پیام آذری

آخرين مطالب

میز سلامت به مقصد روستای خاتون‌باغ مهاباد مقالات

میز سلامت به مقصد روستای خاتون‌باغ مهاباد
  بزرگنمايي:

پیام آذری- صبح یک روز سرد زمستانی، برای تهیه گزارشی از نحوه ارائه خدمات پزشکی و درمانی تیم بسیج جامعه پزشکی مهاباد، به سمت روستای خاتون‌باغ از توابع بخش مرکزی این شهرستان راه افتادم.

روستای 50 خانواری خاتون باغ در فاصله 25 کیلومتری شرق مهاباد و در جاده مهاباد - میاندوآب قرار دارد، برای رفتن به روستا باید قبل از رسیدن به شهر گوک‌تپه از جاده اصلی جدا و در مسیر فرعی که جاده‌ای کم عرض با پیچ‌های پی‌درپی حرکت کنید.

کمی دیرتر از تیم بسیج جامعه پزشکی به روستای خاتون‌باغ رسیدم، اعضای تیم که شامل پزشک عمومی، دارویار، ماما و کارشناس روانشناسی به همراه بهورز خانه بهداشت روستا در مسجد جمع شده بودند و بخاری گازی وسط شبستان گرما بخش محفل بود.

خادم مسجد بلندگو را روشن کرد و به مردم اطلاع داد تیم پزشکی در ابن مکان مقدس مستقر شده و کسانی که بیماری دارند می‌توانند برای معاینه و دریافت داروی رایگان مراجعه کنند.

مادر «سوما» بعد از خادم مسجد یکی از نخستین مراجعه کنندگان بود و در حالیکه دختر 2 ساله‌اش را در آغوش گرفته بود شرح حال وضعیت دیشب دخترش را برای پزشک توضیح می‌دهد و می‌گوید: بدنش داغ داغ بود و تب بسیار شدیدی داشت با راهنمایی بهورز خانه بهداشت چند قطره مسکن و تب‌بر دادم.

وی اضافه کرد: در نیمه شب دیگر تبش این قدر بالا گرفت، که مسکن هم جواب نداد و چند نوبت پاهای او را با آب شستشو دادم البته خودم هم سرما خورده و گلو درد دارم.

پزشک برای مادر و دختر نسخه‌های جداگانه نوشت و دارویار همراه اکیپ هم داروها را تحویل داد.

«سوما» در حالیکه پیراهنی گل‌بهی رنگ، با مقنعه بافتی به رنگ قرمز و شلواری آبی برتن داشت و به من خیره شده بود، با قدم‌های کوچک در حال ترک کردن مسجد بود و مادر هم امیدوار به اینکه با این داروها درد دختر بچه‌اش تسکین پیدا می‌کند، با عجله از مسجد خارج می‌شد، لنز دوربین‌م در این فرصت کم تنها قادر به گرفتن یک قطعه عکس از «سوما» شد.

ه دنبال این مادر و دختر خردسال، تعدادی دیگری از اهالی روستای «خاتون‌باغ» و روستاهای همجوار نیز برای معاینه به مسجد آمدند و در صف انتظار ویزیت، دارو و دیگر خدماتی که این تیم پزشکی ارایه می‌دادند، قرار گرفتند. در گوشه‌ای از مسجد روستا، مردی حدود 60 ساله به همراه چند نفری از دوستان هم سن و سال خود نشسته و در حال صحبت کردن بودند، از آنان اجازه گرفته و به جمع شان اضافه شدم.

گپ و گفت شان در مورد استقرار تیم پزشکی است و از ارایه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم بویژه در مناطق روستایی که دسترسی به پزشک در مقایسه با مناطق شهری کمی سخت تر است؛ بسیار خوشحال و راضی هستند، کاک حسن از جمع آنان، گفت: ما اهالی روستا از این اقدام دولت و سپاه راضی هستیم و از این دست کارها استقبال می‌کنیم.

وی اضافه کرد: مردم روستا به سبب دوری از شهر و سختی تردد به مراکز درمانی نمی‌توانند برای هر مشکلی به شهر رفته و به پزشک مراجعه کنند اما با آمدن پزشک به روستا این مشکل رفع و دستررسی برای ما آسان خواهد بود.

در میان جمع و در گوشه‌ای دیگر از مسجد مرد کهنسالی نشسته بود تا نوبتش برسد و خودش پیش پزشک برود.

بر روی چشم چپش پانسمانی قرار داشت، از فرصت استفاده کردم تا در این زمان کم که به رسیدن نوبتش مانده از وی در مورد مشکلات و علت آمدنش به مسجد بپرسم.

کاک احمد می‌گوید مدتی قبل به دلیل بیماری چشمش را تخلیه کرده بودند و اکنون برای مداوا و تهیه دارو آماده و از اینکه بدون تحمل سختی راه می‌توانست به پزشک دسترسی داشته باشد بسیار خوشحال بود.

اعزام هشت گروه پزشکی به مناطق محروم مهاباد

مدیر کانون جامعه بسیج پزشکی مهاباد در خصوص اعضای این تیم و علت حضورشان می‌گوید: این تیم شامل یک پزشک عمومی، ماما و دارو یار و کارشناس مبارزه با بیمارهای واگیردار بودند که برای ارایه خدمات پزشکی و درمان رایگان به روستای خاتون باغ این شهر اعزام شده‌اند.

اسلام خیری افزود: بسیج جامعه پزشکی در قالب طرح «شهید رهنمون» در ایام مختلف سال با هدف کمک به حفظ سلامت همگانی در روستاها و مناطق کمتر برخوردار این شهرستان خدمات پزشکی ارائه می‌دهد.

وی با اشاره به فعالیت‌های امسال این کانون گفت: این هشتمین مرحله اعزام اکیپ پزشکی به مناطق محروم است و در این مدت یک‌ هزار و 540 بیمار در روستاهای کمتر برخوردار توسط پزشکان به صورت رایگان ویزیت شده و 890 نفر نیز داروی رایگان دریافت کرده‌اند.

خیری پیش بینی کرد تا پایان سال اعزام پزشکان در مناطق روستایی و حاشیه شهر مهاباد تداوم داشته باشد تا مردم در این مناطق از خدمات دارو و درمان رایگان بسیج جامعه پزشکی بهره‌مند شوند.

وی اظهار کرد: یکی از اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی خدمت‌رسانی به محرومان و مستضعفین جامعه است که امروز توسط حوزه سلامت شهرستان مهاباد در هر 2 عرصه بهداشت و درمان بخوبی در حال انجام است.

پذیرایی با چای تازه دم و داغ و خرما توسط یکی از اهالی روستا بخش شیرینی از این سفر بود که علاوه بر اینکه به فعالیت‌های تیم جانی تازه بخشید، نوعی قدردانی اهالی روستا از تیم پزشکی نیز بود.

هر کدام از بیماران پس از اینکه توسط پزشک معاینه می‌شدند نسخه دارو را تحویل دارویار داده و دارو یار نیز داروها را که در جلوی خود روی زمین پهن کرده بود با راهنمایی پزشک به بیماران به صورت رایگان تحویل می‌داد و نسخه را نیز بایگانی می‌کرد.

پزشک چند نسخه دارویی را برای چند کودک و یک مرد بزرگسال نوشته بود که در داروهای دارویار موجود نبود، قرار بر این شد که این داروها در داروخانه‌ای در شهر تهیه و توسط امام جماعت روستا به این بیماران تحویل شود.

در گوشه دیگری از مسجد تعدادی از خانم به دور هم حلقه بسته بودند و یکی از کارشناسان در مورد مسایل و مشکلات مختلف جامعه امروزی برای آنان صحبت می‌کرد و هر جایی که حاضران سوالی داشتند، آن را می‌پرسیدند و کارشناس نیز به صبر و حوصله آن را جواب می‌داد.

چند ساعتی از آمدن ما به روستای «خاتون‌باغ» گذشته بود؛ اما «سوما» نخستین بیمار روستا و داروهای درون کیسه پلاستکی در دستانش همچنان ذهنم را به خود مشغول کرده بود تا اینکه یکی از همسایه‌ها آمد و خبر خوشی به آقای دکتر و تیم پزشکی داد و آن هم اینکه تب «سوما» کاهش پیدا و پایین آمده است.

چون آقای دکتر دستور داده بود اگر تب «سوما» با مصرف این داروها پایین نیاید باید برای بستری به شهر اعزام شود.

با شنیدن این خبر خوش و همچنین اتمام طرح ویزیت بیماران، تیم پزشکی وسایل خود را جمع کرده و دوباره به سمت مهاباد راه افتادیم.

اعزام تیم‌های بسیج جامعه پزشکی در کنار خدمات گسترده وزارت بهداشت و درمان هم در زمینه مسایل بهداشتی و هم در زمینه مسایل درمانی شاید کمرنگ تر و هم کم‌هزینه‌تر به نظر برسد اما برای اهالی روستاهای مناطق محروم و افراد بیمار در این مناطق اهمیت ویژه و حیاتی دارد.

این اعزام ها معمولا بدون پیوست رسانه‌ای برگزار می‌شود چون نیت برگزار کنندگان خدمت رسانی به مردم در مناطق محروم بدون هیاهوی رسانه‌ای است اما واقعیت امر این است که خدمات رسانی به مناطق محروم و کم‌برخوردار بر حسب اهمیت آن و بخشی از خدمات دولت باید اطلاع رسانی شود و رسانه‌ها از این مقوله نیز نباید غفلت کنند.

مهاباد با 260 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.

لینک کوتاه:
https://www.payameazari.ir/Fa/News/517534/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

نگاهی به زندگی عاشقانه بحث برانگیز ایلان ماسک؛ شریک زندگی کنونی او کیست؟

آتش سوزی 18 دانش آموز را رهایی بیمارستان کرد

افزایش 39 درصدی بارش‌های زمستانی در اردبیل

کشف 100 کیلوگرم مواد غذایی فاسد در اردبیل

وقتی هنرجویان، استاد را به ذوق آوردند

خسارت‌های بخش کشاورزی زرآباد به واسطه سیلاب اخیر

دانشگاه شیراز نایب قهرمان کاراته دختران دانشگاه‌های منطقه 7 کشور

تجهیز 52 درصد از مزارع چغندرقند آذربایجان‌غربی به آبیاری بارانی و نوارتیپ

حضور حماسی مردم در انتخابات ستودنی است

پربازدیدهای خبرگزاری صدا وسیمای آذربایجان غربی در شبانه روزگذشته

حضور شش تن از مسئولان آذربایجان غربی در سامانه سامد

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت با برگزاری اردو‌های راهیان نور دانشجویی

همزیستی مسالمت‌آمیز اقوام در منطقه فریدن

تخلفات موثر در انتخابات آذربایجان شرقی مشاهده نشد

نمونه یک ایران کوچک در فریدن

مشارکت 53 درصدی مردم شبستر در انتخابات 11 اسفند

اقامه نماز بر  پیکر آیت‌الله امامی کاشانی توسط رهبر انقلاب

هریس هم غافلگیری بلد است... برای اسرائیلی ها (فیلم)

محکومیت قاچاقچیان البسه در تبریز

توسعه روابط آذربایجان شرقی با جمهوری آذربایجان

دعوت ورزشکاران مراغه‌ای به اردوی تیم ملی سپک تاکرا

ادعای خالص‌سازی و مهندسی انتخابات دروغ بود

هریس خواستار برقراری آتش‌بس در نوار غزه شد

محکومیت قاچاقچیان البسه در آذربایجان شرقی

سام اصغری پس از جدایی از بریتنی اسپیرز: «هرگز راجع به او حرف بدی نخواهم زد»

تجهیز بیش از نیمی از مزارع چغندرقند آذربایجان‌غربی به آبیاری بارانی و نوار تیپ

کشف و ضبط 21 دستگاه استخراج رمز ارز غیر مجاز در ممقان

دعوت از 2 ورزشکار مراغه‌ای به اردوی تیم ملی سپک تاکرا

فعالیت کانون زنان بازرگان در چهارمحال و بختیاری

توسعه روابط آذربایجان شرقی با جمهوری آذربایجان با محوریت سرمایه‌گذاری

علت استعفای نظامیان ارشد اسراییل در میانه جنگ غزه

انتقال شعبه تبریز بیمه تعاون به محل جدید

روابط آذربایجان شرقی با جمهوری آذربایجان با محوریت سرمایه‌گذاری توسعه می‌یابد

توسعه ورزش زورخانه‌ای در بین دانش‌آموزان در اولویت است

برگزاری جشن همدلی نیکوکاران در استان اردبیل

جلسه مجمع خیرین آبرسان آذربایجان غربی

اجرای 2 هزار و 300 متر خط انتقال آب در روستای مخینشهرستان خوی

جذب اعتبارات عمرانی سال 1402 معاونت بهره برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی

اجرای 2 هزار و 300 متر خط انتقال آب در روستای مخین شهرستان خوی

بررسی روند اجرایی پروژه تصفیه خانه فاضلاب روستای وار شهرستان خوی

معارفه سرپرست جدید امور آب و فاضلاب شهرستان چایپاره

ترویج آموزه‌های دینی و قرآنی موجب کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی می‌شود

پیام تقدیر امام جمعه اهل‌سنت ارومیه برای حضور مردم در انتخابات

حضور منتخبین دوازدهمین دوره‌ انتخابات مجلس شورای اسلامی در صداوسیمای استان آذربایجان‌غربی

گرامیداشت یادواره شهدای عملیات کربلای هفت در ارومیه

«نه» مردم به تحریم انتخابات

ارسلان با ژست آرنولد و هادی چوپان! (عکس)

خاطره‌ای از آیت‌الله امامی کاشانی

حل مشکلات مردم و دیدار مستقیم با مسئولان دولتی در حاشیه برگزاری نماز جمعه

استاندار آذربایجان شرقی: روابط اقتصادی با کشورهای همسایه نتیجه‌محور باشد