پیام آذری

آخرين مطالب

ناگفته‌هایی رازگونه از شهریار/ صله‌ای که ندیده به جبهه‌ها بخشید مقالات

ناگفته‌هایی رازگونه از شهریار/ صله‌ای که ندیده به جبهه‌ها بخشید
  بزرگنمايي:

پیام آذری -  شعر و زندگی استاد شهریار، بسیار دستخوش ماجراجویی و رویاپردازی بوده‌است. این نکته، اگرچه به پیوند عمیق شاعر با مردم روزگار بر می‌گردد، اما در بسیاری اوقات نیز دستمایه تحریف و افسانه‌سرایی در مورد شهریار بوده‌است. استاد شهریار، واپسین سال‌های عمر پربرکت خود را در زادگاه خویش سپری کرده و این دوره مقارن‌ بوده با غوغای سال‌های دفاع مقدس و شرایط خاص اجتماعی و سیاسی آن دوران.
بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان
در این سال‌ها مرحوم شهریار، به فراخور دوره سالخوردگی و روحیات خاص شاعرانه، ارتباطات محدودی داشته‌است و به ندرت کسی را به حضور می‌طلبید. نزدیکان معتمد شهریار مشخص است. به خاطره‌بافی و نقل‌قول هر کسی را در مورد شهریار باور نکنیم.
زادگاه شهریار تبریز است، نه جای دیگر!
* در سال‌های اخیر، صحبت‌های زیادی در تحریف زادگاه شهریار صورت گرفته‌است. شهریار، در هیچ روستایی زاده نشده‌است! استادشهریار متولد یکی از اصیل‌ترین محلات تبریز است. وی سال 1285 در خانه‌ای در خیابان ششگلان تبریز دیده به جهان گشود. خانه‌ای که در جریان مسیرگشایی‌های دهه 70 تخریب شده‌است. پدر شهریار اصالت خشکنابی داشت، اما سال‌ها در تبریز بود و فرزندان خود را صرفاً برای در امان‌ماندن از آشوب‌های روزگار مشروطه به روستا فرستاده بود.
عشق دروغینی به نام «ثریا ابراهیمی»
* یکی از بدترین تحریفاتی که در سال‌های اخیر، در مورد شهریار عنوان شده، ماجرایی است موسوم به «معشوقه شهریار!» خلاصه این شایعه مبتذل، این است که شهریار دختری به نام «ثریا ابراهیمی» را دوست داشته و آن دختر که الان پیر و سالخورده شده در آمریکا است! عکسی هم برای این معشوقه دروغین ساخته و پرداخته‌اند. مرحوم اصغر فردی، چند سال پیش با تکذیب این ماجرا گفت: عشق شهریار برحسب عفت و نزاکت باطنی استاد چنان مکتوم و پنهان نگهداشته شده که هر اظهاری در این باره بی‌اساس و دروغ و تخیل است. استاد هرگز درباره هویت معشوق خود در تمام عمر خود به هیچ احدی کمترین مطلبی ارائه نکرد.

پیام آذری

استاد زنوزی، معلم خوشنویسی شهریار
* استاد شهریار، خوشنویسی را نزد پدرش آموخته بود. پدر استاد نیز شاگرد امیرنظام گروسی بود که خود امیرنظام از شخصیت‌های بی‌نظیر تاریخ خوشنویسی ایران است. اما به هر حال، شهریار بعدها خط و خوشنویسی را کنار گذاشته بود. تا اینکه در سال‌های پایانی عمر، آشنایی با «استاد میرحسین زنوزی» استاد را دوباره به وادی خوشنویسی بر می‌گرداند. استاد زنوزی این بازگشت را چنین روایت می‌کند: «این که از چه هنگام خوشنویسی را کنار گذاشته بودند نمی‌دانم، اما بعد از شرفیابی من به خلوت ایشان، نوشتن خط، کار هرروزه ایشان شد. قلم و دوات و مرکب آماده کرده بودم و هفته‌ای یک‌روز جمعه را که حتما مشق خط داشتند. آثار باقی‌مانده از ایشان هم گویاست که اشعار خودشان را به خط تحریری خود نگاشته‌اند. برخی از اشعار را هم بنده مشق کرده‌ام.»

پیام آذری

پیکره حکیم فردوسی، یادگاری شعرخوانی استاد شهریار
* گاه از مقابل دبیرستان فردوسی و سینما فرهنگیان گذشتید، یادتان باشید 50 سال پیش شهریار در همین نقطه، درست زیر پیکره باشکوه حکیم ابوالقاسم فردوسی، شعر غرایی در ستایش این شاعر خوانده‌است. آئین پرده‌برداری از این پیکره زیبا آبان 1348 همزمان با هزاره فردوسی در تبریز و چند شهر بزرگ کشور برگزار شد.
«وادی رحمت» نامگذاری ماندگار استاد شهریار
* قبول دارید که «وادی رحمت» تبریز، زیباترین نام در میان آرامستان‌های کشور دارد؟ حمید وارسته، شهردار سال‌های دور تبریز نقل می‌کند که در نامگذاری این مجموعه، از دو چهره شاخص شهر استمداد کرد. «استاد شهریار» از روی مصرعی از حافظ (عاقبت، منزل ما وادی خاموشان است) «وادی خاموشان» را پیشنهاد می‌کند و مرحوم آیت‌الله میرزاعبدالله مجتهدی تبریزی، پیشنهاد شهریار را تکمیل می‌کند و «وادی رحمت» را پیشنهاد می‌دهد.
شهریار حتی گواهینامه هم نداشت، چه رسد به ماشین!
* چند سال پیش در آستانه سال 2018 (سال تبریز، پایتخت گردشگری اسلامی) یکی از رسانه‌ها، ماشین قراضه‌ای را با عنوان «رنوی شهریار» در بوق و کرنا کرد. رونمایی از این ماشین با حضور مدیرکل میراث در یکی از هتل‌های مجلل تبریز برگزار شد. حتی سیمای سهند نیز فریب این ماجرا را خورد. چند روز بعد، هادی بهجت، فرزند استاد در نامه‌ای، به موضوع واکنش نشان داد و گفت: «پدر بنده، نه ماشین داشت، نه پولی که ماشین بخرد، نه گواهینامه.» ماجرا از این قرار بوده که یکی از آشنایان شهریار، در سال 66 از ایشان توصیه‌ای به نمایندگی ایران خودرو گرفته بود که یک دستگاه ماشین رنو به قیمت دولتی از کارخانه بگیرد. کارخانه هم به این دلیل که نامه به امضای شهریار بود سند را به نام شهریار صدر کرده بود. شهریار نه تنها مالک ماشین نبود، بلکه حتی آن را از نزدیک ندیده بود.
شعر شهریار هیچ‌گاه دست انیشتین نرسیده‌است
* یکی از زیباترین نیمایی‌های شهریار، شعر جاودانه «پیام انیشتین» است، اما صحبت‌هایی که در مورد متاثرشدن انیشتین از نامه شهریار و ندامت او مطرح می‌شود، افسانه‌ای بیش نیست. افسانه بافته‌اند که انیشتین بعد از اینکه ترجمه انگلیسی شعر را می‌خواند، با حال نزار و منقلب و گریان، می‌گوید: «به دادم برسید!» و به این ترتیب، تحولی در او ایجاد می‌شود که این دانشمند را به یک شخصیت مبارز علیه سلاح‌های اتمی تبدیل می‌کند! چنانکه گفته شد این حرف‌ها، صحیح نیست. چون اصلاً پدر بمب اتمی «رابرت اپنهایمر» است، نه انیشتین. بعلاوه انیشتین یک سال پیش از ارسال چنین نامه‌ای، در روزنامه نیویورک‌تایمز حمله اتمی آمریکا به ژاپن را محکوم کرده بود!»
«مرحوم حاج‌فیروز آقا» مداح مجلس ختم شهریار
* آخرین مراسمی که در مسجد کبود تبریز برگزار شد، مجلس ختم استاد شهریار بود. مسجد با آن عظمت، به صورت خودجوش، توسط بازاریان مفروش شد. اتفاقاً یکی از مداحان مراسم نیز مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار بود که شعری با این مطلع خواند:
ببین چه گفت که جان جهان فدای علی
به جان دوست که سیرم من از جهان شما
«نه» شهریارانه به ریاست کتابخانه سلطنتی
استاد شهریار پیش از انقلاب، یک مسئولیت مهم دولتی را رد کرده‌است. آن‌گونه که دکتر شعردوست از شهریار نقل می‌کند، وزیر وقت فرهنگ، علاوه بر حکم ریاست کتابخانه سلطنتی ایران، دستور داده بود یک واحد خانه در شمیرانات تهران در اختیار شهریار قرار بگیرد تا استاد، با فراغ بال در تهران باشند. اما شهریار از پذیرش این مسئولیت، امتناع کرده بود.

پیام آذری

صله‌ای که شهریار ندیده به جبهه‌ها بخشید
دکتر شعردوست همچنین در توصیف عزت‌نفس و بزرگ‌منشی استاد خاطره دیگری هم نقل می‌کند: « در دوره‌ای که رهبر معظم انقلاب، رئیس‌جمهور بودند، یک روز، آقای میرمحمدی که رئیس دفتر ایشان بودند، آمدند و از طرف حضرت آقا، یک چک به عنوان صله به شهریار دادند. اما استاد بدون اینکه لای چک را باز کند و مبلغ را ببیند، پشت چک نوشت: «از طرف محمدحسین شهریار به جبهه‌های نبرد حق علیه باطل.» بعدها فهمیدیم که مبلغ چک سه میلیون تومان بوده که در آن زمان، رقم قابل‌توجهی بود!
انتهای پیام/60034

لینک کوتاه:
https://www.payameazari.ir/Fa/News/497107/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

آپدیت جدید ویندوز 11 سر ناسازگاری با کارت‌های گرافیک انویدیا دارد

گلکسی A53 سامسونگ کی به One UI 5 مجهز می‌شود؟

وقوع زلزله 4.3 ریشتری در حوالی"راور" کرمان

ورود روزانه 19 هزار زائر با قطار به مشهد

وزیر نفت تهران را به مقصد توکیو ترک کرد

رئیسی: مردم اجازه نمی‌دهند امنیت خدشه‌دار شود

حضور حماسی مردم تبریز در تشییع شهید اجاقی، نشانه انزجار از آشوب‌طلبان است

کاهش دمای آذربایجان‌ غربی طی روزهای آینده

تسریع در اجرای پروژه‌های بزرگراهی استان اردبیل، نیازمند تأمین اعتبار

انتصاب مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل

کالیدو کولیبالی: چلسی یکی از 5 تیم برتر دنیا است

مردم کرمان راهشان را از اغتشاشگران جدا کردند

آمار عرضه گوشی‌های تاشدنی جدید سامسونگ کمتر از پیش‌بینی اولیه خواهد بود

اینستاگرام و واتس‌اپ از کافه بازار و مایکت حذف شدند

هشدار رئیس پلیس فتای زنجان نسبت به نوع جدیدی از کلاهبرداری

اعلام هشدار زرد فعالیت سامانه بارشی در سمنان

برنامه‌های هفته گردشگری استان اردبیل تدوین شد

5 طرح توسعه خدمات درمانی بیمارستان امام خمینی(ره) اردبیل افتتاح شد

یک بسیجی در اغتشاشات ارومیه به کُما رفت | درگیری با اغتشاشگران در پنجشنبه شب

به آتش کشیدن پایگاه بسیج توسط اغتشاشگران در ارومیه / آخرین وضعیت زندانیان

شورای اسلامی تبریز بر اعمال تخفیف در احداث اماکن ورزشی تاکید کردند

ببینید | لحظه شهادت حسین اوجاقی در اغتشاش‌های تبریز

تعطیلی برج میلاد در تعطیلات پیش رو

امین تارخ درگذشت / اعلام زمان خاکسپاری

امکان اشتراک‌گذاری لحظه‌ای موقعیت مکانی گوگل مپس برای کاربران ایرانی فعال شد

بازی/ PIPE HEAD STORY؛ این ترس را تجربه کنید

استیم چارت پرفروش‌ترین بازی‌های خود را منتشر کرد

افشای رندرهای جدید و مشخصات شیائومی 12T و 12T پرو

پیمانکاران طرح‌های بزرگراهی استان اردبیل 6 هزار و 500 میلیارد ریال مطالبه دارند

همایش پیاده‌روی در اردبیل برگزار شد

برنامه‌های تربیتی مدارس استان اردبیل در قالب 6 ساعت کلاس درسی ارائه می‌شود

دمای هوای آذربایجان‌غربی تا اواسط هفته خنک‌تر می‌شود

بسیجی مجروح در اغتشاشات ارومیه در کُما به سر می‌برد/ دیدار امام جمعه ارومیه با خانواده عباس فاطمیه

آماده‌باش نیروهای خدمات شهری تبریز جهت پیشگیری از آبگرفتگی احتمالی

آرمان مهربان و عبدالجبار کاکایی آخرین مهمانان مهمان‌خانه‌ «آن»

دروغ بزرگ جریان رسانه‌ای معاند/ اشنویه و زندان اشنویه در امنیت کامل است

رتبه دوم آذربایجان شرقی در جهش تولید دیمزار‌های کشور

فرمانده پادگان امام رضا(ع): ارتشیان در خط ولایت و آماده شهادت هستند

آزاد کردن زندانیان اشنویه صحت دارد؟ | حمله به 3 پایگاه بسیج؛ چندین نفر دستگیر شده‌اند

آرمان مهربان و عبدالجبار کاکایی آخرین میهمانان مهمان‌خانه‌ «آن»

آزمایش موشک بالستیک زیر دریایی کره شمالی

نماینده مجلس: نیرو‌های امنیتی در اشنویه مستقر هستند

واکنش داورزنی به شایعه بازنشستگی

آزاد کردن زندانیان اشنویه صحت ندارد

اطلاعیه قوه قضائیه درباره زندان اشنویه

کشف 142 قبضه اسلحه در آذربایجان غربی

پاشینیان: نیروهای جمهوری آذربایجان به سرعت خاک ارمنستان را ترک کنند

به آتش کشیدن پایگاه بسیج توسط اغتشاشگران در ارومیه

روایت فارس از حوادث شب گذشته اشنویه در آذربایجان غربی + فیلم

دستگیری تیم‌های تروریستی در مرزهای شمال غرب کشور/ میدان‌داری افراد غیربومی در اغتشاشات تبریز