پیام آذری

آخرين مطالب

سرشاخه کاری درختان گردو؛ خداحافظی با خسارت‌های سرمازدگی مقالات

سرشاخه کاری درختان گردو؛ خداحافظی با خسارت‌های سرمازدگی
  بزرگنمايي:

پیام آذری- شهرستان خلخال در جنوب استان اردبیل با داشتن حدود سه هزار هکتار باغ گردو بزرگترین قطب تولید گردوی استان اردبیل است. به طوری که سالانه بطور میانگین حدود چهار هزار تن گردو از باغ‌های این منطقه برداشت و روانه بازار می‌شود.

با این وجود یکی از بزرگترین چالش‌های باغداران این منطقه سرمازدگی بوده است. اتفاقی که در این سال‌ها رخ می‌دهد این است که با افزایش نسبی دمای هوا در روزهای آخر زمستان درختان شکوفه می‌دهند اما در ادامه افت دما و سرمای فروردین ماه باعث از بین رفتن این شکوفه‌ها و از دست رفتن محصولات بویژه گردو شده و خسارت‌های سنگینی به باغداران وارد می‌شود.

برای جلوگیری از تداوم این روند و ورود خسارت به باغداران، طرح سرشاخه کاری درختان گردو در سال‌های اخیر در دستور کار قرارگرفته است. آن طور که کارشناسان می‌گویند با اجرای این طرح علاوه بر جلوگیری از خسارت سرمازدگی، با استفاده از ارقام تجاری جدید و سازگار با شرایط اقلیمی منطقه و اصلاح باغات گردو می‌توان سالانه 100 هکتار به مساحت باغ‌های گردوی این شهرستان اضافه کرد.

طرح سرشاخه کاری باغات گردو در شهرستان خلخال از سال 1397 توسط چند گروه از کارشناسان خبره بخش کشاورزی آغاز گردید. در این برنامه در سال 97 بر روی 300 اصله درخت گردوی قدیمی و در سال 1398 بر روی 600 اصله سرشاخه کاری اجرا شد. در سال 1399 هم کارشناسان جهاد کشاورزی این طرح را بر روی 500 اصله درخت پایه بذری نامرغوب اجرا کردند. با گذشت زمان و افزایش آموزش باغداران، بخش خصوصی به عرصه اجرای این طرح وارد شد به طوری که در سال 1400 حدود 300 اصله توسط بخش خصوصی سرشاخه کاری شد.

بر این اساس و در مجموع تا پایان بهار سال گذشته 100 هزار پیوندک در 50 هکتار از باغ‌های گردوی خلخال اجرا شده است. با این حال این طرح در سال جاری به علت عدم تخصیص اعتبار طرح سرشاخه کاری گردو از سوی جهاد کشاورزی خلخال ادامه نیافت.

در همین زمینه مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خلخال در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: برغم هزینه‌های بالای اجرای این طرح با هدف حمایت از گردوکاران فقط 10 درصد از هزینه‌ها از باغداران گردو دریافت شده و 90 درصد هزینه‌های اجرای این طرح را دولت و جهاد کشاورزی تقبل کرده است.

سرشاخه کاری درختان گردو؛ خداحافظی با خسارت‌های سرمازدگی

محمد شادخاطر جلوگیری از سرمازدگی محصول بدلیل دیربرگ دهی ارقام تجاری، افزایش تولید محصول، تولید محصول یکنواخت و افزایش درصد مغز گردو را از مزایای این طرح ذکر کرد و گفت: علاوه بر این اجرای این طرح موجب جوان‌سازی باغات گردو و اطمینان از تولید محصول یکنواخت و پربار و بدون آسیب از سرما در آینده این شهرستان می‌شود.

به گفته این کارشناس بخش کشاورزی، پیوندک‌های تهیه شده برای اجرای این طرح از نوع "چندلر" و "فرنور" بوده که از باغ مادری گردو در استان قزوین تهیه و تامین و برای اجرای طرح سرشاخه‌کاری بر روی درختان گردو از ارقام نامرغوب بذری آسیب‌پذیر در مقابل سرمای دیررس بهاره استفاده شده است.

شادخاطر افزود: در چند سال اخیر 80 هکتار باغ گردو پیوندی از رقم تجاری چندلر در مناطق مستعد پرورش باغ‌های گردوی خلخال احداث شده و سال گذشته نیز مدیریت جهاد کشاورزی با تهیه و تامین بیش از هشت هزار اصله نهال گردوی چندلر و فرنور اقدام به توزیع آن در بین باغداران گردو و گسترش وسعت باغ‌های گردوی پیشرفته کرد.

مدیر جهاد کشاورزی خلخال با یادآوری سرمای دیررس بهاره اردیبهشت ماه سال 98 اظهار کرد: این سرمای دیررس تمام محصول گردوی باغ‌های این منطقه را از بین برد و خسارات سنگینی به باغداران وارد کرد و با توجه به اقلیم و شرایط جوی منطقه به نظر می‌رسد برای جلوگیری از تکرار چنین اتفاقاتی باید طرح سرشاخه کاری با جدیت بیشتری تداوم یابد.

وی میانگین تولید سالانه گردو در این شهرستان را حدود 4 هزار تن ذکر کرد و افزود: می‌توان با استفاده از ارقام تجاری جدید و سازگار با شرایط اقلیمی منطقه و اصلاح باغات گردو سالانه 100 هکتار به مساحت باغ‌های گردوی این شهرستان اضافه کرد.

این کارشناس بخش کشاورزی ادامه داد: تشکیل کلاس‌های آموزشی و دعوت از اساتید مجرب داخلی و خارجی در جهت بهبود طرح‌های گردوکاری و تشکیل کارگاه‌های آموزشی در روستاها و آشنا کردن کشاورزی با تکنولوژی‌های جدید و علوم جدید کشاورزی از جمله اقدامات اجرا شده برای افزایش سطح باغات گردو است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خلخال گفت: علاوه بر افزایش مقاومت درختان گردو در مقابل سرما و دیرگل‌دهی و برگ‌دهی درخت در فصل بهار افزایش محصول به هشت تن در هکتار همراه با ارتقای سطح کیفیت تولید از جمله مزایای اجرای طرح سرشاخه کاری گردو است. بر این اساس ادامه اجرای این طرح موجب افزایش راندمان تولید گردو به دوبرابر در درختان گردوی سرشاخه کاری شده خواهد شد.

رئیس امور واحد باغبانی و کارشناس مدیریت جهاد کشاورزی خلخال هم در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: برنامه ده ساله ادامه روند اجرای طرح سرشاخه کاری درختان گردو تدوین شده و به همین منظور 120 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای این طرح در طول سه سال اختصاص یافته است.

سرشاخه کاری درختان گردو؛ خداحافظی با خسارت‌های سرمازدگی

صبرالله گرامی اظهار داشت: با توجه به وجود درختان گردو با ژنتیک‌های مرغوب در بین باغ‌های کهنسال گردوی خلخال برای اجرای کامل این طرح نیاز به سر شاخه کاری در سطح 60 درصد از باغات گردوی خلخال است.

این کارشناس بخش کشاورزی ادامه داد: برای اجرای این طرح و با توجه به برنامه‌ریزی 10 ساله حداقل 500 میلیارد ریال اعتبار نیاز است و نتیجه آن کاهش خسارت سرمازدگی و افزایش راندمان باغ‌های گردوی منطقه از 2.5 تا سه برابر تولید فعلی خواهد بود.

وی گفت: با توجه به اینکه برای سرشاخه کاری هر هکتار باغ گردو و به قیمت امروز 200 میلیون ریال اعتبار نیاز است برای اجرای طرح سرشاخه کاری درسطح دو هزار هکتار از باغ های گردوی این شهرستان و با توجه به اجرای این طرح در طول 10 سال با لحاظ تورم سالانه حداقل 500 میلیارد ریال اعتبار نیاز خواهد بود.

گرامی یادآورشد: در صورت تامین اعتبار این امر تحقق یافته و گردوکاران خلخال در کنار افزایش تولید و رونق اقتصادی برای همیشه از گزند سرمازدگی دیررس بهاره در امان خواهند بود.

اصلاح باغات گردوی شهرستان خلخال به اندازه‌ای برای اقتصاد این منطقه حائز اهمیت است که در سال‌های اخیر اجرای آن یکی از مطالبات اصلی مسئولان و نمایندگان این شهرستان بوده است. تا اینکه در جریان سفر چندی پیش سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی به شهرستان خلخال وزیر جهاد کشاورزی از اختصاص اعتبار برای این طرح در شهرستان خلخال خبرداد.

وزیر جهاد کشاورزی در دیدار با نمایندگان تشکل‌ها و نخبگان بخش کشاورزی این شهرستان گفت که سه هزار هکتار باغ گردو در شهرستان خلخال وجود دارد که همه ساله دچار سرمازدگی می‌شود و برای جلوگیری از خسارت کشاورزان با اختصاص 100 میلیارد ریال اعتبار و در مدت سه سال همه این باغات با ارقام دیرگل ده سرشاخه کاری و جایگزین می‌شود.

درخت گردو بویژه ارقامی که در منطقه از سالیان گذشته وجود دارد، درختی دیربازده است. بروز اتفاقاتی مانند سرمازدگی و عدم برداشت محصول هم بعضا منجر به سرخوردگی کشاورزان و باغداران از سال‌ها تلاش برای احداث این باغات می شود در چنین شرایطی اجرای طرح سرشاخه کاری درختان گردو امید را به باغداران منطقه برگردانده و کمک بزرگی به اقتصاد کشاورزی جنوب استان خواهد بود.

با این وجود انتظار می‌رود بخش خصوصی و نیروی انسانی مستعد و آموزش دیده در این بخش حضور موثرتری داشته باشند و دستگاه‌هایی مانند جهاد کشاورزی هم باید بسترساز چنین اقداماتی از سوی بخش خصوصی باشند. علاوه بر این با استفاده از ظرفیت‌های کارشناسی و تحقیقاتی که در استان وجود دارد می‌توان با ایجاد و راه‌اندازی مرکز تحقیقات گردو در استان اقدام به شناسایی بذرهای مرغوب منطقه و تکثیر و توزیع آن بین باغداران کرد.

لینک کوتاه:
https://www.payameazari.ir/Fa/News/504890/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

کارخانه آریزونا TSMC به درخواست اپل از سال 2024 تراشه‌های 4 نانومتری تولید می‌کند

کشورهای مستکبر حامی بیانیه سازمان ملل علیه ملت ایران هستند

مطالبات پنبه‌کاران مغان به موقع پرداخت شود

موافقت شورای شهر با عقد قرارداد خواهرخواندگی اردبیل با نجف و کربلا

تراشه‌های AMD Mendocino با گرافیک داخلی RDNA 2 در لپ تاپ جدید لنوو رؤیت شدند

گوشی تاشو اوپو Find N2 Flip در یک ویدیو کوتاه ظاهر شد

سهم بازار ویندوز 10 برای اولین‌بار به زیر 70 درصد کاهش یافت

تداوم هوای سرد در اردبیل؛ بارش‌ها شدت می‌گیرد

هشدار هواشناسی اردبیل درباره باران شدید و سرما

احداث 10 هکتار باغ جدید خربزه درختی در زرآباد

43 درصد از اعتبارات مصوب سفر ریاست جمهوری جذب شده است

تخصیص 250 میلیارد ریال تسهیلات به قالیبافان آذربایجان غربی

اجرای طرح ویژه نظارت بر داروخانه های آذربایجان غربی

290 هزار مترمربع فرش دستبافت در آذربایجان غربی تولید می شود

بسکتبال لیگ جوانان کشور - گروه A به میزبانی ارومیه: صعود خانه بسکتبال آذربایجان‌غربی و ایزی پایپ قطعی شد

فاز سه‌گانه براندازی چگونه علیه ایران فعال شد؟ / عملیات فریب گروه‌های تجزیه‌طلب

سرمایه گذاری300 میلیارد تومان برای پایانه مرزی رازی

باند قاچاق سلاح جنگی و شکاری در نقده منهدم شد

هشدار نماینده مجلس: دولت رئیسی، درحال تسویه‌حساب سیاسی و اخراج گسترده نیروهای اداری در شهرهای‌کوچک است

9 هزار تن گوجه در زرآباد به بازار مصرف عرضه می شود

استاندار آذربایجان غربی از فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا تجلیل کرد

تسلط نیروهای مسلح در مرزهای آذربایجان غربی امنیت را به ارمغان آورده است

سرمایه گذاری 300 میلیارد تومانی برای ساخت پایانه مرزی رازی خوی

عشایر وفاداری خود را به نظام اثبات کرده‌اند

بخش صنعت آذربایجان‌شرقی به تسهیلات ویژه نیاز دارد

پیگیر حل مشکل تامین برق بخش صنعت در آذربایجان‌شرقی هستیم

وایت، انگلیس و جام را ترک کرد

واکنش به اقدام غیرمنتظره یک بازیکن ملی پوش | ترک ناگهانی اردوی تیم ملی در جام جهانی قطر

ممنوعیت کاشت محصولات با نیاز آبی بالا در آذربایجان شرقی

بازگشت 80 میلیارد ریال به بیت المال با پیگیری دادستانی آذربایجان شرقی/ جعل سند توسط یکی از مراکز درمانی خصوصی تبریز

جام جهانی قطر| مارتینس: می‌توانیم با سری بالا قطر را ترک کنیم/ این پایان یک نسل طلایی نیست

آذربایجان‌شرقی قهرمان مسابقات کشتی فرنگی ناشنوایان کشور شد

سرمربی کانادا: ما دست خالی این جام را ترک نمی‌کنیم

همه چیز درباره مردی که به قول شاملو، وسواس مهربان شعر بود

در میانه‌ی قبول و انکار ایران

رفع مشکلات مردم مناطق مرزی مستلزم تلاش بیشتر است

برگزاری مراسم تکریم و تجلیل از همسران جانبازان 70 درصد «همسفر خورشید» در ایلام

امضای تفاهم‌نامه برای اعزام ایثارگران مازندران به سفر عتبات عالیات

نشست شورای ترویج فرهنگ ایثار در سیستان و بلوچستان/ گلزارهای مطهر شهدا به حرم و میعادگاه اهل فضل تبدیل شود/ در صورت واگذاری زمین دهکده سلامت برای ایثارگران در چابهار احداث می‌شود

دیدار قاضی‌زاده هاشمی با خانواده معظم شهدا و ایثارگران استان سیستان و بلوچستان/ایثارگران همچون گذشته در جامعه میدان‌داری کنند

حضور قاضی‌زاده هاشمی در شبکه استانی هامون/استان سیستان و بلوچستان پایتخت وحدت اسلامی است/ احداث 5 بیمارستان در 5 استان کشور در دستورکار بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار دارد

رابرت دنیرو برای اولین بار سریال بازی می‌کند

توضیحات رامبد جوان درباره دیدارش با فرماندهان عالی رتبه

صادرات 5.5 میلیون دلار صنایع دستی از آذربایجان غربی

90 نفر از دستگیرشدگان اغتشاشات اخیر آذربایجان‌غربی آزاد شدند

انهدام باند سلاح جنگی و شکاری در نقده؛ کشف 28 قبضه سلاح

لپ‌تاپ Galaxy Book 2 Go سامسونگ با تراشه اسنپدراگون عرضه می‌شود

دیدار غول‌های فناوری برای رفع سوءتفاهم‌ها

چگونه آدرس ایمیل مزاحم را در جیمیل مسدود کنیم؟

جزئیات بیشتری از بازی Starfield فاش شد