پیام آذری

آخرين مطالب

همایش بین‌المللی اندیشه‌های علامه محمدتقی جعفری در دانشگاه تبریز برگزار شد علمي

همایش بین‌المللی اندیشه‌های علامه محمدتقی جعفری در دانشگاه تبریز برگزار شد
  بزرگنمايي:

پیام آذری - همایش بین‌المللی اندیشه‌های علامه محمدتقی جعفری با حضور جمعی از اساتید، محققان و دانشجویان با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمد انوری، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان آذربایجان شرقی در دانشکده الهیات و علوم اسلامی دانشگاه تبریز برگزار شد.
حجت الاسلام دکتر سعید علیزاده، برگزاری این همایش بین‌المللی توسط مرکز پژوهشی سه علامه تبریزی را کاری ارزشمند و ماندگار برای احیاء و اجرای کارهای بزرگ توسط این مرکز در دانشگاه بیان کرد و گفت: در گذشته با توجه به بی مهری‌های که به مرکز پژوهشی سه علامه تبریزی صورت گرفته، برگزاری این همایش موجب احیای دوباره این مرکز و به خصوص انجام کارهای ارزشمند و تاثیرگذار درباره سه علامه‌ها در آینده خواهد شد.
وی در ادامه ضمن تبریک پیروزی و موفقیت‌های نیروهای مقاومت فلسطین در عملیات طوفان‌الاقصی، اظهار کرد: جبهه مقاومت با این عملیات غرور آفرین پوزه رژیم صهیونیستی را به خاک مالید و نقاب از چهره زشت مدعیان دروغین حقوق بشر، زن و کودک برداشت و اندیشه بیداری را در دنیا شمول کرد که در حال حاضر مردم سراسر جهان با تظاهرات در خیابان‌ها، جنایات اسرائیل را محکوم می‌کنند. 
وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به افکار و اندیشه‌های علامه جعفری، اضافه کرد: علامه محمدتقی جعفری فیلسوف، فقیه و عارف نامدار عصر خویش بود که همیشه محبوب دل آذربایجانی‌ها، تبریزی‌ها و ملت ایران و دیگر دوستدران جهان بود.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تبریز افزود: علامه جعفری به خاطر این‌که به اندازه درک، فهم و اندیشه‌های مردم با آن‌ها صبحت و رفتار می‌کرد، همیشه مردم عادی عاشق این فیلسوف بزرگ بودند.
وی خاطرنشان کرد: علامه جعفری در دهه 40 که اندیشه‌ها و بحران‌های غربی، فشار زندگی را برای مردم عادی، نخبگان و فیلسوفان جهان را به چالش کشیده بود با طرح اندیشه‌های عرفانی، کلام اسلامی، دینی و انسان‌سازی به مقابله این چالش‌ها، بحران‌ها و انحرافات پرداخت.
وی با تاکید بر اینکه علامه محمدتقی جعفری در عصر مدرنیته غربی شجاعانه به طرح مباحث فلسفی دینی و اسلامی پرداخت، یادآوری کرد: یکی از تبعات زندگی ماشینیسم و فرهنگ غرب، گرایش به زندگی پوچ‌گرایی بود که علامه با طرح نقش مهم و تاثیرگذار مباحث دینی و اسلامی در حیات بشری، به پوچ‌گرایی زندگی غربی پرداخت.
به گفته حجت الاسلام دکتر علیزاد، علامه جعفری در دهه 40 در عرصه پیروزی انقلاب اسلامی هم نقش مهمی داشته به طوری که در سال 1344 ساواک به وی تذکر می‌دهد علیه شاه چیزی نگوید و در سال 1361 در جبهه حضور داشته است.
استاد سطح عالی حوزه علمیه تبریز سخنران ویژه این همایش بود که مطالب خود را با عنوان نوآوری‌های عرفانی علامه جعفری ارائه کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین علی فاضل هیدجی در این همایش با اشاره به ویژگی بارز علامه جعفری، اظهار کرد: داشتن پشت کار فراوان، نیازسنجی و اخلاص عمل و دغدغه تواضع و فروتنی نسبت به مردم از جمله ویژگی های اخلاقی ایشان بود.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه علامه جعفری در حوزه‌های مختلف از نوابغ روزگار عصر خویش بود، تشریح کرد: علامه جعفری شخصیت دوست داشتنی داشت و مختص به یک منطقه هم نبود بلکه عالم‌گیر بود.
وی نظم‌بخشی و نظام‌وار کردن علوم مختلف، انسان‌شناسی، فلسفه و عرفان را از دیگر استعدادها و نوآوری‌های این فیلسوف بیان کرده و گفت: آثار و اندیشه‌های مختلف علامه محمدتقی جعفری باید واکاوی شده و در اختیار نسل امروز قرار گیرد.
به گزارش ایسنا، رئیس دانشکده الهیات و علوم اسلامی دانشگاه تبریز نیز در این نشست ضمن خیرمقدم به شرکت کنندگان، بیان کرد: بعد از یک سال از مصوبه برگزاری این همایش از سوی هیات رئیسه، امروز افتخار می‌کنیم این همایش توسط مرکز پژوهشی سه علامه تبریزی برای ترویج و معرفی اندیشه‌ها و آثار ارزشمند علامه جعفری در این دانشکده برگزار می‌شود.
حجت‌الاسلام دکتر سیدحسین علیانسب در ادامه با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی علامه محمدتقی جعفری در حوزه‌های مختلف، اضافه کرد: یکی از ویژگی‌های مهم علامه این بود که نسبت به فهم، دانش و عقل مخاطب با افراد رابطه برقرار و یا سخنرانی می‌کرد و این عمل وی او را محبوب همگان کرده بود.
وی در بخش دیگر سخنان خود الگو قرار دادن زبان، رفتار و اندیشه‌های علامه جعفری را در جامعه ضروری بیان کرد و افزود: برگزاری این همایش گام موثری برای سرمشق گیری از این عالم و فیلسوف جهان اسلام است.
دبیر علمی همایش بین‌المللی اندیشه‌های علامه محمدتقی جعفری نیز در این همایش، اذعان کرد: علامه محمدتقی جعفری تبریزی افزون بر آراء فلسفی، در دیگر علوم دینی از جمله دانش فقه، حقوق، کلام، قرآن، حدیث و به ویژه نهج البلاغه صاحب نظر بوده، بنابراین اندیشه‌های وی در این بخش‌ها نیازمند واکاوی بوده که این همایش در همین راستا برگزار می‌شود.
دکتر احمد مرتاضی در ادامه با اشاره به اینکه این همایش در اندیشه‌های فقهی، حقوقی، قرآنی، تفسیری، کلامی، فلسفی، تاریخی و عرفانی علامه محمدتقی جعفری برگزار می‌شود، تشریح کرد: 71 مقاله به دبیرخانه این همایش رسیده که از این تعداد 6 مقاله در قالب سخنرانی( دو سخنرانی خارجی از کشورهای ایتالیا و عراق و چهار سخنرانی داخلی) در طول برگزاری یک روزه این همایش ارائه می‌شود.
وی ادامه داد: از 71 مقاله رسیده به دبیرخانه این همایش تعدادی از مقالات از کشورهای عراق، پاکستان و ایتالیا بود که 15 مقاله با محوریت فقهی و فلسفه، 17 مورد درباره مباحث قرآنی، 18 مورد در خصوص فلسفی و کلامی، 5 مورد درباره عرفان و یک مورد درباره اندیشه تمدنی بوده است.
به گفته وی، در این همایش مقاله دکتر عبدالله شفایی، پژوهشگر دانشگاه میلان و دانشگاه پادُوا ایتالیا، با عنوان انسان‌گرایی در آرای فقهی علامه جعفری( ره)، مقاله عقیل الزبیدی، عضو هیات علمی دانشگاه میسان عراق با عنوان بررسی دیدگاه علامه جعفری در رابطه با طهارت اهل کتاب، حجت الاسلام دکتر عباس عباس زاده، با عنوان رفع بحران معرفتی انسان با تبیین حقایق هستی و نسبت آن با ابزارهای معرفتی از دیدگاه علامه جعفری، دکتر امین سلیمان با عنوان تحلیل مبانی بیان و محدودیت های آن در حقوق بشر اسلامی با نگاهی به دیگاه علامه جعفری در نقد ماده 19 اعلامیه جهانی حقوق بشر، دکتر ناصر فروهی با عنوان رابطه انسان با هستی از دیگاه علامه جعفری و شمایل منصوری با عنوان مقایسه انتقادی انسان شناسی فلاسفه پست مدرن و علامه جعفری ارائه خواهد شد.
بر پایه همین گزارش، محمدتقی جعفری تبریزی در سال 1302شمسی در محله جمشید آباد(عمو زین الدین) تبریز به‌ دنیا آمد.
علامه جعفری فیلسوف شیعه معاصر ایرانی و از شاگردان میرزا مهدی آشتیانی و امام خمینی بود و استاد جعفری حدود 50 سال به تعلیم و تربیت جامعه اشتغال داشت و آثار متعددی در علوم مختلف اسلامی از ایشان برجای ماند.
"ترجمه و تفسیر نهج البلاغه" و "تفسیر و نقد و تحلیل مثنوی مولوی" دو اثر ارزشمند اوست و وی بیش از 80 جلد کتاب تالیف کرده است که جبر و اختیار، شرح نهج‌البلاغه، شرح مثنوی معنوی و وجدان از معروف‌ترین آثار اوست.
  علامه محمدتقی جعفری چندین بار با «برتراند راسل» در مورد مسائل فلسفی نامه‌نگاری داشته و با «روژه گارودی»، «پروفسور عبدالسلام» و «پروفسور روزنتال» گفتگوهایی داشته است که سرانجام این علامه تبریزی در 25 آبان 1377 درگذشت.
 

لینک کوتاه:
https://www.payameazari.ir/Fa/News/625106/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

فرزند سیزدهم مرد 71 ساله اهل هشترود متولد شد/ عکس

ارتقای درجه شهرداری‌های خلخال، سرعین و هشجین

همایش شکوه ایران زمین

اعضای بدن سومین ایثارگر استان اردبیل به بیماران نیازمند اهدا شد

امام‌جمعه ارومیه: اجرای عدالت بارزترین مولفه قوه قضاییه است

بازگشت 3 هزار و 500 دانش آموز تحت حمایت کمیته امداد به تحصیل

اجرای طرح آبیاری نوین در زمین‌های زراعی در شهرستان مرند

ایجاد ورودی‌های جدید در شرق و غرب عینالی تبریز برای حل مشکل ترافیک

مراسم تحویل 150 جهیزیه اهدایی مقام معظم رهبری به نوعروسان

نهادینه سازی بهره‌وری نیازمند تیم سازی و شبکه سازی است

تحویل بیش از 4 هزار واحد مسکن به مردم آذربایجان‌ غربی

اجرای سرود از تبار رجایی در نمایشگاه گوهر شاد ارومیه

زیرساخت‌ها برای برگزاری انتخاباتی بی‌نقص و سالم در آذربایجان‌غربی مهیا است

نفع هیچ حزب و شخصی ارجح بر منافع ملی نیست

تسهیل‌گری اشتغال 1289 نفر از مددجویان بهزیستی در استان اردبیل

غذاها در اردبیل

قدمت اردبیل

ارتقای درجه شهرداری‌های خلخال، سرعین و هشجین استان اردبیل

10درصد به مساحت شهر اردبیل افزوده شد

آغاز کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه باستانی قیز قلعه‌سی بیله‌سوار

کسب رتبه اول حوزه مشارکت‌های اجتماعی اردبیل در سال 1402

10درصد به مساحت این مرکز استان افزوده شد

رونمایی از پوستر ارومیه شهر حساس به آب

آغاز مسابقات فوتسال جام ولایت در سلماس

تولد یازدهمین فرزند پیرمرد 71 ساله مراغه‌ای

احصای سرخط‌های عملیات مرمتی و سامان‌دهی ارگ علیشاه

حضور هیات شهرداری تبریز در نشست تاسیس انجمن شهرداری های بریکس پلاس

حضور شهردار تبریز در نشست انجمن شهرداری‌های بریکس پلاس

تولد یازدهمین فرزند مرد 71 ساله مراغه‌ای

ساماندهی 10 هزار انشعاب غیرمجاز آب شرب در آذربایجان غربی

حضور جمعی از کارشناسان و خبرنگاران سیاست خارجی در منزل شهید امیرعبداللهیان

صدور 11 موافقت اصولی طرح‌های سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری آذربایجان غربی

موزه ورزش در ارومیه راه‌اندازی می شود

فاز اول طرح آبرسانی شهید مالک رحمتی در حال انجام است

بیشتر شبکه آب ارومیه به نیم قرن پیش باز میگردد / خیرین به کمک شرکت آبفا آمده‌اند

سفره اطعام علوی در آذربایجان‌غربی برپا می‌شود

بهره مندی دو هزار و 10 روستای آذربایجان‌غربی از آب سالم و پایدار

نگرانی پاکستان از دستیابی تی‌تی‌پی به سلاح‌های پیشرفته

ورود سامانه بارشی به اردبیل

اجرای پویش اطعام غدیر در خوی

ضبط 650 عدد روسری خارجی قاچاق در ماکو

رها سازی زنبور تریکوگراما در 400 هکتار شالیزار محمودآباد

اجرای طرح20 کیلومتری انتقال آب کشاورزی در تکاب

اقامه نماز جمعه ارومیه به امامت حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی

سومین نمایشگاه پوشاک اصیل ایرانی اسلامی گوهرشاد در ارومیه

تشییع و خاکسپاری پیکر مادر شهید عبدالقادر محمد تاش در مراغه

حضور هیات شهرداری تبریز در نشست تاسیس انجمن شهرها و شهرداری‌های بریکس پلاس

محکومیت مشاور املاک متخلف در ارومیه

آزادی 364 زندانی درآذربایجان غربی در هفته قوه قضائیه

ارتقای قدرت و اقتدار ملی با مشارکت بالا