پیام آذری

آخرين مطالب

لُجُنگ در میانه خاک و آفتاب مقالات

  بزرگنمايي:

پیام آذری - این روستا با 50 خانوار و 210 نفر جمعیت در 145 کیلومتری مرکز استان خراسان جنوبی که با سربیشه نیز 75 کیلومتر فاصله دارد، در یکی از روزهای گرم اردیبهشت ماه مقصد خبرنگار ایرنا شد تا از نزدیک وضعیت منطقه را گزارش کند.
قسمتی از مسیر جاده آسفالت است البته یک طرفه و پر پیچ و خم؛ تردد در این جاده باریک، زیاد نیست اما مسیر طولانی و بیابانی سفر را خسته‌کننده می‌کند؛ صحبت‌هایی که درباره مسائل این منطقه مرزی با حضور مسوول محلی داخل خودرو رد و بدل می‌شود، کمی مسیر را کوتاه‌تر می‌کند.
بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان
حدود 20 کیلومتر راه خاکی تا روستای لجنگ است که از وسط یک رودخانه فصلی می‌گذرد و ساعت حدود 12 ظهر به مقصد می‌رسیم. روستا از نمای دور بزرگ دیده می‌شود خانه‌های متعدد اما پراکنده در 2 طرف رودخانه و دامنه یک کوه ساخته شده که اغلب مصالح آنها از سنگ و گل است البته برخی خانه‌های تازه‌ساز نیمه‌کاره هم به چشم می‌خورد.
قنات روستا در ورودی آن قرار دارد، تعدادی از زنان و دختران مشغول شست و شوی لباس هستند، گویا رسیدن ما به مقصد با تعطیلی مدرسه روستا همزمان شده و همین که از خودرو پیاده شدیم تعداد زیادی از کودکان قد و نیم قد که بعضی از آنان کیف به دوش هستند به استقبال‌مان آمدند.
کم کم جمعیت از اطراف روستا به این کودکان کنجکاو محلق شدند و دور میهمانان ناخوانده را فرا گرفتند. حدیثه، فائزه، فاطمه زهرا، اقدس و تعداد زیادی از کودکان دیگر دورمان را گرفتند و همه مشتاق هستند از آنان عکس یادگاری بگیریم.
نگاه‌های گرم دختر بچه‌ای که خود را حدیثه معرفی می‌کند در این میان جلب توجه کرد، جلوتر می‌آید و مدام می‌گوید: خانم دوست دارم درس بخوانم، مدرسه روستا فقط تا کلاس ششم دارد.

پیام آذری

چشمم به پوسته‌های اطراف بینی و چشم‌هایش می‌افتد، صورتش زیر تابش آفتاب که انگار در این منطقه سوزان‌تر است برافروخته شده و اطراف لب‌هایش هم کمی سوختگی و ترک دارد.
وقتی علت این سوختگی پوست را می‌پرسم، پاسخ می‌دهد: از بچگی همین طور بودم کرم هم می‌زنم اما هر وقت آفتاب هست سوختگی‌ها بیشتر می‌شود.
ارثیه نازیبا
پنج خواهر و برادر دارد، از او می‌خواهم که بقیه اعضای خانواده را نشانم دهد که به سمت راست روستا می‌دود و با اشتیاق در خانه‌شان را باز می‌کند؛ مادر و خواهر بزرگتر را صدا می‌زند و با ذوق از آنان می‌خواهد که در مصاحبه با من مشارکت کنند.
آن طور که از توضیحات مادر با همان لهجه محلی دریافتم، بیماری پوستی حدیثه مادرزادی بوده و از چند ماهگی بروز کرده است.
اگرچه بقیه اعضای خانواده این بیماری را ندارند اما خاله و دایی او هم آن را از همان کودکی با خود به همراه داشته‌اند که در فصل بهار و تابستان با تابش شدید نور خورشید شدت می‌گیرد.
حدیثه 14 ساله می‌گوید: زمستان که آفتاب کمتر است، پوسته‌های صورتم کم اما تابستان دوباره زیاد می‌شود.
از او می‌پرسم چه دارویی مصرف می‌کند که پاسخ می‌دهد: گاهی کرم ضد آفتاب از سربیشه می‌گیرم اما تاثیری ندارد و فوری یک قوطی کرم مرطوب کننده را نشان می‌دهد و می‌گوید: الان از این کرم می‌زنم.
خواهر بزرگتر در تکمیل صحبت‌های حدیثه اضافه می‌کند: خاله‌ام همین بیماری را دارد که در روستای پایین‌تر زندگی می‌کند اما چون چند سال شده به خاطر بیماری خانه‌نشین هست زیاد صورتش قرمز و پوسته پوسته نیست.
مادرش به یاد دارد که حدیثه از نوزادی دچار این بیماری پوستی شده و از اینکه او بین هم سن و سالانش به خاطر این بیماری منزوی شده، ناراحت و نگران است.
PausePlay% buffered00:0000:00UnmuteMuteSettingsCaptionsDisabledQualityundefinedSpeedNormalCaptionsGo back to previous menuQualityGo back to previous menuSpeedGo back to previous menu0.5×0.75×Normal1.25×1.5×1.75×2×4×Exit fullscreenEnter fullscreenDownload
در خانه کوچک‌شان جایی که حمام نام داشته باشد، ندیدم برای همین پرسیدم کجا حمام می‌کنید و پاسخ دادند: سر قنات روستا یک خانه گلی کوچک هست که اهالی همان جا آب گرم می‌کنند و خودشان را می‌شویند.
خواهر بزرگتر حدیثه اما به خانه‌های در حال ساخت بافت جدید روستا اشاره می‌کند و امیدوار است اگر زودتر این خانه‌ها تکمیل شود بتوانند از حمام بهداشتی استفاده کنند.
از خانه حدیثه که بیرون آمدم، مرد جوانی جلو آمد که ناراحتی مشابهی داشت البته در صورت این مرد آن برافروختگی و سوختگی‌های چهره حدیثه دیده نمی‌شود بلکه کمی کک و مک داشت و برخی نقاط هم پوسته پوسته شده است.
این مرد 32 ساله چهار فرزند دارد که به این بیماری پوستی دچار نیستند و او مثل دیگر بیماران روستا از همان دوران بچگی این بیماری را به یاد دارد و ادعا می‌کند هیچ دارویی به او نداده‌اند اما خودش از داروخانه کرم ضد آفتاب تهیه می‌کند.
ناگزیر از آفتاب
پسر بچه دیگری توسط مادرش به جلو کشیده می‌شود تا صورتش را بهتر ببینم، مادر انگشت روی برخی خشکی‌های اطراف لب و دهان او می‌گذارد و می‌گوید: از بچگی این طور بوده وقتی به گرد و خاک و آفتاب می‌رسد بدتر می‌شود، مجبور است همیشه بیرون خانه باشد چون باید چوپانی کند.
لکه‌های سفید اطراف ابرو و کک و مک‌ها زیر چشم و روی بینی نیز جلب توجه می‌کند. از او می‌پرسم چطور فرزندت به این بیمار مبتلا شد که با همان لهجه محلی پاسخ می‌دهد: پشت‌ها (منظور اجداد) او داشته‌اند حالا این بچه هم گرفته است.
وی گفت: چند سال پیش صابون و کرم برایش آوردند استفاده هم کرد ولی خوب نشد.
البته در این میان بعضی از دختران و پسران سفید روی و مو قرمزی هم بودند که کک و مک‌های فراوانی روی صورتشان وجود داشت و با دیدنشان به یاد آنه شرلی با موهای قرمز افتادم. این کودکان و نوجوانان ناراحتی پوستی نداشتند اما وجود همین کک و مک‌ها برایشان آزاردهنده است.
در این میان یک پسر پنج ساله که دست خاله‌اش را گرفته، خودش را به جمع می‌رساند تا خشکی‌های روی بینی، لپ‌ها و ترک‌های اطراف لبش را نشان دهد، مشخص است که از کرم استفاده کرده چون لکه‌ها و زخم‌ها با ماده سفیدی پوشیده شده است.

پیام آذری

مادرش در همین حین می‌رسد و توضیح می‌دهد: ما در تهران زندگی می‌کردیم شوهرم کارگری می‌کرد ماهان هم آنجا به دنیا آمد. چند ماهی شده که به لجنگ آمده‌ایم و صورتش این طوری شده است، تهران که بودیم اثری از این خشکی‌ها نبود.
پدر ماهان که از راه می‌رسد، اصرار دارد دارویی برای پسرش تجویز شود و از او می‌پرسم فرد دیگری هم در خانواده شما به این بیماری مبتلا است که پاسخ می‌دهد خواهر و برادر، پسر عمه، مادر و یکی از دایی‌هایم این بیماری را داشتند البته در روستاهای مجاور زندگی می‌کنند.
ناراحتی اعصاب، رنج مضاعف بیماری پوستی
نشانی دایی‌اش را می‌دهد، کمی بالاتر از این روستا در یک محله عشایری به نام لجنگ علیا ساکن است. راهی آنجا می‌شویم که سه کیلومتر فاصله دارد و پیرمرد حدود 60 ساله در رودخانه ایستاده و با نزدیک شدن ما پسرش خود را می‌رساند تا به سوالات‌مان پاسخ دهد.
او می‌گوید: پدرم کر و لال است و از بچگی پوست صورتش این طور بوده اما گرد و خاک و آفتاب، صورتش را بدتر می‌کند و تاکنون چند نوبت پیش متخصص پوست رفته‌ایم اما تاثیری در بهبودی نداشته است.
موسایی اضافه می‌کند: به خاطر رنجی که از این بیماری پوستی سال‌ها می‌برد، دچار ناراحتی اعصاب و روان شده است.
از او در مورد نحوه حمام کردن می‌پرسم که پاسخ می‌دهد همین بیرون یا در آغول گوسفندان آب گرم کرده و حمام می‌کنیم، آب را باید از روستای بالاتر بیاوریم و معمولا روزی 2 یا سه گالن آب می‌آوریم.
مادر هم با پیراهنی خود را به شوهر می‌رساند و با شرمندگی می‌گوید: ببخشید اینجا آب نداریم لباسش کثیف است الان پیراهنش را عوض می‌کنم.
پسر اما اصرار دارد که قنات روستا در بالادست را نیز ببینیم و در مورد آن توضیح می‌دهد: باید کمکی به ما بشود تا بتوانیم قنات را لایروبی کنیم تا آب بیشتر شود الان قنات روباز است و به خاطر گرد و غبار، آب آلوده می‌شود.
دهیار روستای لجنگ هم با اشاره به اینکه تیم‌های سیار مرکز بهداشت هر ماه سه مرتبه به روستا مراجعه می‌کنند می‌گوید: مراقبت‌های نوزادان، واکسیناسیون و کنترل بیماری‌ها از جمله اقداماتی است که توسط این تیم سیار به طور مرتب در روستا انجام می‌شود.
سهراب شافعی درباره بیماری پوستی که برخی از اهالی به آن گرفتار هستند توضیح می‌دهد: تاکنون دارویی برای درمان این بیماری به روستا نیامده اما بیماران در روستاهای همجوار دریافت کرده‌اند.
وی می‌گوید: شغل اغلب مردم کارگری و قالی‌بافی است به طوری که مردان یک ماه در شهر کار می‌کنند و خانم‌ها هم قالی می‌بافند البته هر خانواده چند گوسفند هم دارد اما به خاطر کمبود آب کشاورزی رونق چندانی ندارد.

پیام آذری

شناسایی بیماری و شروع اقدامات درمانی
به گفته مسوولان محلی، این بیماری حدود 10 سال قبل در منطقه شناسایی شد و بارها تیم‌های تخصصی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و حتی از تهران برای رسیدگی به بیماران پوستی به منطقه مراجعه کرده‌اند.
رئیس مرکز بهداشت شهرستان سربیشه که در سفر به این روستا ما را همراهی کرد، می‌گوید: بعد از شناسایی بیماری با مساعدت دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و مرکز مدیریت بیماری‌ها اقدامات تشخیصی خوبی انجام شد و بیماران تحت ویزیت متخصصان پوست و ژنتیک قرار گرفتند.
محمد سربیشگی مقدم اضافه می‌کند: آخرین تشخیص احتمالی نوعی بیماری ژنتیکی است که علائم آن بر اثر تابش نور آفتاب شدت پیدا می‌کند و با توجه به اینکه بیماری‌های ژنتیکی عمدتا درمان ندارد در این زمینه محافظت از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب مهمترین مراقبت است.
وی با اشاره به اینکه این بیماری واگیردار نیست و به موارد قبلی اضافه نشده است می‌گوید: از چند سال گذشته این بیماران توسط تیم سیار مرکز بهداشت شهرستان در منطقه تحت نظر قرار گرفتند و بیماران به داروهای حمایتی نیاز دارند که فعلا درمان موضعی انجام می‌شود و در این زمینه اقلام حمایتی همچون کرم ضد آفتاب، کلاه، روپوش مناسب، عینک آفتابی بین آنان توزیع شده است.
معاون امور بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان سربیشه ادامه می‌دهد: 11 نفری که در لجنگ و 2 روستای مجاور شناسایی شده بودند، برای تشخیص بیماری به تهران هم اعزام شدند و آنجا نیز تشخیص بیماری ژنتیکی اعلام شد، در حال حاضر هشت نفر در لجنگ، یک نفر در کلاته بلوچ و 2 نفر در روستای سولابست مبتلا به این بیماری پوستی هستند.
وی در پاسخ به اینکه آیا بررسی‌هایی وجود دارد که داروها به خوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد یا خیر؟ می‌گوید: این افراد تحت پوشش خانه بهداشت روستای سفالبند هستند و پیگیری برای درمان موضعی انجام می‌شود، اگر نیاز به اقدام تخصصی باشد از طریق پزشک خانواده به متخصص ارجاع می‌شوند.
سربیشگی مقدم ادامه می‌دهد: تاکنون با احتساب اعزامی که همان سال‌های اولیه به تهران داشتیم حدود چهار یا پنج نوبت دیگر این بیماران توسط متخصص پوست ویزیت دوره‌ای شده‌اند. این بیماری ژنتیکی است و در کوتاه‌مدت بهبود نمی‌یابد لذا پیشنهاد داریم تیم تخصصی مجرب در زمینه بیماری‌های پوستی و ژنتیکی کار تحقیقاتی مناسب انجام دهد در کنار آن برای داروهای موضعی به‌خصوص فصل تابستان که بیماری تشدید می‌شود حمایت‌هایی از سوی خیرین صورت گیرد.
وی می‌گوید: تمکن مالی اهالی روستا برای تامین اقلام دارویی پایین است از طرفی اعتبارات شبکه بهداشت و درمان شهرستان هم محدود بوده و نمی‌توان خدمات مطلوبی ارایه کرد.

پیام آذری

رئیس مرکز بهداشت سربیشه درباره علت قطع داروها از پنج سال پیش تاکنون توضیح می‌دهد: منطقه لجنگ تا آن زمان زیر نظر شهرستان درمیان بود و در تقسیمات سیاسی به شهرستان سربیشه الحاق شد اگرچه کشف اولیه بیماری از سوی شبکه بهداشت و درمان سربیشه انجام شد از همین رو حمایت مستمر بیماران برای بخش بهداشت و درمان هزینه‌بر است لذا باید به دنبال راهکار اساسی باشیم تا درمان صورت گیرد.
وی می‌گوید: خوشبختانه مورد جدیدی از بیماری ندیدیم البته ممکن است عامل خطر باشد و باید اهالی در زمینه رعایت حفاظت بهداشت فردی آموزش‌هایی را ببینند تا از شدت علائم بیماری کاسته شود، نمونه‌گیری آب آشامیدنی هم انجام شده و چون آبرسانی سیار از سوی شرکت آب و فاضلاب انجام می‌شود مورد تایید بوده لذا تا زمان انجام نمونه‌گیری، ضوابط بهداشتی را به لحاظ میکروبی و شیمیایی داشته است.
ساخت مسکن، نذر آب و تامین دارو
اما مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان سربیشه یکی از خدمات ارزشمند در این شهرستان را مقاوم‌سازی مسکن روستایی عنوان و اضافه می‌کند: در چند سال اخیر روستای لجنگ یکی از پنج روستای هدف بوده و بیش از 41 واحد معادل 100 درصد واحدهای مسکونی روستا مقاوم‌سازی شده است. کمک بلاعوض بنیاد مستضعفان، کمیته امداد، بهزیستی، سازمان برنامه و بودجه و تسهیلات پنج درصد نیز به ساخت این واحدها کمک کرده است.
محمد نادی ادامه می‌دهد: این واحدها 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا پایان خرداد امسال به بهره‌برداری می‌رسد.
مدیر جمعیت هلال احمر شهرستان سربیشه هم می‌گوید: جمعیت هلال احمر از طریق ارتباط با پزشکان خیر و داوطلب می‌تواند کمک شایانی به بیماران پوستی این روستا داشته باشد.
غلامرضا ثانی‌شیرگ می‌افزاید: یک پزشک خیر اکنون پای کار آمده که امید است کمک‌هایی در راستای تشخیص، درمان و دارو انجام شود.

پیام آذری

وی با اشاره به مشکل کم‌آبی روستای لجنگ می‌گوید: در قالب طرح نذر آب و از طریق مشارکت خیرین و اداره آب و فاضلاب 2 روستای مجاور لجنگ از آب آشامیدنی سالم برخوردار شده و امید است به‌زودی زمینه بازدید خیرین از روستای لجنگ فراهم شود تا بتوانیم مشکل آبرسانی به این روستا را حل کنیم.
به گزارش ایرنا سال 1397 نیز شیوع بیماری‌های پوستی در روستاهای ذکری و گل نی شهرستان درمیان از جمله روستاهای هم مرز با روستاهای مذکور در شهرستان سربیشه در فضای مجازی و پایگاه‌های خبری انتشار یافت که تیمی از مرکز استان برای بررسی وضعیت این مناطق اعزام شد.
برخی متخصصان عوامل محیطی شامل آفتاب و گرد و خاک را علت اصلی بیماری‌های پوستی در روستاهای «ذکری» و «گل نی» شهرستان درمیان اعلام کردند.
خراسان جنوبی به طول 331 کیلومتر در چهار شهرستان سربیشه، درمیان، نهبندان و زیرکوه با کشور افغانستان مرز مشترک دارد و مرکز شهرستان سربیشه در 67 کیلومتری بیرجند است.
استان‌ها خراسان جنوبی 0 نفر برچسب‌ها شهرستان سربیشه دانشگاه علوم پزشکی روستائیان بیماری پوستی کم آبی خراسان جنوبی مناطق مرزی

لینک کوتاه:
https://www.payameazari.ir/Fa/News/565608/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

فرزند سیزدهم مرد 71 ساله اهل هشترود متولد شد/ عکس

ارتقای درجه شهرداری‌های خلخال، سرعین و هشجین

همایش شکوه ایران زمین

اعضای بدن سومین ایثارگر استان اردبیل به بیماران نیازمند اهدا شد

امام‌جمعه ارومیه: اجرای عدالت بارزترین مولفه قوه قضاییه است

بازگشت 3 هزار و 500 دانش آموز تحت حمایت کمیته امداد به تحصیل

اجرای طرح آبیاری نوین در زمین‌های زراعی در شهرستان مرند

ایجاد ورودی‌های جدید در شرق و غرب عینالی تبریز برای حل مشکل ترافیک

مراسم تحویل 150 جهیزیه اهدایی مقام معظم رهبری به نوعروسان

نهادینه سازی بهره‌وری نیازمند تیم سازی و شبکه سازی است

تحویل بیش از 4 هزار واحد مسکن به مردم آذربایجان‌ غربی

اجرای سرود از تبار رجایی در نمایشگاه گوهر شاد ارومیه

زیرساخت‌ها برای برگزاری انتخاباتی بی‌نقص و سالم در آذربایجان‌غربی مهیا است

نفع هیچ حزب و شخصی ارجح بر منافع ملی نیست

تسهیل‌گری اشتغال 1289 نفر از مددجویان بهزیستی در استان اردبیل

غذاها در اردبیل

قدمت اردبیل

ارتقای درجه شهرداری‌های خلخال، سرعین و هشجین استان اردبیل

10درصد به مساحت شهر اردبیل افزوده شد

آغاز کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه باستانی قیز قلعه‌سی بیله‌سوار

کسب رتبه اول حوزه مشارکت‌های اجتماعی اردبیل در سال 1402

10درصد به مساحت این مرکز استان افزوده شد

رونمایی از پوستر ارومیه شهر حساس به آب

آغاز مسابقات فوتسال جام ولایت در سلماس

تولد یازدهمین فرزند پیرمرد 71 ساله مراغه‌ای

احصای سرخط‌های عملیات مرمتی و سامان‌دهی ارگ علیشاه

حضور هیات شهرداری تبریز در نشست تاسیس انجمن شهرداری های بریکس پلاس

حضور شهردار تبریز در نشست انجمن شهرداری‌های بریکس پلاس

تولد یازدهمین فرزند مرد 71 ساله مراغه‌ای

ساماندهی 10 هزار انشعاب غیرمجاز آب شرب در آذربایجان غربی

حضور جمعی از کارشناسان و خبرنگاران سیاست خارجی در منزل شهید امیرعبداللهیان

صدور 11 موافقت اصولی طرح‌های سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری آذربایجان غربی

موزه ورزش در ارومیه راه‌اندازی می شود

فاز اول طرح آبرسانی شهید مالک رحمتی در حال انجام است

بیشتر شبکه آب ارومیه به نیم قرن پیش باز میگردد / خیرین به کمک شرکت آبفا آمده‌اند

سفره اطعام علوی در آذربایجان‌غربی برپا می‌شود

بهره مندی دو هزار و 10 روستای آذربایجان‌غربی از آب سالم و پایدار

نگرانی پاکستان از دستیابی تی‌تی‌پی به سلاح‌های پیشرفته

ورود سامانه بارشی به اردبیل

اجرای پویش اطعام غدیر در خوی

ضبط 650 عدد روسری خارجی قاچاق در ماکو

رها سازی زنبور تریکوگراما در 400 هکتار شالیزار محمودآباد

اجرای طرح20 کیلومتری انتقال آب کشاورزی در تکاب

اقامه نماز جمعه ارومیه به امامت حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی

سومین نمایشگاه پوشاک اصیل ایرانی اسلامی گوهرشاد در ارومیه

تشییع و خاکسپاری پیکر مادر شهید عبدالقادر محمد تاش در مراغه

حضور هیات شهرداری تبریز در نشست تاسیس انجمن شهرها و شهرداری‌های بریکس پلاس

محکومیت مشاور املاک متخلف در ارومیه

آزادی 364 زندانی درآذربایجان غربی در هفته قوه قضائیه

ارتقای قدرت و اقتدار ملی با مشارکت بالا