پیام آذری

آخرين مطالب

همایش بین‌المللی اندیشه‌های علامه محمدتقی جعفری در دانشگاه تبریز برگزار شد علمي

همایش بین‌المللی اندیشه‌های علامه محمدتقی جعفری در دانشگاه تبریز برگزار شد
  بزرگنمايي:

پیام آذری - همایش بین‌المللی اندیشه‌های علامه محمدتقی جعفری با حضور جمعی از اساتید، محققان و دانشجویان با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمد انوری، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان آذربایجان شرقی در دانشکده الهیات و علوم اسلامی دانشگاه تبریز برگزار شد.
حجت الاسلام دکتر سعید علیزاده، برگزاری این همایش بین‌المللی توسط مرکز پژوهشی سه علامه تبریزی را کاری ارزشمند و ماندگار برای احیاء و اجرای کارهای بزرگ توسط این مرکز در دانشگاه بیان کرد و گفت: در گذشته با توجه به بی مهری‌های که به مرکز پژوهشی سه علامه تبریزی صورت گرفته، برگزاری این همایش موجب احیای دوباره این مرکز و به خصوص انجام کارهای ارزشمند و تاثیرگذار درباره سه علامه‌ها در آینده خواهد شد.
وی در ادامه ضمن تبریک پیروزی و موفقیت‌های نیروهای مقاومت فلسطین در عملیات طوفان‌الاقصی، اظهار کرد: جبهه مقاومت با این عملیات غرور آفرین پوزه رژیم صهیونیستی را به خاک مالید و نقاب از چهره زشت مدعیان دروغین حقوق بشر، زن و کودک برداشت و اندیشه بیداری را در دنیا شمول کرد که در حال حاضر مردم سراسر جهان با تظاهرات در خیابان‌ها، جنایات اسرائیل را محکوم می‌کنند. 
وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به افکار و اندیشه‌های علامه جعفری، اضافه کرد: علامه محمدتقی جعفری فیلسوف، فقیه و عارف نامدار عصر خویش بود که همیشه محبوب دل آذربایجانی‌ها، تبریزی‌ها و ملت ایران و دیگر دوستدران جهان بود.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تبریز افزود: علامه جعفری به خاطر این‌که به اندازه درک، فهم و اندیشه‌های مردم با آن‌ها صبحت و رفتار می‌کرد، همیشه مردم عادی عاشق این فیلسوف بزرگ بودند.
وی خاطرنشان کرد: علامه جعفری در دهه 40 که اندیشه‌ها و بحران‌های غربی، فشار زندگی را برای مردم عادی، نخبگان و فیلسوفان جهان را به چالش کشیده بود با طرح اندیشه‌های عرفانی، کلام اسلامی، دینی و انسان‌سازی به مقابله این چالش‌ها، بحران‌ها و انحرافات پرداخت.
وی با تاکید بر اینکه علامه محمدتقی جعفری در عصر مدرنیته غربی شجاعانه به طرح مباحث فلسفی دینی و اسلامی پرداخت، یادآوری کرد: یکی از تبعات زندگی ماشینیسم و فرهنگ غرب، گرایش به زندگی پوچ‌گرایی بود که علامه با طرح نقش مهم و تاثیرگذار مباحث دینی و اسلامی در حیات بشری، به پوچ‌گرایی زندگی غربی پرداخت.
به گفته حجت الاسلام دکتر علیزاد، علامه جعفری در دهه 40 در عرصه پیروزی انقلاب اسلامی هم نقش مهمی داشته به طوری که در سال 1344 ساواک به وی تذکر می‌دهد علیه شاه چیزی نگوید و در سال 1361 در جبهه حضور داشته است.
استاد سطح عالی حوزه علمیه تبریز سخنران ویژه این همایش بود که مطالب خود را با عنوان نوآوری‌های عرفانی علامه جعفری ارائه کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین علی فاضل هیدجی در این همایش با اشاره به ویژگی بارز علامه جعفری، اظهار کرد: داشتن پشت کار فراوان، نیازسنجی و اخلاص عمل و دغدغه تواضع و فروتنی نسبت به مردم از جمله ویژگی های اخلاقی ایشان بود.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه علامه جعفری در حوزه‌های مختلف از نوابغ روزگار عصر خویش بود، تشریح کرد: علامه جعفری شخصیت دوست داشتنی داشت و مختص به یک منطقه هم نبود بلکه عالم‌گیر بود.
وی نظم‌بخشی و نظام‌وار کردن علوم مختلف، انسان‌شناسی، فلسفه و عرفان را از دیگر استعدادها و نوآوری‌های این فیلسوف بیان کرده و گفت: آثار و اندیشه‌های مختلف علامه محمدتقی جعفری باید واکاوی شده و در اختیار نسل امروز قرار گیرد.
به گزارش ایسنا، رئیس دانشکده الهیات و علوم اسلامی دانشگاه تبریز نیز در این نشست ضمن خیرمقدم به شرکت کنندگان، بیان کرد: بعد از یک سال از مصوبه برگزاری این همایش از سوی هیات رئیسه، امروز افتخار می‌کنیم این همایش توسط مرکز پژوهشی سه علامه تبریزی برای ترویج و معرفی اندیشه‌ها و آثار ارزشمند علامه جعفری در این دانشکده برگزار می‌شود.
حجت‌الاسلام دکتر سیدحسین علیانسب در ادامه با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی علامه محمدتقی جعفری در حوزه‌های مختلف، اضافه کرد: یکی از ویژگی‌های مهم علامه این بود که نسبت به فهم، دانش و عقل مخاطب با افراد رابطه برقرار و یا سخنرانی می‌کرد و این عمل وی او را محبوب همگان کرده بود.
وی در بخش دیگر سخنان خود الگو قرار دادن زبان، رفتار و اندیشه‌های علامه جعفری را در جامعه ضروری بیان کرد و افزود: برگزاری این همایش گام موثری برای سرمشق گیری از این عالم و فیلسوف جهان اسلام است.
دبیر علمی همایش بین‌المللی اندیشه‌های علامه محمدتقی جعفری نیز در این همایش، اذعان کرد: علامه محمدتقی جعفری تبریزی افزون بر آراء فلسفی، در دیگر علوم دینی از جمله دانش فقه، حقوق، کلام، قرآن، حدیث و به ویژه نهج البلاغه صاحب نظر بوده، بنابراین اندیشه‌های وی در این بخش‌ها نیازمند واکاوی بوده که این همایش در همین راستا برگزار می‌شود.
دکتر احمد مرتاضی در ادامه با اشاره به اینکه این همایش در اندیشه‌های فقهی، حقوقی، قرآنی، تفسیری، کلامی، فلسفی، تاریخی و عرفانی علامه محمدتقی جعفری برگزار می‌شود، تشریح کرد: 71 مقاله به دبیرخانه این همایش رسیده که از این تعداد 6 مقاله در قالب سخنرانی( دو سخنرانی خارجی از کشورهای ایتالیا و عراق و چهار سخنرانی داخلی) در طول برگزاری یک روزه این همایش ارائه می‌شود.
وی ادامه داد: از 71 مقاله رسیده به دبیرخانه این همایش تعدادی از مقالات از کشورهای عراق، پاکستان و ایتالیا بود که 15 مقاله با محوریت فقهی و فلسفه، 17 مورد درباره مباحث قرآنی، 18 مورد در خصوص فلسفی و کلامی، 5 مورد درباره عرفان و یک مورد درباره اندیشه تمدنی بوده است.
به گفته وی، در این همایش مقاله دکتر عبدالله شفایی، پژوهشگر دانشگاه میلان و دانشگاه پادُوا ایتالیا، با عنوان انسان‌گرایی در آرای فقهی علامه جعفری( ره)، مقاله عقیل الزبیدی، عضو هیات علمی دانشگاه میسان عراق با عنوان بررسی دیدگاه علامه جعفری در رابطه با طهارت اهل کتاب، حجت الاسلام دکتر عباس عباس زاده، با عنوان رفع بحران معرفتی انسان با تبیین حقایق هستی و نسبت آن با ابزارهای معرفتی از دیدگاه علامه جعفری، دکتر امین سلیمان با عنوان تحلیل مبانی بیان و محدودیت های آن در حقوق بشر اسلامی با نگاهی به دیگاه علامه جعفری در نقد ماده 19 اعلامیه جهانی حقوق بشر، دکتر ناصر فروهی با عنوان رابطه انسان با هستی از دیگاه علامه جعفری و شمایل منصوری با عنوان مقایسه انتقادی انسان شناسی فلاسفه پست مدرن و علامه جعفری ارائه خواهد شد.
بر پایه همین گزارش، محمدتقی جعفری تبریزی در سال 1302شمسی در محله جمشید آباد(عمو زین الدین) تبریز به‌ دنیا آمد.
علامه جعفری فیلسوف شیعه معاصر ایرانی و از شاگردان میرزا مهدی آشتیانی و امام خمینی بود و استاد جعفری حدود 50 سال به تعلیم و تربیت جامعه اشتغال داشت و آثار متعددی در علوم مختلف اسلامی از ایشان برجای ماند.
"ترجمه و تفسیر نهج البلاغه" و "تفسیر و نقد و تحلیل مثنوی مولوی" دو اثر ارزشمند اوست و وی بیش از 80 جلد کتاب تالیف کرده است که جبر و اختیار، شرح نهج‌البلاغه، شرح مثنوی معنوی و وجدان از معروف‌ترین آثار اوست.
  علامه محمدتقی جعفری چندین بار با «برتراند راسل» در مورد مسائل فلسفی نامه‌نگاری داشته و با «روژه گارودی»، «پروفسور عبدالسلام» و «پروفسور روزنتال» گفتگوهایی داشته است که سرانجام این علامه تبریزی در 25 آبان 1377 درگذشت.
 

لینک کوتاه:
https://www.payameazari.ir/Fa/News/625106/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

فرودگاه مدرن کیش، پای «جمبوجت 747» را به این جزیره باز کرد

خزائن فرهنگی و معنوی خود را پاس بداریم/ پرهیز از تنگ نظری

بررسی و رفع مشکلات مرتبط با حوزه‌های قضایی استان اردبیل

حل مشکلات کشور در گرو گفتمان‌سازی در دانشگاه‌ها است

30 نامدار عرصه فرهنگ و هنر در اردبیل تجلیل شدند

«دوئل» رادان با نصیری

آفرینش هنری هدیه خداوند است

تنگناهای قضایی استان با حضور رییس قوه قضاییه رفع خواهد شد

هدف اصلی سفر اژه‌ای به اردبیل

جدیدترین تصویر دریاچه ارومیه از یک ایستگاه فضایی

افتتاحیه نخستین اردوی «تفریحی، تربیتی دانش‌آموزی، فرزندان شهدای مدافع حرم» ویژه دختران در مشهد برگزار شد

تبیین برنامه عملیاتی 1403 معاونت فرهنگی استان‌ها

فرزندان شهداء جهانیان را با معارف جهاد و شهادت آشنا کنند

مفاخر فرهنگ و هنر اردبیل تجلیل شدند

حل مشکلات مرتبط قضایی استان هدف اصلی سفر رییس قوه قضاییه به اردبیل

حل مشکلات مرتبط با قوه قضاییه، هدف اصلی سفر اژه‌ای به اردبیل

رئیس قوه قضائیه وارد استان اردبیل شد

بررسی و رفع مسائل و مشکلات مرتبط با حوزه‌های قضایی استان اردبیل

رفع بخشی از مشکلات قضایی استان اردبیل در دستور کار است

رئیس قوه قضاییه به همره هیئت عالی قضایی وارد استان اردبیل شد+ تصاویر

رییس قوه قضاییه وارد اردبیل شد

افزایش تردد مسافر از مرز بازرگان

فعالیت 500 کشاورز در زمینه کشت گیاهان دارویی در کهگیلویه و بویراحمد

3 کارگاه راهسازی در محور حیدرآباد_نقده فعالیت می کنند

نماینده مردم ارومیه: دانشجویان به وظیفه پیشرانی خود در تحرکات جامعه عمل کنند

نماینده تبریز در مجلس:اتفاقات غزه ذات قدرت‌های مدعی حقوق بشر را برملا کرد/ ذهن انسان آزاده نمی‌تواند این جنایات را بپذیرد+ فیلم

انجام 2140 عملیات نجات در تبریز

کشف سیگار خارجی قاچاق و قرص روانگردان در مراغه

ایران به صادرکننده گردشگر به آسیای میانه تبدیل شده است

پزشکیان: اتفاقات غزه ذات قدرت‌های مدعی حقوق بشر را برملا کرد / ذهن انسان آزاده نمی‌تواند این جنایات را بپذیرد + فیلم

وزیر میراث فرهنگی از سرنوشت «درخت بشیر صلح و دوستی» در تبریز می‌گوید

رئیس قوه قضاییه وارد اردبیل شد

استاندار آذربایجان‌غربی در جمع دانشجویان دانشگاه ارومیه چه گفت؟

فیلمی از چرای گاو‌ها در طبیعت پاییزی روستای تازه کند

پیش‌بینی هوای استان اردبیل طی روزهای آینده

تجلیل از برگزیدگان حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز

داستان سقوط امیر/ تتلو، از شهرت در ایران تا شکنجه زنان در ترکیه/ ستاره ابتذال چگونه افول کرد؟

تجلیل از دانشجویان برتر آموزشی در دانشگاه سهند

تجلیل از مدال آفرینان و رتبه‌های برتر دانشگاه علوم پزشکی تبریز

گل سرو گیراسی به دورتموند (اشتوتگارت 1_0 دورتموند)

دستگیری سارقان کابل و تجهیزات مخابراتی در ارومیه با 26 فقره سرقت

عکس | اولین واکنش صداوسیما به خبر دستگیری تتلو

فیلم| اسماعیل‌تبار، روان‌شناس: بهترین ناهار عمرم را ماه رمضان در تلویزیون سرو کردند!

5 صیاد متخلف در سردشت دستگیر شدند

میزان مصرف گاز در آذربایجان غربی به 32 میلیون مترمکعب رسید

سومین اجلاس سازندگان و طراحان تبریز برگزار می‌شود

“کار ویژه”رسانه‌ای در برگزاری جشنواره کنگره 10هزار شهید آذربایجان شرقی مورد توجه است

ارتقای ایمنی و پیشگیری از حوادث کار به مدارس می رود

اردبیل کم‌ترین تبادلات کالاهای قاچاق را در مرزهایش دارد

بیش از 2000 نفر در اردبیل عضو صندوق هنر هستند