پیام آذری

آخرين مطالب

مقالات

گره سرمایه‌گذاری در استان اردبیل باز می‌شود

پیام آذری- کند بودن فرایند صدور مجوزها و استعلامات موضوعی است که برطرف شدن آن مورد اجماع فعالان اقتصادی و مدیریت ارشد استان اردبیل است. این موضوع در دستور کار دستگاه‌های مسئول قرار گرفته و انتظار می‌رود با کاهش پیچ و خم های بروکراسی در این بخش، سرمایه گذاری در استان تسهیل شود.

نبض کُند صنعت ۲۰۰ ساله چاپ در آذربایجان غربی

پیام آذری- نفس‌های صنعت چاپ آذربایجان غربی به شماره افتاده و خبر از آینده‌ای ناگوار می‌دهد که تبعات ناشی از مرگ این صنعت ۲۰۰ ساله، آسیب‌های زیادی نصیب بخش فرهنگ این استان خواهد کرد.

مشکلات زیست محیطی شهرک صنعتی مهاباد و وعده های تکراری

پیام آذری -خروج پساب شهرک صنعتی مهاباد و مشکلات زیست محیطی آن چند سالی است که باعث آلودگی زهکش‌ها و اراضی کشاورزی منطقه شده و وعده های داده شده برای حل این مشکل نیز تاکنون نتوانسته این معضل زیست محیطی را که هر روز حادتر از قبل می‌شود، رفع کند.

صرفه‌جویی ارزی با تولید ست‌های معاینه ایرانی/ حمایت از دانش‌بنیان‌ها غیرمالی باشد

پیام آذری-مسئول فنی یک واحد فناور که موفق به بومی‌سازی ست‌های معاینه شده‌، ضمن تاکید بر حمایت‌ بیشتر از تولید گفت: حمایت‌های غیرمالی از حمایت مالی بهتر است؛ زیرا پول نقد موجب فساد می‌شود. برخی جوانان هم که وام گرفته‌اند، نتوانستند طرح خود را به نتیجه برسانند و فقط زیر بار قرض رفتند.

احیای تالاب نئور؛ نیازمند اعتبار و حفاظت همه‌جانبه

پیام آذری- تالاب نئور که زمانی یکی از تفرجگاه‌های بکر و پرجاذبه استان اردبیل به شمار می‌رفت، در بیش از یک دهه گذشته به تدریج جایگاه خود را از دست داده است و کارشناسان امر احیای آن را در گرو تامین و تزریق اعتبار کافی و نقش آفرینی همه جانبه می‌دانند.

کجوار تبریز در حریم مشکلات زیست محیطی

پیام آذری- منطقه مسکونی صنعتی کجوار تبریز قطب تولید لوازم خانگی آذربایجان شرقی محسوب می‌شود که مشکلات زیست محیطی و واقع شدن در حریم شهری، ادامه فعالیت واحدهای این منطقه را با چالش مواجه کرده است.

کلاسهای آهنی آذربایجان غربی و وعده هایی که بی حاصلند

پیام آذری-یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دانش آموزان همین طور والدین و اولیای مدارس در مناطق محروم آذربایجان غربی مدارس کانکسی است. بارها شعارهایی از بهبود اوضاع آن و رفع مشکلات این چنینی به گوش رسیده، اما اغلب این وعده ها مثل بسیاری از مشکلات بی‌شمار استان بی‌حاصل باقی مانده است.

آیا طلسم تولید خودرو در تبریز شکسته می شود؟

پیام آذری-ظرفیت های بالای صنایع مادر و قطعه سازی تبریز، زمینه مناسبی برای سرمایه گذاری جهت تولید خودرو در آذربایجان شرقی در سال های گذشته بوده که طلسم تحقق آن تا به امروز شکسته نشده است.

ایجاد پایگاه ملی نیاز اساسی مراغه در حوزه میراث فرهنگی

پیام آذری- آثار تاریخی متعدد مراغه، همان کهن‌شهری که در ردیف ۱۰ شهر دارای بافت تاریخی کشور قرار دارد، نیازمند کاوش و توجه ویژه مسئولان بوده و به عقیده بسیاری از کارشناسان، ایجاد پایگاه ملی نه تنها نیاز اساسی بلکه راهکار رفع بسیاری از مشکلات شهرستان در حوزه میراث فرهنگی است.

معلمانی خاص برای کودکانی خاص

پیام آذری-معلمی شغل انبیاست و معلم، امانتداری است که انسان، امانت اوست، در این میان خدمت به دانش‌آموزان استثنایی موهبتی است که خداوند باری تعالی برای بهترین بندگان خود ارزانی داشته و معلمان مدارس استثنایی این توفیق را دارند که چون شمع با سوختن خویش بهشتیان زمینی را پرورش دهند.

طبیعتی که قربانی زیاده خواهی سودجویان می شود

پیام آذری- ساخت و ساخت‌های غیرمجاز در برخی روستاهای استان همچنین اراضی و مناطق کشاورزی یکی از موضوع‌هایی است که از دیرباز مطرح بوده و اخیرا شدت نیز گرفته است، چنانچه برخورد قاطعی با ساخت‌و سازهای غیرمجاز به عمل آید، می‌توان برای تضمین اشتغال و معیشت مناطق روستایی گام های بلندی برداشت.

مردم درمانده از زباله/ راهکار پسماند کجاست؟

پیام آذری - استانها - چه دنیایی داریم! پر از زباله(پسماند یا آشغال و اصلا هر چه که اسمش را می گذارید) و از همه بیشتر اینکه این دنیا مملو از پلاستیک شده است؛ طبیعت را به ستوه آورده ایم. اقیانوس، دریا، رودخانه، دشت، بیابان و جنگل از گزند پسماندها درامان نمانده است.

آفرود سواران به بهانه طبیعت‌گردی پوشش گیاهی را از بین می‌برند

پیام آذری-مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل با تشریح اقدامات اداره متبوع خود برای حفاظت از منابع طبیعی استان گفت: اخیرا "بیشتر تخریب‌های مراتع از سوی آفرودسواران بوده که با ماشین‌های لوکس به بهانه طبیعت‌گردی اقدام به تخریب پوشش گیاهی مراتع می‌کنند.

تقابل «تعرفه‌های قانونی» با «پول چاقو» و فشاری که به بیماران تحمیل شد

پیام آذری-«با خودکارش حساب کتاب کرد و رو به من گفت که ۱۰ تومن به علاوه دو سکه طلا می‌شود پول چاقوی شما. رنگم پرید. گفتم آقای دکتر شنیدم کار شما خوب است اما من این همه پول را ندارم. حالم هم خوش نیست که سراغ دکترهای دیگر بروم. خواهش می‌کنم حداقل تخفیف بدهید، گفت همینه که هست یا همین پول رو بدید یا بروید جای دیگر. خداحافظ»

واپسین شب قدر فرصتی برای بهره مندی از رحمت الهی

پیام آذری - تبریز- امشب آخرین شب از شب‌های قدر است و منزلت و جایگاه غیرقابل وصفی دارد، شبی که دریای رحمت الهی شامل تمام بندگانش است و بهترین فرصت است برای اینکه زنگار دل را صیقل داد و سیاهی دل را زدود.

نهالهایی که از سراسر کشور مشتری دارند

پیام آذری-آذربایجان غربی عنوان قطب محصولات کشاورزی را به خود اختصاص داده است، که در این میان نهالستان های میاندوآب نیز در استان و کشور دارای جایگاه ویژه ای هستند.

حال ناخوش آب در آذربایجان غربی

پیام آذری - ارومیه - وضعیت آب در آذربایجان غربی همچنان هر روز بدتر از دیروز بوده و با وجود اینکه سال گذشته هم وضعیت مناسبی در بارش نزولات آسمانی نداشتیم، امسال به علت بارش های نامناسب فروردین ماهی، میزان بارش ها به کمتر از سال گذشته رسیده که این امر نگران کننده است.

آبخیزداری و گام‌های طی شده برای توسعه پایدار استان اردبیل

پیام آذری - اردبیل - اجرای طرح‌های آبخیزداری و اهتمام مسئولان و افکار عمومی به آن، ضمن حفظ و مدیریت درست منابع استراتژیک آب و خاک، استان اردبیل را در مسیر توسعه پایدار پیش می‌برد.

«تراویح» آیین ماندگار مردم مهاباد در ماه رمضان

پیام آذری - مهاباد - اگر تاریخ کهن شهرستان مهاباد را ورق بزنیم سرشار از گنجینه‌های ارزشمندی از آداب و رسوم کهن به جا مانده از گذشتگان است، یکی از سنت‌های ماه مبارک رمضان که برگرفته از اعتقادات دینی و فرهنگ دیرین مردمان این دیار است و سینه به سینه به نسل کنونی منتقل شده، نماز «تراویح» است.

کیفیت نان در سفره اردبیلی‌ها؛ از تایید دست‌اندرکاران تا نارضایتی مردم

پیام آذری-مردم اردبیل به عنوان یکی از استان‌های کشاورزی- محور کشور که جزو تولیدکنندگان گندم نیز هست، چندی است مصرف نان‌های بی‌کیفیتی را در سفره‌های خود تجربه می‌کنند که مدیریت مساله نیازمند تشدید نظارت از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط است.

وعده سه ماهه برای تغییر چهره مقبره الشعراء

پیام آذری- وعده چند روز قبل شهردار جدید تبریز مبنی بر تلاش برای تغییر چهره مجموعه فرهنگی - تاریخی «مقبره الشعرا»ی این کهن شهر، امید زیادی را برای پایان بلاتکلیفی آن در دل دوستداران میراث ایرانی ایجاد کرده است.

حقابه مغان از ارس؛ مطالبه‌ای که باید برآورده شود

پیام آذری-حقابه استان‌های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل از رودخانه ارس در سال ۱۳۹۲ با مصوبه دولت وقت تعیین و از آن زمان تاکنون به رغم اعتراض مسئولان استان اردبیل در کاهش سهم استان و توزیع ناعادلانه آن بین سه استان، هنوز اقدام مهمی در بازنگری حقابه از سوی وزارت نیرو صورت نگرفته است.

چرا تغییر ریل کشاورزی در استان اردبیل ضروری است؟

پیام آذری - اردبیل- استان اردبیل با تولید حدود ۴.۵ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی معادل چهار درصد نیاز کشور، نقش موثری در تامین امنیت غذایی ایران دارد ولی ظرفیت‌های مغفول مانده زیادی در بخش کشاورزی این استان وجود دارد که نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و اجرای طرح‌های تکمیلی است.

کم‌آبی کشاورزی استان اردبیل را تهدید می‌کند

پیام آذری-معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: کم آبی کشاورزی استان اردبیل را تهدید می کند و باید تغییر الگوی کشت با هدف مدیریت مصرف آب مورد اهتمام بیشتر قرار گرفته و با سرعت بیشتری اجرا شود

زیبایی به چه قیمت!

پیام آذری-ذات انسان زیبا پسند است و اصولا هرعملی که منجر به زیبا تر دیده شدن باشد را دوست دارد واین روزها نیز بیشتر از گذشته به مدد فضای مجازی شاهد گسترش مراکز زیبایی و سالن های زیبایی غیرمجاز در سطح شهر هستیم که بدون داشتن تخصص، آموزش و تحصیل خدمات زیبایی پوست و مو ارائه می دهند.

طرح مسیر سبز - ایران پاک؛ پویشی که نباید متوقف شود

پیام آذری- طرح مسیر سبز- ایران پاک گام بلندی بود که دوستداران طبیعت و دستگاه‌های مختلف همانند سایر مناطق کشور در استان اردبیل هم با موفقیت برداشته شد. چنین ابتکار عمل‌هایی باید با استمرار در فرهنگ‌سازی، در سطح شهروندان و سازمانها نهادینه شود.

تولید دانش‌بنیان؛ کلید رونق اقتصادی استان اردبیل

پیام آذری-توسعه اقتصادی پایدار هر کشوری مستلزم تدوین راهبردهایی است که تکانه‌های و عوامل مخل خارجی را به حداقل رسانده و با استفاده از ظرفیت‌های بومی و محلی زمینه رونق تولید و اشتغالزایی را فراهم سازد.در این بین بهره گیری از ظرفیتها و توانمندیهای دانشگاهها نقش بی بدیلی در توسعه کشورها ایفا می‌کند

خوراک‌های محلی، حلقه مفقوده گردشگری استان اردبیل

پیام آذری-جای خالی خوراکی‌های بومی-محلی برای پذیرایی از گردشگران استان اردبیل در حالی احساس می‌شود که این استان از تنوع غذایی کم‌نظیری برخوردار است که خود می‌تواند به یک هدف اصلی جذب گردشگر تبدیل شود.

سنت‌های رمضان در آذربایجان شرقی

پیام آذری-ماه مبارک رمضان از قدیم‌الایام تاکنون حال و هوای خاصی در آذربایجان‌شرقی داشته و امسال هم که بهار قرآن با بهار طبیعت متقارن شده، طراوات رویش گل‌ها با نوای خوش «شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِی أُنزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ» در این خطه عجین شده است.

تجربه زندگی شبه غارنشینی در روستای صخره ای کندوان

پیام آذری-روستای هفت هزار ساله صخره‌ای کندوان با کران های سنگی بکر و دست کند و زیبایی های زندگی شبه غارنشینی از جاذبه های طبیعی و تاریخی کشورمان در آذربایجان شرقی محسوب می شود.

پل‌های تاریخی آذربایجان‌شرقی میانبری به گذشته

پیام آذری-موقعیت جغرافیایی، فرهنگی و سیاسی تبریز قدیم و ترددهای کاروان تجاری و بازرگانی و هیات های سیاسی و تبادلات تجار خارجی به بازار این شهر به عنوان مرکز مبادلات اقتصادی منطقه ساخت پل‌ها و راه های زمینی را در این خطه از ایران در قرن‌های گذشته ضروری کرده بود.

سالی که با دلهره صیانت به سر شد

پیام آذری - سال ۱۴۰۰ برای ما سالی پر از حادثه و اتفاقات تلخ و شیرین بود، سالی که تلخیش کم نبود و شادی هایش اگرچه کم ولی تنها امید فردای بهترمان بود، در سالی که گذشت و در میان دست و پنجه نرم کردن با گرانی ها و آواری که کرونا بر سرمان خراب کرد سخن از محدود کردن اینترنت و فضای مجازی و حقوق فردی در آن حقیقتا قوزبالای قوز بود؛ یعنی سرمان گرم گرانی ها بود که به یکباره یکی آمد سخن از طرحی با عنوان صیانت از فضای مجازی به میان آورد که هر چند هیچکس با ایمن سازی فضای مجازی مخالف نیست ولی نگرانی حل مساله با حذف صورت مساله در افکار عمومی شکل گرفت! اما اصلا این صیانت چه بود و سر و کله‌اش از کجا پیدا شد؟

علوم دانش بنیان پیشران اقتصاد درون زا و صادرات فن آور

پیام آذری- اقتصاد رکن اصلی و تاکید اصلی رهبر معظم انقلاب در شعارهای سال بوده ولی به کارآفرینی و علوم دانش بنیان در شعار امسال برای نخستین بار پرداخت شده و به وجه جدیدی از اقتصاد که می‌تواند نقش مهمی در صادرات و درون زایی داشته باشد، اشاره شده است.

گردشگری نوروزی در ارس

پیام آذری-منطقه آزاد ارس در کنار ظرفیت های صنعتی و کشاورزی به واسطه جاذبه های طبیعی و تاریخی دارای قابلیت‌های فراوان گردشگری است و به خصوص در تعطیلات نوروزی به یکی از مقاصد گردشگران داخلی و کشورهای همسایه تبدیل شده است.

پروژه راه‌آهن میانه- اردبیل در چه مرحله‌ای است؟

پیام آذری-پروژه راه آهن میانه-اردبیل بعنوان یکی از پروژه‌های مهم عمرانی کشور، هم نقش غیرقابل انکاری در توسعه استان داشته و هم با برطرف کردن حلقه‎‌های مفقوده کریدور ترانزیتی شمال- جنوب، چشم انداز خوبی برای بهره‌برداری از ظرفیت‌های ژئوپلتیکی ایران در معادلات منطقه ای و اقتصاد جهانی فراهم می‌سازد

آذربایجان‌غربی مقصدی برای نوروزگردی و روند افزایشی امیدوارکننده سفرها

پیام آذری-آذربایجان غربی که در منتهی الیه شمال غرب کشور قرار دارد، در نوروز امسال به مقصدی برای بسیاری از گردشگران تبدیل شده و بسیاری از خانواده هایی که ایام نوروز را برای سفر انتخاب می کنند، به دور از هیاهوی استان های پرترافیک، این استان را برای یک گردش نوروزانه بر می‌گزینند.

ماجراجویی در موزه‌های تبریز

پیام آذری- موزه‌ها به‌عنوان یکی از مهمترین اماکن تاریخی‌ از مقصدهای اصلی گردشگران هستند که شهر تبریز نیز به دلیل بافت تاریخی‌ و کهنی که دارد، بعد از شهر تهران بیشترین تعداد موزه‌ها را به خود اختصاص داده و هرساله میزبان گردشگران بسیاری است.

قلعه ضحاک عجبشیر جلوه ای از استقامت و پایداری مردم خطه آذربایجان

پیام آذری- قلعه باستانی و تاریخی ضحاک عجبشیر (داش قلعه عجبشیر) جلوه ای از استقامت و پایداری مردم خطه آذربایجان بر فراز ارتفاعات کوه سهند، گردشگران و علاقه مندان به آثار تاریخی را به سوی خود فرا می‌خواند.

لباس دید و بازدید نوروزی بر تن عروس سهند

پیام آذری - مراغه- «مراغه» همان کهن‌شهری که به عروس سهند شهرت دارد، این روزها برعکس دیگر شهرهای آذربایجان برفی نیست و لباس دید و بازدید نوروزی را جایگزین رخت سپید زمستانی کرده تا از گردشگرانش میزبانی کند.

استان اردبیل؛ قطب گردشگری و چشمه‌های آبگرم

پیام آذری - اردبیل - استان اردبیل با جاذبه‌های بی‌ بدیل طبیعی و تاریخی و هوای مطبوع، با آغاز سال نو خود را برای پذیرایی از مسافران و گردشگران آماده کرده است.

سفر نوروزی به آذربایجان، سرزمین زیبایی ها

پیام آذری - تبریز- آذربایجان شرقی هر چند در اذهان عمومی به عنوان استانی کوهستانی شناخته می شود، اما این سرزمین زیبا آب و هوای چهار فصل دارد و با همه جاذبه هایش در تعطیلات نوروزی چشم انتظار مسافران است.

ظرفیت مغفول و صادراتی «باسلوق» مراغه

پیام آذری-باسلوق مغربادام و سنتی مراغه را با کمی تفاوت البته با کیفیتی پایین‌تر می‌توان در بازارچه‌های مرزی غرب کشور با نام و نشان خارجی خریداری کرد؛ باسلوقی که به صورت عددی و در بسته‌ نایلونی وارد می‌شود و به دلیل مزیت بسته‌بندی و شبکه توزیع حتی به فروشگاه‌های لوکس ایران هم راه می‌یابد.

یک سر و هزار سودای مردم در بازار عیدانه

پیام آذری - همزمان با روزهای پایانی سال و در آستانه نوروز ۱۴۰۱ قیمت بیشتر اجناس در بازار عیدانه اردبیل به گونه ای است که مردم خواستار کنترل تعرفه ها و نرخ اجناس و نظارت بیشتر بر بازار شب عید باشند.

تطهیر و حاجت‌روایی با "نو اوستی" رسم دیرین مردم اردبیل

پیام آذری- بسیاری از رسوم کهن با گسترش زندگی شهری و ورود فناوری‌های نوین به خانه‌ها به فراموشی سپرده شده است، اما بعضی رسوم با اندکی تغییر همچنان جایگاه ویژه‌ای در برخی مناطق شهری و روستایی دارند که از جمله آنها مراسم "نو اوستی" در نقاط مختلف استان اردبیل است.

چهارشنبه آخر سال؛ میراث مهربانی‌ها سیاه‌پوش یک لحظه غفلت

پیام آذری- آیین چهارشنبه آخرسال میراث مهربانی های گذشتگان و پیام‌آور شادی برای این سرزمین است ولی این سال ها در سایه یک لحظه غفلت، این شادی به کابوسی ابدی برای بسیاری از خانواده ها تبدیل می شود.

ساير مطالب

وزارت میراث‌فرهنگی خانه اصلی فرش است/ فرش‌بافی هنر است تا صنعت

بارش برف در آذربایجان‌غربی/غافلگیری یا برنامه‌ریزی؟ مساله این است

آرتمیا؛ گنجی نهفته در اعماق دریاچه ارومیه

تنش آبی در دومین استان پرآب کشور/ برخی روستاهای آذربایجان غربی در روز فقط 2 ساعت آب دارند

بهشت دیرینه‌شناسان جهان کجاست؟

محکومیت لفظی "جنگ سگ‌ها" در مهاباد/برخورد قانونی بدون نتیجه

افق روشنِ توسعه، پیش‌روی هشترود

شهدایی که ارومیه آخرین مقصدشان بود

آشکاری «فقر و نداری» با چند دقیقه خواب ناآرام

فرونشست؛ سرطانی بدخیم بر جان زمین

آغاز مرحله دوم برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه

خلیج گرگان به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می‌شود | 25 سانتی‌متر دیگر از تراز آب خزر کاهش یافت

مجموعه‌ای سرهم‌بندی شده به نام قانون اساسی مظفری

ملاقات با ایران خانم ارومیه

بزرگ‌مردان کوچک

طلای سیاه خوی جهانی می شود؟

معضلی به‌نام سطل‌های زباله متعفن و سرریزشده در معابر شهری ارومیه

منطقه ویژه اقتصادی سلماس، روی ریل رونق و شکوفایی

ماجرای اقامتگاه ویژه مادران و کودکان معتاد/ جشن زایمان در مرکز ترک اعتیاد!

حضور انقلابی دولت مردمی برای رفع موانع تولید در آذربایجان غربی

منطقه آزاد تجاری اردبیل،یک بستر و چند رویا

کارآفرینی با طعم گس بی حمایتی

شادابی؛ رهاورد غازهای پیشانی سفید برای تالاب‌های آذربایجان‌غربی

بازی دوباره بخش خصوصی بر سر کشت و صنعت مغان / قوه قضائیه چه تصمیمی برای نگین کشاورزی کشور می‌گیرد؟

«حسن رشدیه» و دردسرهای برپایی مدرسه در ایران / وقتی در ایران به مدرسه‌ها حمله می‌شد!

اوجان نگینی بر تاریخ آذربایجان

خروج ١٧ هزار ایرانی در «جمعه سیاه» ترکیه

100 روزی که به کام دریاچه ارومیه بود

100 روزی که به کام دریاچه ارومیه بود

یک درد و هزاران درد؛ معلولان همچنان در پی رفع نیازهای اجتماعی

«فرونشست»نصف جهان راتهدید می‌کند/همبستگی ترک ها باآب‌های زیرزمینی

میدان سرخ-6|اهمیت راهبردی خط‌آهن اینچه‌برون برای صادرات به آسیای میانه/شیوه تصاحب بازار بکر شرق و مرکز‌ روسیه

میلگرد میانه یا زاگرس؛ کدام یک برای پروژه شما مناسب است؟

پول ترک اعتیاد را ندارم!

روند کاهشی کرونا در آذربایجان غربی؛ امیدواری در کنار ترس از موج ششم

دغدغه عادی‌انگاری تخلفات رانندگی در تبریز

«آتابای»؛ نیشتری بر زخم کهنه

رویای چندین ساله «رفع سدمعبر» در تبریز در شرف تحقق

روستایی که پس از 30 سال از زیر آب بیرون آمد

چه بر سر دریاچه ارومیه آمده است؟

پرورش میوه‌های گرمسیری در دل کوهستان/ کشاورزی که موز می‌کارد

چرا درصد کمی از معتادان پس از ترک مصرف مواد مخدر پاک می‌مانند؟

مرگ سردار ملی

ستارخان؛ مردی که نگذاشت امید و مقاومت بمیرد/ وقتی اشک «سردار ملی» ایرانی‌ها درآمد

گلوله نفرت بر زانوی سردار ملی

روزگار ناخوش اغولبیک تکاب به‌دلیل حفاری معدن سنگ / لزوم پیگیری اعتراضات اهالی روستا از طریق مراجع قضایی

فوم ساختمان؛ خطرناک برای محیط زیست

تحقق مطالباتی که پایان قصه را دلنشین می‌کند؛ بافندگان فرش چشم امید به وعده‌ها دارند

‌زاینده‌رود من کو؟

گشت و گذاری در بازار کاموا؛ ترک صاحب 90 درصد بازار نخ ایران شدند!

بازار فرش دستباف مهاباد در عمق رکود/ اینجا کسی به فکر صادرات نیست

تالاب قوپی بابا علی چشم انتظار دریافت حقابه

تیراژه، پروژه‌ای بلاتکلیف در اردبیل

خاطرات شهدا|«هیچ‌کس نماند»؛ فرجام بمب‌های شیمیایی صدام برای یک خانواده

غار سهولان نباید به سرنوشت دریاچه ارومیه مبتلا شود

کرونا و جانی تازه‌ در کالبد غار سهولان آذربایجان غربی

قدم به قدم فواید ترک سیگار

آنچه مارکوپولو درباره یک درخت در ایران گفت/ شهری که با «تاریخ» شانه به شانه است!

براندازان آب دریاچه ارومیه را بنوشند!

حصار امن حیات وحش جزایر دریاچه ارومیه می‌شکند!؟

روحیه جهادی، حلقه مفقوده این روزهای برخی ادارات مراغه

قصه تلخ سیب شیرین ارومیه

تلخند برنج به یارانه/ دست دلال در کاسه است

تبریز در حصار سدمعبری‌ها/ پیاده‌راه‌هایی که دیگر پیاده‌راه نیست

نام غذای ایرانی در میان چندش‌آور‌ترین غذا‌های دنیا + عکس

کتاب، یار مهربان یا رفیق ناباب؟! / نگاهی به جایگاه مطالعه در مدارس

گلایه مردم از بازار آشفته بازار مرغ در آذربایجان‌غربی‌/ کشف ‌یک تُن گوشت مرغ خارج از شبکه

شهر در دست وانت‌هاست!

سرابی که به یک برکه با 10 هزار ماهی مُرده تبدیل شد

دست کوتاه صنعت فرش تبریز از بازارهای جهانی

عایدی صفر از شاه میگوی ارس نتیجه قاچاق و صید بی رویه

تحلیلی از سیلی خوردن استاندار/ سیلی تبریز، دومین سیلی بود که به صورت سپاه نواخته شد

مقدس اردبیلی کیست و چرا ترند گوگل شد؟ / سیلی، استاندار آذربایجان شرقی را ترند کرد/ هادی چوپان هنوز در صدر جست و جو‌های مردمی قرار دارد/ توجه دوباره کاربران به نجمه جودکی و سحر جعفری جوزانی

در هشتمین سفر استانی رئیسی چه گذشت؟

نگاه ناتنی به فرهنگ اردبیل/ گردشگری سنتی تحول‌آفرین نیست

زنگ خطر آلودگی هوا در تبریز/ نیروگاه متهم اصلی است

رها شدگی‌ها در مسیرگشایی‌ها / مسیرگشایی‌ها مسیر توسعه شهر تبریز و عدالت شهری

معمای طرح ترافیک تبریز/ مجوزهای رانتی در شهرداری تبریز!

روایتی از یک تکاور؛ از فتح قله‌های سردشت تا حضور در فکه

دولت مردمی؛ خط پایان اشرافی‌گری

مرگ پنهان زمین با کاهش آبهای زیر زمینی در آذربایجان غربی

سرگذشت مرموز زوجی که نتوانستند به داعش بپیوندند/تروریست‌هایی که راحت در ایران می‌چرخیدند!

چرا روحانی خیلی زود به صحنه سیاست بازگشته است؟/بهترین دفاع، حمله است

چرا در میانه راه مبارزه با کرونا خسته شدیم؟

عقب‌نشینی کرونا با واکسیناسیون عمومی

بهانه‌های واهی بیمارستان‌ها برای عدم همکاری با سامانه «تیتک»/ ترک فعل مسوولان معاونت بهداشت پیگیری شود

حال ناخوش گوزن زرد ایرانی در امن‌ترین زیست‌بوم جهان

جزایر دریاچه ارومیه به هم متصل شدند/ زندگی حیات وحش در خطر

10 گام برای رهایی از افسردگی پائیزی

چند روش آسان برای فراری دادن مارمولک ها

تضمین اشتغال با تقویت اقتصاد دانش‌بنیان

دنیای مهربان‌تری برای حیوانات رقم بزنیم

واکسیناسیون، تنها راه بازگشت زندگی به چرخه عادی

آرتمیابه شرایط بحرانی بازگشت/توقف زادآوری تنهاموجود دریاچه ارومیه

عرضه برنج در بورس؛ خوب یا بد؟

با هیپنوتیزیم می توان ترک کرد؟

پشت جبهه ای به پهنای ایران/ تراش ادوات جنگی در یک کارگاه کوچک

آذربایجان‌غربی، سرزمین دفاع مقدس 40 ساله

روش‌های سنتی باغداری و قربانیان آن در خلخال

حکایت تکراری ترافیک حیران/بازی با جان مردم تمامی ندارد