذربایجان غربی

73هزار کیلوگرم گوشت مرغ و قرمز در آذربایجان غربی توزیع شد

توسعه فیزیکی مراکز درمانی تأمین اجتماعی چهارمحال و بختیاری امسال عملیاتی می‌شود

71هزار مسافر نوروزی از پایانه مرزی آذربایجان غربی تردد کردند

جان گرفتن رودخانه‌های مهاباد با بارش‌های چند روز اخیر

تامین امنیت نوروزی با 650 تیم پلیس در آذربایجان شرقی

استقرار شبانه روزی دستگاه‌های اجرایی آذربایجان غربی در مرزها