پیام آذری

آخرين مطالب

تلاش برای ثبت روز «بانوان خانه‌دار» سياسي

تلاش برای ثبت روز «بانوان خانه‌دار»
  بزرگنمايي:

پیام آذری - ایسنا / انجمن خانه‌ داران کتابخوان برای اولین بار در سطح کشور با همت بانوان فرهنگی و تلاشگر تبریز تاسیس شده و هدف اصلی آنها بزرگداشت مقام مهم خانه‌داری، ترویج فرهنگ کتابخوانی و افزایش آگاهی بانوان شهر تبریز است.
الهام قاسمیان، مدیر انجمن خانه‌داران کتابخوان و تحصیل کرده‌ی رشته فقه و مبانی حقوق است که قبل از مادر شدن، مدرس دانشگاه بود. او اکنون نزدیک به 25 سال است که به عنوان فعال فرهنگی در سطح شهر مشغول بوده و مسئولیت بخش فرهنگی خانه قرآنی ریاحین را نیز بر عهده داشته است.
وی می‌گوید: ما طی 12 سال گذشته امر مهم کتابخوانی را تحت پوشش «خانه‌ی قرآنی ریاحین تبریز» در فضای حقیقی با بانوان در تمام سطوح تحصیلی و رده‌های کتابی انجام می‌دادیم. کار ما گسترش حلقه‌ی کتابخوانی بود و در کنار آن، برنامه‌های مناسبتی دیگری را نیز برگزار می‌کردیم.
قاسمیان اضافه می‌کند: با آغاز کرونا که دورهمی‌ها تعطیل شد، فعالیت‌های ما نیز کمرنگ‌تر می‌شد و تمام زحمات ما در آستانه‌ از بین رفتن بود، بنابراین تصمیم گرفتیم تا این کار را در فضای مجازی توسعه دهیم.
وی یادآوری می‌کند: تقریبا شش ماه برای تدوین طرح خانه داران کتابخوان وقت گذاشتیم؛ از اسفند 98 تا خرداد 99 طول کشید و در خرداد ماه مراحل ثبت آن به عنوان سازمان‌ مردم نهاد شکل گرفت و هم اکنون به عنوان یک سمن به شکل مستقل در حال گسترش فعالیت‌های خود هستیم.
قاسمیان ادامه می‌دهد: در حال حاضر در فضای مجازی و فضای باز فعالیت می‌کنیم و امیدواریم با پایان شیوع کرونا، فعالیت‌های خود را در فضای حقیقی افزایش دهیم.
مدیر انجمن خانه‌داران کتابخوان خاطرنشان می‌کند: اغلب فعالیت‌های ما در فضای مجازی و به صورت غیرحضوری است، اما تا حدودی در فضای باز نیز فعالیت می‌کنیم که جلسات هفتگی «پارک و کتاب» نمونه‌ای از آن است.
ایجاد کتابخانه به همت بانوان انجمن
وی اضافه می‌کند: با شیوع کرونا، افراد در تهیه‌ی کتاب نیز با مشکل روبه‌رو بودند، بنابراین کتابخانه‌ای را به همت بانوان خود انجمن تهیه کردیم.
این فعال فرهنگی می‌گوید: بانوان عزیز می‌توانند کتاب خود را از طریق فضای مجازی، تلفنی یا سایت ثبت کنند و ما کتاب آنها را امانت داده و تحویل می‌گیریم و در صورت داشتن سفارش کتاب نیز آنها را تهیه و تحویل می‌دهیم.
وی ادامه می‌دهد: زمان امانت کتاب‌های ما 10 روز است و در صورت زیاد بودن صفحات کتاب، تا سه دوره نیز امکان تمدید وجود دارد.
مدیر انجمن خانه‌داران کتابخوان یادآوری می‌کند: برنامه‌ها و همایش‌های ویژه‌ای را برای بانوان در نظر داریم که منتظر مجوز ستاد مقابله با کرونا هستیم تا آنها را اجرایی کنیم. 
قاسمیان در رابطه با طریقه‌ کتاب‌رسانی به بانوان متذکر می‌شود: مسئولیت کلیه فعالیت‌های حوزه کتاب اعم از تهیه و ساماندهی کتاب‌ها، ساماندهی هدایا و کتاب‌رسانی بر عهده‌ی خانم فیروزه واصفی، از همکاران ماست که با نهایت دقت و سخت کوشی انجام می‌شود.
وی در خصوص برنامه‌های مطالعاتی انجمن بیان می‌کند: در زمینه سیر مطالعاتی، هر فرد روزی 10 صفحه از یک کتاب را مطالعه کرده و در پایان هفته، 70 صفحه‌ی مطالعه شده بررسی می‌شود و سوالاتی طرح می‌شود تا 70 صفحه‌ی بعدی را شروع کنیم؛ علاوه بر آن نشست‌های کتابخوانی نیز برگزار می‌شود که در آن، کتاب مطالعه شده‌، تحلیل و بررسی می‌شود. 
قاسمیان خاطرنشان می‌کند: هیچ هزینه‌ای برای امانت و عودت گرفته نمی‌شود، چراکه کتابخانه به همت خود بانوان انجمن ایجاد شده و کتاب‌ها توسط آنها تهیه می‌شود.
مدیر انجمن خانه‌داران کتابخوان می‌گوید: هیچ نهادی از ما حمایت نمی‌کند و تمامی هزینه‌ها توسط خود بانوان انجمن تامین می‌شود؛ در ابتدا اعضای انجمن کتاب‌های خریداری شده‌ی خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذاشتند و به گسترش زنجیره‌ی کتابخوانی کمک می‌کردند.
حمایت مسئولین، عامل اصلی گسترش کتابخوانی
وی تاکید می‌کند: از مسئولین انتظار داریم که ما را حمایت کنند، چراکه این امر، چندان کار سخت و پیچیده‌ای نیست و مهمترین درخواست ما، حمایت است تا دیده شویم و بتوانیم این کار را گسترش دهیم.
قاسمیان می‌گوید: تقریبا نصف جامعه‌ ما را، خانه‌داران تشکیل می‌دهند و بانوان در هر حرفه‌ای که فعالیت کنند، امر مهم خانه داری را بر عهده دارند و تاکنون برنامه‌ی مستقلی برای بانوان در سطح کشور تبیین نشده و این قشر مورد بی‌مهری قرار گرفته‌اند.
مدیر انجمن خانه‌داران کتابخوان بیان می‌کند: ما تمام خانم‌ها را به چشم یک خانه‌دار می‌بینیم؛ این واژه از سخنان ابن سینا گرفته شده است که حکمت را به دو دسته‌ی عملی و نظری تقسیم کرده و حکمت عملی را به سه حوزه تدبیر منزل، سیاست مدون و حکمت متعالیه تقسیم کرده و مسئولیت بخش تدبیر منزل را بر عهده‌ی بانوی خانه می‌سپارد، چراکه اگر وظایف خود را به خوبی انجام دهند، افراد بزرگی را تحویل جامعه خواهند داد.
این فعال فرهنگی در خصوص مقام خانه‌داری خاطرنشان می‌کند: در جامعه امروزی مقام خانه‌داری به کد بانوگری تقلیل داده شده در حالیکه ابن سینا، رئیس کشور، مسئول خانه و خدا را در یک زنجیر در نظر گرفته که رب البیت یا خداوندگار خانه، بر عهده‌ی بانوی خانه است، اما بانوان خانه‌دار از این عنوان بسیار معذب هستند چرا که این مقام برای آنها تبیین نشده که مدیریت کوچکترین و در عین حال تاثیر گذارترین نهاد اجتماعی بر عهده‌ی آنها است.
تلاش برای ثبت روز «بانوان خانه‌دار» در تقویم ملی
وی با اشاره به برنامه‌های آتی انجمن می‌گوید: مهمترین کاری که بعد از گسترش و توسعه‌ این انجمن در نظر داریم، ثبت روز ملی «بانوان خانه‌دار» به مناسبت روز تولد «بانو امین اصفهانی» - از عالمان و عارفان زن شیعه- است؛ در کشور ما برای هر قشر و حرفه‌ای، روزی در تقویم ثبت شده است، اما متاسفانه مقام خانه‌داری چندان مورد توجه واقع نشده است.
مدیر انجمن خانه‌داران کتابخوان متذکر می‌شود: ما می‌خواهیم که از پتانسیل و قدرت زنان خانه‌دار بهره‌مند شویم و کار را تقویت کنیم، چراکه در صورت بی‌توجهی به بانوان، آنها را تضعیف کرده و در سطوح دیگر با مشکلات مواجه خواهیم شد.
قاسمیان با تاکید بر نقش مهم خانه در تربیت افراد می‌گوید: خانه مانند خشت اول دیوار اجتماع است که اگر خوب سر جای خود قرار نگیرد، نابسامانی و ناهماهنگی‌هایی را به وجود خواهد آورد؛ تمام سعی ما این است که این مقام را در جامعه تبیین کنیم تا بانوان خود را باور کرده و خانه‌داری را به عنوان یک کسوت بدانند که شغل مقدسی است و در رشد اجتماع بسیار تاثیرگذار است.
تاسیس انجمن خانه‌داران کتابخوان تبریز برای اولین بار در کشور
وی با بیان اینکه این کار برای اولین بار در کشور در تبریز ایجاد شده است، اضافه می‌کند: علاوه بر کتاب‌رسانی، شناسایی بانوان بسیار موفق و معرفی آنها و تبیین جایگاه زن اصیل در جامعه جزو اولویت‌های بعدی ما است.
مدیر انجمن خانه‌داران کتابخوان در پایان در ارتباط با نحوه‌ی عضویت در این انجمن تاکید می‌کند: بانوان عزیز می‌توانند با عضویت در سایت خانه‌داران کتابخوان و دنبال کردن صفحات مجازی، به ما بپیوندند و همچنین می‌توانند در روزهای یکشنبه و چهارشنبه به صورت حضوری به دفتر ما به آدرس چهارراه منصور، پشت مسجد کریمخان، پاساژ پرنیان، ورودی دو، طبقه اول، واحد 103 مراجعه کنند.

لینک کوتاه:
https://www.payameazari.ir/Fa/News/428609/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان غربی با شهردار ارومیه دیدار کرد - پرتال شهرداری ارومیه

حضور مدیران ورزشی شهرداری های کلانشهر های کشور در پویش دوشنبه های ورزشی شهرداری تهران - پرتال شهرداری ارومیه

کتابخانه فرهنگسرای قرآن و عترت با ظرفیت 30 درصد بازگشایی می شود - پرتال شهرداری ارومیه

شهرداری‌ توسعه ورزش همگانی را از وظایف اصلی خود قرار دهد - پرتال شهرداری ارومیه

شهردار ارومیه به مناسبت فرا رسیدن هفته وحدت پیام تبریک صادر کرد - پرتال شهرداری ارومیه

طرح آموزش شهروندی تفکیک پسماند از مبدا در مدارس ارومیه آغاز شد - پرتال شهرداری ارومیه

10ویژه برنامه فرهنگی به مناسبت فرا رسیدن هفته وحدت در سطح شهر برگزار می شود - پرتال شهرداری ارومیه

سخنگوی شورای اسلامی شهر با شهردار ارومیه دیدار کرد - پرتال شهرداری ارومیه

نتایج منتخبان سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان‌غربی اعلام شد

مسئولیت پذیری در شرایط فعلی کشور کار جهادی است

کاروان تجهیزات ورزشی دانش آموزی به مناطق محروم آذربایجان غربی ارسال شد

99.5 درصد جمعیت آذربایجان شرقی از گاز بهره مند هستند

جلسه هماهنگی و بررسی اجرای طرح‌های اولویت‌دار استان اردبیل برگزار شد

مسابقات قرآنی ناجا در آذربایجان شرقی آغاز شد

تزریق دوز سوم واکسن کرونا برای کادر درمان در مراغه آغاز شد

سفر رئیس جمهوری اجرای طرح‌های عمرانی و اقتصادی اردبیل را سرعت می‌بخشد

پایانه مرزی بازرگان رتبه نخست کشور را در تردد کامیونی کسب کرد

احیای امر به معروف با مشارکت گروه‌های جهادی امکان‌پذیر است

خوی پرباران‌ترین شهر آذربایجان غربی در 24 ساعت گذشته بود

گردهمایی عاشیقلار پس از 2 سال وقفه در تبریز برگزار می‌شود

ترغیب برای واکسیناسیون کرونا باید به صورت اقناعی باشد

5500 کارگاه خانگی قالی بافی در خوی فعال است

موزه مدرسه 22 بهمن ارومیه با پنج میلیارد ریال اعتبار مرمت می شود

بیش از 168 میلیارد ریال برای توسعه شهرک سلیمی تبریز هزینه شده است

فرهنگ و هنر پویای اردبیل، چشم انتظار حمایت دولت سیزدهم

هفته وحدت عنصر مهمی در انسجام اسلامی منطقه است

20 هزار میلیارد ریال تسهیلات گردشگری اردبیل تصویب شد

سرشاخه سایت قمار در اردبیل دستگیر شد

حجم آب دریاچه ارومیه نصف شد

2 ورزشکار شاهین‌دژی به اردوی تیم ملی موی‌تای دعوت شدند

نماینده مجلس: جذب سرمایه‌گذاری با توسعه روابط اقتصادی میسر است

ستاد اجرایی فرمان امام در تکمیل طرح‌های راکد چاراویماق مشارکت می‌کند

دستور پرداخت برای مشارکت بانکها در آزادراه مراغه - هشترود صادر شد

طرح ملی «سلامت بانوان با ورزش» در آذربایجان‌شرقی اجرا می‌شود

مهم‌ترین مشکل تجارت بین ایران و ترکیه، نقل و انتقال پول است

استاندار جدید آذربایجان‌شرقی و مجمع نمایندگان استان هم اندیشی کردند

بنیاد بتن پنج هزار میلیارد ریال در شمالغرب کشور سرمایه‌گذاری کرد

یک تن روغن نباتی خارج از شبکه در آذربایجان‌شرقی کشف شد

تداوم روند پایدار شیوع کرونا در استان اردبیل با بستری شدن 30 بیمار

عاشیقلار بعد از دو سال بر روی صحنه می‌روند/ برگزاری سی و سومین گردهمایی عاشیقلار در تبریز

ورزش اردبیل چشم انتظار توجه و حمایت دولت

سرقت کابل‌های مخابرات ارتباط تلفنی 10 روستای خلخال را قطع کرد

مدارس ورزشی شهرداری تبریز، سکوی پرتاب استعدادهای ورزشی شهر

بنیاد علوی 10 هزار عدد سرنگ به دانشکده علوم پزشکی خلخال اهداکرد

از رسیدهای خرید تا اسناد و دفاتر؛ کاغذ باطله‌هایی که سبز می‌شوند

کتابخانه سیار "خانه‌داران کتاب‌خوان" راه اندازی می‌شود

مسمومیت 40 نفر با گاز مونوکسید کربن طی مهرماه در آذربایجان شرقی

احمدرضا احمدی: تاثیری که ابراهیم گلستان بر من و نسلِ من گذاشت غیرقابل انکار است

بیش از 31 هزار نفر از روستاییان و عشایر کم‌درآمد کرمانشاه رایگان بیمه می‌شوند

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای لرستان خبر داد: صدور موافقت‌نامه اصولی 3 روزه برای متقاضیان تاسیس آموزشگاه‌های آزاد اجرایی شد