پیام آذری

آخرين مطالب

رونمایی از موتور ترکشن ساخته شده توسط جهاددانشگاهی/ گام‌های فناوران این نهاد برای نوسازی ناوگان حمل و نقل ریلی سياسي

رونمایی از موتور ترکشن ساخته شده توسط جهاددانشگاهی/ گام‌های فناوران این نهاد برای نوسازی ناوگان حمل و نقل ریلی
  بزرگنمايي:

پیام آذری - با حضور رییس جهاددانشگاهی از موتور ترکشن D 78 به‌عنوان قلب تپنده قطار‌های باری و مسافری کشور که توسط متخصصان این نهاد در سازمان خواجه‌نصیرالدین طوسی ساخته شده، رونمایی شد.
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، به نقل از جهاددانشگاهی، به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در مراسمی با حضور دکتر حسن مسلمی نائینی رییس جهاددانشگاهی و هیات همراه، شنبه 21 بهمن‌ماه از موتور ترکشن D78 به‌عنوان قلب تپنده قطار‌های باری و مسافری کشور در مرکز تخصصی ماشین‌های الکتریکی و فشارقوی سازمان جهاددانشگاهی خواجه‌نصیرالدین طوسی رونمایی شد.
رییس جهاددانشگاهی در این مراسم که در مجتمع تحقیقاتی این نهاد واقع در استان البرز برگزار شد، با اشاره به اینکه امروز آخرین روز ماه رجب است و در آستانه ماه شعبان قرار داریم، فرارسیدن جشن پیروزی انقلاب اسلامی را به رهبری حضرت امام خمینی (ره) تبریک گفت.
وی با اشاره به برکات پیروزی انقلاب اسلامی عنوان کرد: قبل از انقلاب بالاترین مقام‌های کشور می‌گفتند که ما حتی کوچک‌ترین و ساده‌ترین چیز‌ها را نمی‌توانیم بسازیم و باید سرتا پا غربی شویم. همچنین بسیاری از امور فنی و پزشکی را مستشاران و افراد خارجی انجام می‌دادند، اما کار بزرگی که امام خمینی رحمت‌الله علیه انجام داد، تحقق ما می‌توانیم بود.
مسلمی نائینی بابیان اینکه جهاددانشگاهی به‌عنوان مولود مبارک انقلاب نیز شعار ما می‌توانیم را به اثبات رساند گفت: این نهاد همیشه مورد تحسین رهبر انقلاب قرار داشته است و آن چیزی که باعث ماندگاری جهاددانشگاهی شده پویایی شما جهادگران است.
وی بابیان اینکه فعالیت‌های خوبی در واحد‌های سازمانی جهاد دانشگاهی در حال انجام است به همکاری‌های بین واحدی تأکید کرد و گفت: در کنار این همکاری باید از محل انتفاع تولید فناوری‌ها به اعضا نیز منفعت رسانده شود.
مولدسازی دارایی‌ها مورد دیگری بود که رییس جهاددانشگاهی با آن اشاره کرد و گفت: از مدیران سابق، بازنشستگان و تمامی پیشکسوتانی که برای این نهاد زحمت‌کشیده‌اند تقدیر و تشکر می‌کنم.
مسلمی نائینی همچنین بابیان اینکه باید ارتباط با دانشگاه‌ها بیشتر شود افزود: باید از ظرفیت اساتید در انجام پروژه‌ها بهره بگیریم و این همکاری مشترک زمینه‌ساز ارزش‌افزوده شود.
حبیب اله اصغری رییس سازمان جهاددانشگاهی خواجه‌نصیرالدین طوسی نیز در این مراسم مهم‌ترین هدف این واحد سازمانی را اضافه کردن فناوری‌های جدید به سبد جهاددانشگاهی عنوان کرد.
رییس سازمان جهاددانشگاهی خواجه‌نصیرالدین طوسی ادامه داد: پس از طراحی و ساخت موفقیت‌آمیز آنتن‌های هیبرید 5 G توسط محققان این سازمان، پروژه طراحی و ساخت موتور‌های درون‌چاهی نیز در مراحل نهایی است که با تکمیل آن می‌توانیم به افتخارات جهاددانشگاهی در حوزه صنعت نفت بیافزاییم.
وی با تجلیل از همکاران این سازمان در مرکز تخصصی ماشین‌های الکتریکی و فشارقوی برای ساخت موتور ترکشن D78 گفت: برای نوسازی ناوگان حمل و نقل ریلی کشورمان به این موتور‌ها بسیار نیاز است.
رییس سازمان جهاددانشگاهی خواجه‌نصیرالدین طوسی در پایان سخنانش توجه به نیروی انسانی را بسیار مهم دانست و گفت: به‌نوعی نیروی انسانی مهم‌تر از تولید فناوری است.
 فرشید نجاتی مدیر مرکز تخصصی ماشین‌های الکتریکی و فشارقوی سازمان جهاددانشگاهی خواجه‌نصیرالدین طوسی نیز در این مراسم به مهم‌ترین فعالیت‌های این سازمان اشاره کرد و گفت: حوزه‌های نفت و گاز؛ ریلی و تعمیر و بازسازی ماشین‌های الکتریکی خاص از فعالیت‌های اصلی این سازمان است.
وی در ادامه با اشاره به ساخت موتور ترکشن D78 در مرکز تخصصی ماشین‌های الکتریکی و فشارقوی سازمان جهاددانشگاهی خواجه‌نصیرالدین طوسی گفت: موتور ترکشن‌ها به دو دسته کلی برای قطار‌های بین‌شهری و راه‌آهن و همچنین قطار‌های شهری و مترو تقسیم می‌شوند.
نجاتی موتور‌های D78 ارتقا یافته موتور‌های D77 هستند به روابط عمومی جهاد دانشگاهی گفت: هر دستگاه لوکوموتیو قطار‌های بین‌شهری به 6 دستگاه از این موتور ترکشن نیاز دارد.
مدیر مرکز تخصصی ماشین‌های الکتریکی و فشارقوی سازمان جهاددانشگاهی خواجه‌نصیرالدین طوسی با اشاره به سیاست‌های دولت در حوزه ریلی گفت: دولت برای توسعه ترانزیت ریلی از 1.6 میلیون تن به 4 میلیون تن نیاز به تعداد زیادی از این موتور ترکشن‌ها به‌عنوان قلب تپنده صنعت ریلی دارد.
مدیر تولید این پروژه در پاسخ به این سؤال که چرا جهاددانشگاهی به این حوزه ورود کرده است؟ گفت: این موتور‌ها به‌صورت پراکنده در کشور تولید می‌شدند و یا جا‌هایی بازسازی آن را انجام می‌دادند که جوابگوی نیاز‌های کشور نبود و قیمت تمام‌شده آن بسیار بالا بود به همین دلیل با درخواست صنعت ریلی برای ساخت 100 موتور ترکشن، جهاددانشگاهی تولید این موتور‌ها را آغاز کرد.
نجاتی ویژگی اصلی موتور ترکشن 78D ساخته شده توسط سازمان جهاددانشگاهی خواجه‌نصیرالدین طوسی را توجه به افزایش کیفیت و قیمت تمام‌شده خواند و افزود: هدف اصلی ما این بود که قیمت تمام‌شده موتور‌ها را پایین بیاوریم تا تولید آن صرفه اقتصادی داشته باشد و در کنار آن بتوانیم صادرات داشته باشیم.
وی بابیان اینکه جهاددانشگاهی این موتور‌ها را باقیمت جهانی و قابل‌رقابت تولید کرده است گفت: ظرفیت خوبی برای صادرات داریم و در تمام کشور‌هایی که از صنعت ریلی استفاده می‌کنند برای بازسازی مصرف‌کننده اصلی موتور‌ها هستند.
مدیر مرکز تخصصی ماشین‌های الکتریکی و فشارقوی سازمان جهاددانشگاهی خواجه‌نصیرالدین طوسی بابیان اینکه می‌توانیم به کشور‌های مصر و ترکیه صادرات این موتور‌ها را داشته باشیم افزود: در دنیا کشور‌هایی مثل امریکا، هند و کانادا از تأمین‌کننده‌های اصلی موتور‌ها هستند.
وی هدف دیگر جهاددانشگاهی برای تولید این موتور ترکشن را ارتقا کیفیت ذکر کرد و گفت: هزینه تأمین و نگهداری این موتور‌ها بسیار بالاست و هر یک ماه که عمر موتور بیشتر شود آورده بالایی دارد. به همین دلیل ارتقا کیفت و تولید با بهترین مواد اولیه در دستور کار قرار گرفت.
نجاتی همچنین پیرامون تجاری‌سازی و راه‌اندازی خط تولید این موتور‌ها نیز گفت: سرمایه‌گذاران خوبی برای توسعه این فعالیت‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند که قرار است با توافقات انجام‌شده و سرمایه‌گذاری 2500 میلیارد ریالی کارخانه تخصصی تولید این موتور‌ها با مشارکت جهاد دانشگاهی و شرکت خصوصی انجام شود.
گفتنی است در پایان این مراسم از اعضای مرکز تخصصی ماشین‌های الکتریکی و فشارقوی سازمان جهاددانشگاهی خواجه‌نصیرالدین طوسی برای اجرای این پروژه تقدیر و تشکر شد.

لینک کوتاه:
https://www.payameazari.ir/Fa/News/655516/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

زیرساخت‌های ارتباطی استان اردبیل آماده برگزاری انتخابات است

برکناری یکی از مدیران به علت سوگیری انتخاباتی توسط استاندار اردبیل

وقوع زلزله 3.9 ریشتری در خوی / این زمین لرزه خسارتی نداشت

نخستین دوره مسابقات ملی ارائه سه دقیقه‌ای «سدید»‌ در استان اردبیل برگزار می‌شود

زمین‌لرزه‌ای به بزرگی 3.9 ریشتر حوالی شهرستان خوی را لرزاند

زلزله در خوی خسارت نداشت/اعلام آماده باش

زلزله 3.9 ریشتری شهرستان خوی آذربایجان غربی خسارتی در پی نداشت

احیای دریاچه ارومیه با مشارکت مردمی محقق می‌شود

عدم جانبداری از کاندیدای خاص یکی از راهبردهای دانشگاه ارومیه است

اهتمام راه و شهرسازی آذربایجان غربی بر تقویت امر به معروف در محیط اداری

خوی لرزید

سرو شیراز به میدان امام حسین(ع) اصفهان آمد + فیلم

برگزاری مراسم روز جوان در دانشگاه فنی حرفه‌ای تبریز

خبر خوش به پرسپولیس/ بیرانوند به بازی با تراکتور رسید

خبر خوش به پرسپولیس/ بیرانوند به بازی با تراکتور می‌رسد

پوستر یک بزرگداشت جنجالی شد

برگزیدگان جشنواره سرو سیمین معرفی شدند

دوئل ملی‌پوشان سابق والیبال: حساس و سرنوشت‌ساز

آذربایجان‌غربی، مجری آزمایشی کتاب‌های جدید سوادآموزی در کشور

2610 بازرس در آذربایجان‌غربی بر فرآیندهای انتخاباتی نظارت دارند

جوانان کلید واژه‌های توسعه و آبادانی کشور هستند

اتمام اقدامات سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه

فاز نرم افزاری احیای دریاچه ارومیه با مشارکت مردم محقق می شود

رهایی 40 زندانی محکوم به قصاص از اعدام

معرفی معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار

پلیس راز جسد رها شده در حاشیه ارومیه را کشف کرد

بهبود رتبه دانشگاه آزاد ارومیه قابل توجه است

افزوده شدن 12 رشته تحصیلی به جمع رشته‌های دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

قاچاق 20 میلیاردی در تبریز/ رسید جعلی، بهانه کلاهبرداری

انتقاد از توسعه غیر مجاز کمربند سبز اطراف دریاچه ارومیه

9 کالای جدید در مهاباد قیمت‌گذاری شد

خون دی یونگ به جوش آمد؛ ترک بارسلونا؟ فقط دروغ می‌نویسید و آزارم می‌دهید!

بازدیدکنندگان مطرح سومین روز نمایشگاه رسانه‌های ایران چه کسانی بودند؟

پردیس افکاری به سرطان مبتلا شد

اعلام آمادگی پاکستان برای اجرای خط لوله صلح؛ نمایشی برای فرار از پرداخت جریمه یا نشانه بهبود رابطه

برخورد با مسئولان دولتی مداخله کننده در انتخابات در مشگین شهر

73 مورد مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن در مشگین شهر گزارش شده است

پلیس راز قتل زنی که جسدش در جاده سنتو رها شده بود، کشف کرد

آغاز طرح نظارت بر بازار در آذربایجان غربی

پیروزی تیم مهاباد مقابل نماینده زنجان در هفته سوم مسابقات فوتبال لیگ مناطق 18 سال کشور

همایش رای‌اولی‌های تیپ 364 شهید نصیرزاده ارتش در مهاباد

پخش برنامه‌های تبلیغاتی نامزدهای حوزه انتخابیه مهاباد از سوم اسفند از شبکه سابلاغ

مروری بر مهم‌ترین خبر‌های انتخاباتی در بسته انتخابات 1 اسفند

توزیع کالاهای اساسی و برپایی نمایشگاه عید تا عید در آذربایجان غربی

اجرای بیش از 50 برنامه در ارومیه همزمان با هفته جوان

سالانه 150 کیلومتر راه در آذربایجان‌غربی احداث می‌شود

آیین رونمایی از مجموعه مقالات همایش «شهید سلیمانی و مکتب انتظار و مقاومت» و «نظریه انتظار در اندیشه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای» برگزار شد

برگزاری جلسه شورای اداری شهرستان تبریز

پرواز بمب افکن اتمی آمریکا در میانۀ تنش با چین

توسعه و پیشرفت جوامع به واسطه آب است