پیام آذری

آخرين مطالب

میز سلامت به مقصد روستای خاتون‌باغ مهاباد مقالات

میز سلامت به مقصد روستای خاتون‌باغ مهاباد
  بزرگنمايي:

پیام آذری- صبح یک روز سرد زمستانی، برای تهیه گزارشی از نحوه ارائه خدمات پزشکی و درمانی تیم بسیج جامعه پزشکی مهاباد، به سمت روستای خاتون‌باغ از توابع بخش مرکزی این شهرستان راه افتادم.

روستای 50 خانواری خاتون باغ در فاصله 25 کیلومتری شرق مهاباد و در جاده مهاباد - میاندوآب قرار دارد، برای رفتن به روستا باید قبل از رسیدن به شهر گوک‌تپه از جاده اصلی جدا و در مسیر فرعی که جاده‌ای کم عرض با پیچ‌های پی‌درپی حرکت کنید.

کمی دیرتر از تیم بسیج جامعه پزشکی به روستای خاتون‌باغ رسیدم، اعضای تیم که شامل پزشک عمومی، دارویار، ماما و کارشناس روانشناسی به همراه بهورز خانه بهداشت روستا در مسجد جمع شده بودند و بخاری گازی وسط شبستان گرما بخش محفل بود.

خادم مسجد بلندگو را روشن کرد و به مردم اطلاع داد تیم پزشکی در ابن مکان مقدس مستقر شده و کسانی که بیماری دارند می‌توانند برای معاینه و دریافت داروی رایگان مراجعه کنند.

مادر «سوما» بعد از خادم مسجد یکی از نخستین مراجعه کنندگان بود و در حالیکه دختر 2 ساله‌اش را در آغوش گرفته بود شرح حال وضعیت دیشب دخترش را برای پزشک توضیح می‌دهد و می‌گوید: بدنش داغ داغ بود و تب بسیار شدیدی داشت با راهنمایی بهورز خانه بهداشت چند قطره مسکن و تب‌بر دادم.

وی اضافه کرد: در نیمه شب دیگر تبش این قدر بالا گرفت، که مسکن هم جواب نداد و چند نوبت پاهای او را با آب شستشو دادم البته خودم هم سرما خورده و گلو درد دارم.

پزشک برای مادر و دختر نسخه‌های جداگانه نوشت و دارویار همراه اکیپ هم داروها را تحویل داد.

«سوما» در حالیکه پیراهنی گل‌بهی رنگ، با مقنعه بافتی به رنگ قرمز و شلواری آبی برتن داشت و به من خیره شده بود، با قدم‌های کوچک در حال ترک کردن مسجد بود و مادر هم امیدوار به اینکه با این داروها درد دختر بچه‌اش تسکین پیدا می‌کند، با عجله از مسجد خارج می‌شد، لنز دوربین‌م در این فرصت کم تنها قادر به گرفتن یک قطعه عکس از «سوما» شد.

ه دنبال این مادر و دختر خردسال، تعدادی دیگری از اهالی روستای «خاتون‌باغ» و روستاهای همجوار نیز برای معاینه به مسجد آمدند و در صف انتظار ویزیت، دارو و دیگر خدماتی که این تیم پزشکی ارایه می‌دادند، قرار گرفتند. در گوشه‌ای از مسجد روستا، مردی حدود 60 ساله به همراه چند نفری از دوستان هم سن و سال خود نشسته و در حال صحبت کردن بودند، از آنان اجازه گرفته و به جمع شان اضافه شدم.

گپ و گفت شان در مورد استقرار تیم پزشکی است و از ارایه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم بویژه در مناطق روستایی که دسترسی به پزشک در مقایسه با مناطق شهری کمی سخت تر است؛ بسیار خوشحال و راضی هستند، کاک حسن از جمع آنان، گفت: ما اهالی روستا از این اقدام دولت و سپاه راضی هستیم و از این دست کارها استقبال می‌کنیم.

وی اضافه کرد: مردم روستا به سبب دوری از شهر و سختی تردد به مراکز درمانی نمی‌توانند برای هر مشکلی به شهر رفته و به پزشک مراجعه کنند اما با آمدن پزشک به روستا این مشکل رفع و دستررسی برای ما آسان خواهد بود.

در میان جمع و در گوشه‌ای دیگر از مسجد مرد کهنسالی نشسته بود تا نوبتش برسد و خودش پیش پزشک برود.

بر روی چشم چپش پانسمانی قرار داشت، از فرصت استفاده کردم تا در این زمان کم که به رسیدن نوبتش مانده از وی در مورد مشکلات و علت آمدنش به مسجد بپرسم.

کاک احمد می‌گوید مدتی قبل به دلیل بیماری چشمش را تخلیه کرده بودند و اکنون برای مداوا و تهیه دارو آماده و از اینکه بدون تحمل سختی راه می‌توانست به پزشک دسترسی داشته باشد بسیار خوشحال بود.

اعزام هشت گروه پزشکی به مناطق محروم مهاباد

مدیر کانون جامعه بسیج پزشکی مهاباد در خصوص اعضای این تیم و علت حضورشان می‌گوید: این تیم شامل یک پزشک عمومی، ماما و دارو یار و کارشناس مبارزه با بیمارهای واگیردار بودند که برای ارایه خدمات پزشکی و درمان رایگان به روستای خاتون باغ این شهر اعزام شده‌اند.

اسلام خیری افزود: بسیج جامعه پزشکی در قالب طرح «شهید رهنمون» در ایام مختلف سال با هدف کمک به حفظ سلامت همگانی در روستاها و مناطق کمتر برخوردار این شهرستان خدمات پزشکی ارائه می‌دهد.

وی با اشاره به فعالیت‌های امسال این کانون گفت: این هشتمین مرحله اعزام اکیپ پزشکی به مناطق محروم است و در این مدت یک‌ هزار و 540 بیمار در روستاهای کمتر برخوردار توسط پزشکان به صورت رایگان ویزیت شده و 890 نفر نیز داروی رایگان دریافت کرده‌اند.

خیری پیش بینی کرد تا پایان سال اعزام پزشکان در مناطق روستایی و حاشیه شهر مهاباد تداوم داشته باشد تا مردم در این مناطق از خدمات دارو و درمان رایگان بسیج جامعه پزشکی بهره‌مند شوند.

وی اظهار کرد: یکی از اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی خدمت‌رسانی به محرومان و مستضعفین جامعه است که امروز توسط حوزه سلامت شهرستان مهاباد در هر 2 عرصه بهداشت و درمان بخوبی در حال انجام است.

پذیرایی با چای تازه دم و داغ و خرما توسط یکی از اهالی روستا بخش شیرینی از این سفر بود که علاوه بر اینکه به فعالیت‌های تیم جانی تازه بخشید، نوعی قدردانی اهالی روستا از تیم پزشکی نیز بود.

هر کدام از بیماران پس از اینکه توسط پزشک معاینه می‌شدند نسخه دارو را تحویل دارویار داده و دارو یار نیز داروها را که در جلوی خود روی زمین پهن کرده بود با راهنمایی پزشک به بیماران به صورت رایگان تحویل می‌داد و نسخه را نیز بایگانی می‌کرد.

پزشک چند نسخه دارویی را برای چند کودک و یک مرد بزرگسال نوشته بود که در داروهای دارویار موجود نبود، قرار بر این شد که این داروها در داروخانه‌ای در شهر تهیه و توسط امام جماعت روستا به این بیماران تحویل شود.

در گوشه دیگری از مسجد تعدادی از خانم به دور هم حلقه بسته بودند و یکی از کارشناسان در مورد مسایل و مشکلات مختلف جامعه امروزی برای آنان صحبت می‌کرد و هر جایی که حاضران سوالی داشتند، آن را می‌پرسیدند و کارشناس نیز به صبر و حوصله آن را جواب می‌داد.

چند ساعتی از آمدن ما به روستای «خاتون‌باغ» گذشته بود؛ اما «سوما» نخستین بیمار روستا و داروهای درون کیسه پلاستکی در دستانش همچنان ذهنم را به خود مشغول کرده بود تا اینکه یکی از همسایه‌ها آمد و خبر خوشی به آقای دکتر و تیم پزشکی داد و آن هم اینکه تب «سوما» کاهش پیدا و پایین آمده است.

چون آقای دکتر دستور داده بود اگر تب «سوما» با مصرف این داروها پایین نیاید باید برای بستری به شهر اعزام شود.

با شنیدن این خبر خوش و همچنین اتمام طرح ویزیت بیماران، تیم پزشکی وسایل خود را جمع کرده و دوباره به سمت مهاباد راه افتادیم.

اعزام تیم‌های بسیج جامعه پزشکی در کنار خدمات گسترده وزارت بهداشت و درمان هم در زمینه مسایل بهداشتی و هم در زمینه مسایل درمانی شاید کمرنگ تر و هم کم‌هزینه‌تر به نظر برسد اما برای اهالی روستاهای مناطق محروم و افراد بیمار در این مناطق اهمیت ویژه و حیاتی دارد.

این اعزام ها معمولا بدون پیوست رسانه‌ای برگزار می‌شود چون نیت برگزار کنندگان خدمت رسانی به مردم در مناطق محروم بدون هیاهوی رسانه‌ای است اما واقعیت امر این است که خدمات رسانی به مناطق محروم و کم‌برخوردار بر حسب اهمیت آن و بخشی از خدمات دولت باید اطلاع رسانی شود و رسانه‌ها از این مقوله نیز نباید غفلت کنند.

مهاباد با 260 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.

لینک کوتاه:
https://www.payameazari.ir/Fa/News/517534/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تصاویر زمستانی روستای زنجیربلاغ در قالب تصاویر

تخفیف کالای اساسی به 50 درصد رسید؛ قیمت قند نصف شد

بی اثر بودن زلزله ترکیه و سوریه بر روی گسل تبریز

مصوبه خط دوم انتقال گاز به استان اردبیل ابلاغ شد

هشدار درباره وقوع مهلک‌ترین حادثه تاریخ در تهران | 7 ماه پیش پهنه‌های زلزله خوی و ترکیه را شناسایی کردیم

«نماینده ویژه» رهبری در دیدار با زلزله‌زدگان: دولت و مسئولین برای بازگشت «زندگی عادی» مردم خوی در تلاشند / «تسریع» در روند ارائه خدمات، ضروری است

اسکان 1200 نفر از زلزله زدگان خوی در مساجد ارومیه

مبلغ وام برای زلزله زدگان خوی اعلام شد + جزییات

نماینده ویژه رهبری در دیدار با زلزله‌زدگان: دولت و مسئولین برای بازگشت «زندگی عادی»مردم خوی در تلاشند / «تسریع» در روند ارائه خدمات، ضروری است

مرگ مشکوک پسر معتاد در کمپ ترک اعتیاد

فوتبال جهان به امید معجزه در ترکیه/هنوز هیچ اثری از زنده بودن گلرِ مالاتیا اسپور نیست

حضور استاندار آذربایجان‌شرقی در تمرین فوتسال و والیبال مس

مسمومیت چهار نفر بر اثر گازگرفتگی در اهواز

اتفاق عجیب در چین؛ آیفون 14 مشتری ندارد

اختصاص 3500 میلیارد تومان برای بازسازی مناطق زلزله زده شهرستان خوی

اولین موکب امدادرسانی خوزستان به مناطق زلزله زده خوی اعزام شد

فیلمسازان ایرانی بدون توجه به جشنواره های خارجی فیلم بسازند

کارهای تربیتی در بستر مساجد به زودی نمودهای خود را نشان می‌دهد

برنامه/ دیکشنری برای سفرهای ضروری

اینتل در معماری گرافیکی Xe2 استراتژی سرراست‌تری در پیش می‌گیرد

5 تیم عملیاتی هلال احمر اردبیل برای امدادرسانی به زلزله‌زدگان ترکیه اعزام شد

خط دوم انتقال گاز به استان اردبیل احداث می‌شود

3500 میلیارد تومان برای بازسازی مناطق زلزله زده خوی اختصاص یافت

برگزاری یادواره شهدای روستاهای بخش خلیفان

کمکهای هلال احمر آذربایجان شرقی در اسکان اضطراری خوی

صنعت سینما مهمترین عرصه کنش‌گری فرهنگی و اجتماعی است/ افزوده شدن 10 سالن به ظرفیت سینماهای استان

باید حرف خودمان را در سینما بزنیم/ سینمای آذربایجان شرقی مأمن جوانان مستعد است

شایعه زلزله تبریز و تهران را مدیریت کنید

Assassin’s Creed Valhalla برنده اولین جایزه گرمی برای بهترین موسیقی بازی‌ های ویدیویی

تماس ماهواره‌ای آیفون 14، باز هم قهرمان بازی درآورد

35هزار میلیارد ریال برای بازسازی مناطق زلزله زده خوی اختصاص یافت

ابلاغ مصوبه شرکت ملی گاز / خط دوم انتقال گاز به استان اردبیل احداث می‌شود

اختصاص 5 هزار میلیارد تومان اعتبار برای توسعه زیرساخت‌های اردبیل

5 پروژه طرح هادی در مشگین‌شهر به بهره‌برداری رسید

مددجویان اردبیلی از حمایت‌های اجتماعی و قضائی بهره‌مند می‌شوند

گستره‌ی لغوی «یتیم» باید تغییر یابد

تداوم جو ناپایدار تا پایان هفته در اردبیل

صبر زینب گونه مادران شهدا نصرت را برای ما به ارمغان آورد

5 تیم عملیاتی هلال احمر اردبیل برای امدادرسانی اعزام شدند

استاندار آذربایجان‌شرقی در تمرین مس سونگون حضور یافت

جدیدترین قیمت‌های ساعت هوشمند

بیرامی: آمادگی لازم میزبانی مسابقات قهرمانی آسیا و افیانوسیه فوتسال ناشنوایان را داریم

تسهیلات دولت برای توانمندسازی 2020 محله کم‌برخوردار کشور

مسئله عزت ایرانیان در پیش از انقلاب اسلامی خدشه‌دار شده بود

برتری شهرداری گرگان و ذوب آهن در مصاف با کاله و نفت

حضور رسول خادم، احسان علیخانی و پرویز پرستویی در شهر خوی/ عکس

تفاوت پردازنده Core i5-13490F اینتل با i5-13400F مشخص شد؛ یک مدل خاص

این آیفون قدیمی با 50 برابر قیمت آیفون 14 پرو مکس فروخته می‌شود!

اکران فیلم های جشنواره بین المللی فجر در جزیره کیش

اعزام پنج تیم عملیاتی هلال‌احمر اردبیل برای امدادرسانی در ترکیه